Szekspir Andrzeja Seweryna

… a właściwie „Wokół Szekspira”. Pod takim hasłem (tytułem) Andrzej Seweryn, aktor znakomity, zaprezentował na scenie Konińskiego Domu Kultury fragmenty dzieł Williama Szekspira (11 listopada 2023 roku), bo – jak przekonywał: „warto poddać się słowu i geniuszowi Szekspira”.

Szekspirowski spektakl odbył się w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie uroczystości na placu Wolności prezydent Konina, Piotr Korytkowski, uhonorował Andrzeja Seweryna Odznaką „Za Zasługi dla Miasta Konina”, podkreślając jego wkład w „promowanie Konina, za udział w wydarzeniach kulturalnych naszego miasta i za pomoc w realizacji wielu przedsięwzięć”. Wzruszony wyróżnieniem Andrzej Seweryn mówił: – Niech ten dzień, 11 listopada 2023 roku, w tej szczególnej sytuacji naszej ojczyzny będzie dniem pojednania. Niech będzie próbą refleksji, zadumania nad naszą historią. Nad tym co nas wzmacniało, budowało i co czyniło, że zazdroszczono nam na całym świecie tego kim jesteśmy i nad tym co nas osłabiało. Niech jedni nie zapominają o drugich. Niech zwycięzcy nie zapominają o tych, którzy przegrali i niech przegrani myślą również o zwycięzcach. Nie ma innej drogi jak pojednanie. My wszyscy razem musimy budować naszą ojczyznę. To święto nie należy do żadnej osobnej grupy społecznej, politycznej, ekonomicznej. To jest święto wszystkich Polaków.

Na monodram w wykonaniu dyrektora naczelnego Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, który przez Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego i Zbigniewa Zapasiewicza został w 1990 uznany za jednego z trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965 (obok Piotra Fronczewskiego i Wojciecha Pszoniaka), przyszło mnóstwo koninian. Seweryn zaprosił publiczność do udziału w „kosztowaniu dzieł” tego znakomitego dramatopisarza, rozpoczynając owo „kosztowanie” monologiem z „Jak wam się podoba” . Potem w jego interpretacji słuchacze usłyszeli fragmenty monologów, pieśni, scen z różnych utworów Szekspira, między innymi ,,Hamleta”, ,,Makbeta”, ,,Otella”, ,,Romea i Julii” czy ,,Burzy”. Wszystkie zmierzały do szukania odpowiedzi na najbardziej fascynujące i najsłynniejsze pytanie na świecie: ,,być albo nie być?”. Warto zauważyć, że dzięki rozmowie Seweryna dzielącego się z koninianami różnymi myślami i emocjami na temat teatru, świata i każdego z nas, i dzięki otwartości widzów na dialog – były to poszukiwania wspólne. Nie za często takie sytuacje zdarzają się na konińskich scenach.

A że „słowo ma siłę”, Andrzej Seweryn zauważył, w szczególności zwracając się do prezydenta miasta, że w czasie uroczystości na placu Wolności, gdy otrzymywał Odznakę Honorową „Za zasługi dla Miasta Konina”, zapomniał powiedzieć „jednego słowa, które wyrażało moją wdzięczność, mój stosunek do tego miasta, do pana prezydenta, a mianowicie – dziękuję. Mówiłem o zaszczycie, pozwoliłem sobie pomarzyć o ojczyźnie, ale słowo dziękuję ma w sobie siłę. W nim jest nasza siła, ale również szacunek i siła tego, któremu dziękujemy”.

Monodram „Wokół Szekspira” w wykonaniu Andrzeja Seweryna w Konińskim Domu Kultury to była absolutnie sztuka przez duże S i teatr przez duże T. Konińska publiczność podziękowała za to Artyście długimi owacjami na stojąco.

Oprac. Andrzej Dusza

Zdjęcia: Zdzisław Siwik