Poza grawitacją

Fotografia ma wzbudzać emocje – mówiła Renata Rudowicz, z Centrum Kultury i Sztuki, otwierając wystawę fotografii w Konińskim Domu Kultury. Tym razem emocji dostarczyli Zdzisław Siwik i Marcin Oliński, prezentujący zdjęcia z kilkunastu Międzynarodowych Dziecięcych Festiwali Piosenki i Tańca w Koninie.

Wernisaż wystawy zatytułowanej „Focus na Festiwal” odbył się 26 kwietnia, w Strefie K Konińskiego Domu Kultury. – „Focus na Festiwal” jest częścią 4. Konińskiego Festiwalu Fotograficznego FOCUS NAD WARTĄ 2024, którego organizatorami są Centrum Kultury i Sztuki w Koninie i Koniński Klub Fotograficzny Fajnych Fotografów. Zbliżający się już 44. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie jest doskonałą okazją, by pokazać co tu, w Koninie, się dzieje. Wiemy, że Festiwal to wielkie wydarzenie w naszym mieście, ale nie zapominajmy też o tych, którzy je dokumentują. Mamy w Koninie świetnych fotografów, znakomitych dokumentalistów. Fotografia dokumentalna ma wzbudzać emocje i to wspaniale tu widać – mówiła Renata Rudowicz z CKiS, organizatorka FOCUS NAD WARTĄ.

Zdzisław Siwik i Marcin Oliński stanęli przed trudnym zadaniem: jak pokazać 44. edycje festiwalu, trzymając – z jednej strony – na wodzy własne emocje twórców fotografii i współorganizatorów festiwali, a z drugiej dostarczając widzom emocji i treści. Uczestnikom wernisażu towarzyszyły dwojakie uczucia, zwłaszcza, że wielu z nich zna Festiwal Dziecięcej Piosenki i Tańca od podszewki, byli najpierw jego uczestnikami, potem także organizatorami. Im, jak zauważył Robert Glapa, dyrektor KDK, „wystarczy melodia „Koziołków”, by emocje ruszyły”. Zgadza się, wystarczą. Tym zaś, którzy dotychczas festiwalu konińskiego jeszcze nie oglądali, Siwik i Oliński na swoich zdjęciach dodali radość małych i większych uczestników kolejnych festiwali. Zarejestrowali chwile, w czasie których zatrzymane zostały – wydaje się – zasady grawitacji a ekspresja małych artystów przekracza wszelkie granice. Na dodatek na fotografiach utrwalili ich nieudawaną naturalność, obojętnie czy coś się działo na scenie, czy za kulisami.

Ktoś kiedyś powiedział, że koniński Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca jest festiwalem emocji. Tę słuszną obserwację potwierdzają zdjęcia Siwika i Olińskiego. Nadana przez fotografujących forma przykuwa magnetyzmem, ekspresją. Dostrzegając więcej niż inni, przekazują emocje, a to przecież emocje są dla fotografii słowem kluczem, szczególnie gdy połączone są, jak w tym przypadku, z treścią.

Mają też te zdjęcia swój walor dokumentacyjny. Najstarsze zdjęcia pochodzą z roku 2011 (przypomnijmy: festiwal zaczął się w1979 roku zorganizowaniem Ogólnopolskich Konfrontacji Dziecięcych Zespołów Tanecznych). Są tu zatem zdjęcia z festiwali organizowanych jeszcze w pełnym uroku amfiteatrze, z finałów na scenach w Konińskim Domu Kultury i w Domu Kultury Oskard, z korowodów, barwnych, krzykliwych i pełnych ruchu, sunących przez całe miasto oraz z ostatnich festiwali, które odbywały się na dużej scenie na placu Wolności, w centrum konińskiej Starówki.

Brawa należą się autorom zdjęć i organizatorom (i współorganizatorom) wystawy. Aż by się chciało, żeby te zdjęcia znalazły się w festiwalowym wydawnictwie, oczywiście wzbogaconym o kolejne fotografie (na wystawie znalazło się ich jedynie 25). Miałem bowiem przywilej oglądania setek zdjęć obydwu autorów (i wielu innych) pokazujących Festiwal Dziecięcy z różnych perspektyw, nie tylko uczestników, także organizatorów skupionych na „opanowaniu” co roku kilku tysięcy rozśpiewanych i roztańczonych dzieciaków. Za kilka lat będzie Wielki Jubileusz – 50. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie. Może wówczas samorząd miasta, który – jestem o tym przekonany – nie tylko nadal wspierać będzie organizowanie tej wielkiej imprezy, ale i znajdzie sposób na wsparcie wydawnictwa dokumentującego i upowszechniającego jego nieprawdopodobnie bogatą historię…

Tak czy inaczej już 5 czerwca ruszy 44. Festiwal. – Ta wystawa to przedsmak tego, co czeka nas wszystkich za chwilę. Nie możemy się już doczekać, kiedy Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca się odbędzie. A nie ma takiej siły, która mogłaby nas zatrzymać. Bardzo się cieszę, że dziś na wernisaż przyszły osoby, które przez wiele lat były związane z festiwalem. To dowód na to, że festiwal jest wciąż w waszych sercach – mówił Robert Glapa, dyrektor Konińskiego Domu Kultury. Dla porządku dodajmy, że wernisażowi fotograficznemu towarzyszył materiały wideo z minionych lat festiwalowych oraz taneczny występ w wykonaniu grupy Body and Soul z KDK, prowadzonej przez instruktora Grzegorza Ambroziaka (swego czasu także uczestnika-tancerza festiwali). Wystawę można oglądać do 14 czerwca.

„Focus na Festiwal” jest jedną z kilku wystaw w ramach 4. Festiwalu Fotograficznego FOCUS NAD WARTĄ 2024. Wystawy fotograficzne członków klubu można zobaczyć także w Parku Chopina, na Bulwarze Nadwarciańskim czy na placu Niepodległości w Koninie. W Muzeum Okręgowym w Koninie otwarta została również wystawa „Słoń leśny w obiektywie”.

Zdjęcia: Zdzisław Siwik, Marcin Oliński

« z 2 »