XIX Festiwal Chopinowskie Interpretacje Młodych

XIX Festiwal Chopinowskie Interpretacje Młodych odbył się w dniach 16 -18 listopada 2023 roku. Pierwsze dwa dni miały miejsce w Państwowej szkole Muzycznej I i II stopnia w Koninie, a ostatni w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie. Festiwal zainaugurował koncert profesora Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie – Konrada Skolarskiego. W jego wykonaniu usłyszeliśmy bardzo bogaty i zróżnicowany repertuar, począwszy od Sonaty c op. 13 „Patetycznej” Ludwiga van Beethovena, poprzez dwa Intermezza Johanesa Brahmsa, Balladę f-moll i Scherzo b-moll Fryderyka Chopina, a na Fantazji Aleksandra Skriabina skończywszy.

Były to kompozycje ze wszech miar romantyczne i wykonane również bardzo romantycznie. Z jednej strony ekspresyjne, a z drugiej po chopinowsku wyciszone. Najbardziej podobał mi się Skriabin, który właściwie był eksplozją emocji i temperamentu. To chyba kompozytor, w którego repertuarze Konrad Skolarski czuje się najlepiej. Wcześniej tego wieczoru wystąpił znany w Koninie dziewięcioletni uczeń PSM w Słupcy Szymon Gośliński. To niezwykle utalentowany bardzo młody pianista wzbudzający cały czas podziw i niedowierzanie.

Piątek był dniem w całości dzień poświęconym recitalom młodych pianistów. Wystąpili Małgorzata Uziałko, Filip Pacześny, Krzysztof Wierciński, Franciszek Gąsieniec, Justyna Żołnacz i Michał Basista. Wszyscy grali Chopina bardzo dojrzale. Werdykt, który musieli ustalić jurorzy – Konrad Skolarski, Julia Kociuban-Maximov, Andrzej Wójciński – nie był oczywisty. Wielu melomanom występ najmłodszego uczestnika Festiwalu, Franciszka Gąsieniec, podobał się najbardziej. I tak się stało, zdobył pierwszą nagrodę.

Sobota to był dzień spędzony w Pałacu Bronikowskich w Żychlinie. Na początku odbył się bardzo interesujący wykład Julii Kociuban-Maximov na temat polonezów polskich w muzyce fortepianowej, ze wspaniałą interpretacją na żywo młodzieńczych polonezów Fryderyka Chopina. Później sesja fotograficzna i złożenie przez uczestników i organizatorów kwiatów przy ławeczce Fryderyka Chopina, a na zakończenie niezwykle porywający koncert „Chopin w blasku świec” przy nadkomplecie konińskich melomanów i sponsorów i Festiwalu.

To był bardzo udany Festiwal. Zapamiętam go jako Festiwal młodości i nowych twarzy. Bo wprawdzie większość z uczestników i jurorów już kiedyś w Koninie była – czy to podczas konińskich Konkursów Pianistycznych czy wcześniejszych edycji Festiwalu, ale dało się odczuć pewien powiew świeżości i nowości.

Organizatorami XIX Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych” są Koło Towarzystwa im. F. Chopina w Żychlinie koło Konina i Konińska Fundacja Kultury. Ich partnerami są: PSM I i II st. w Koninie, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie.

Wsparcia udzielili: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Powiat Koniński, Miasto Konin, miasta i gminy powiatu konińskiego (Stare Miasto, Kazimierz Biskupi, Golina, Ślesin, Rzgów, Sompolno, Rychwał, Krzymów, Kramsk), Firmy Hortimex, Vinkon, Hydrostal sp. Z o.o, Bank Spółdzielczy w Koninie, Wielkopolskie Centrum Ratownictwa Medycznego sp. z o.o

Fot. M. Jurgielewicz