Pierwszy raz na wspólnych warsztatach spotkali się w Krzyżowej na Dolnym Śląsku w sierpniu i wrześniu 2004 roku – Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia i Młodzieżowa Orkiestra Jazzowa Dolnej Saksonii „Wind Machine”. Dziesięć lat później, 25 września 2014 r., Polsko-Niemiecka Młodzieżowa Orkiestra Jazzowa Wielkopolska – Dolna Saksonia promowała w Koninie pierwszą wspólną płytę „Switch In Time”.
Płyta została nagrana z okazji 10-lecia międzynarodowych warsztatów big-bandowych. Polska promocja płyty zdarzyła się w czasie kolejnych warsztatów, w tym roku zorganizowanych w Mikorzynie.
Konińska Fundacja Kultury od początku wspiera organizatora warsztatów: konińską PSM I i II stopnia, opracowując wnioski o granty finansowe, umożliwiające ich zorganizowanie. Warsztaty wspierane są finansowo przez samorządy Wielkopolski i landu Dolnej Saksonii.
Spotkanie młodych muzyków wpisuje się znakomicie w cykl przedsięwzięć promujących kulturę polską w Niemczech i niemiecką w Polsce. – Te spotkania owocują ciągłym rozwojem, który przejawia się coraz większą liczbą koncertów, systematycznym wzrostem poziomu artystycznego orkiestry, szerszym gronem uczestników i odbiorców, wreszcie dokumentacją w postaci DVD i CD. Nie bez znaczenia jest fakt, że młodzi muzycy z Polski i Niemiec poznają się, nawiązują przyjaźnie, przełamują stereotypy – mówił Krzysztof Pydyński, dyrektor PSM w Koninie, główny organizator warsztatów z polskiej strony. Ze strony niemieckiej za organizację warsztatów odpowiedzialna jest Rada Muzyczna Dolnej Saksonii a opiekę artystyczną sprawuje znakomity trębacz niemiecki, wykładowca Akademii Muzycznej w Weimarze profesor Bernhard Mergner. Prof. Mergner poprowadził International Big-Band w czasie nagrania płyty oraz w czasie jej promocji w Koninie.
Młodzi muzycy polsko-niemieckiej orkiestry regularnie, co dwa lata, koncertowali w Koninie, prezentując coraz wyższy poziom artystycznej współpracy. Muzyka łączy – niby brzmi banalnie, ale w ich przypadku prawdziwie. Przy okazji coraz częściej okazuje się, że w orkiestrze pojawiają się muzycy, jak Szymon Wieczorkiewicz, kontrabasista, który przed laty był uczestnikiem warsztatów polsko-niemieckich, a dzisiaj są poważnymi profesorami konińskiej PSM. Przy takich muzykach młodsi szybko nabierają wrażliwości, techniki i umiejętności muzykowania zespołowego.
tekst: DuszA
Foto: Mirosław Jurgielewicz