VI Kameralne Lato w Żychlinie

To był już VI Festiwal Kameralne Lato w Żychlinie. W pałacu Bronikowskich w Żychlinie 13 czerwca 2023 r. zaprezentowali się uczniowie Szkół Muzycznych Słupcy, Turku i Konina począwszy od najmłodszych adeptów sztuki muzycznej, po uczniów kończących szkołę muzyczną II stopnia.

Koncert rozpoczął pięknie zatańczony Łabędź C. Saint-Saëns’a przez zespół Julity Rybczyńskiej (Lena Bułeczka, Zofia Fleśman, Urszula Gray, Julia Kołodziejczak). Z wielkim profesjonalizmem zaprezentowali się Anna Wesołek – skrzypce, Szymon Gośliński – fortepian z PSM w Słupcy, przygotowani przez Danutę Gościńską i Natalię Janik-Zajma. Drugim duetem były altówki: Mateusz Siwek i Szymon Soszyński z klasy Ewy Pilarskiej-Banaszak.

Wielki entuzjazm słuchaczy zasłużenie wzbudzili najmłodsi wykonawcy z PSM w Turku. Pierwszy w tej kategorii zaprezentował się zespół skrzypcowy, przygotowany przez Pawła Kulczyckiego (Marysia Fryt, Nadia Jarosz, Franek Rusek, Hania Glapińska, Helena Niedźwiecka, Antek Kozłowski, Łucja Kujawińska, Krystyna Dewicka, Małgosia Misiek, Weronika Wabicka, Kinga Janik, Weronika Kołodziejczyk), który wykonał utwory S. Suzuki, A. Dvořáka i R. Schumanna. Zespół skrzypcowy Iriny Olas (Anna Ziętek, Helena Paszak, Hanna Łajdecka, Jagoda Ptak, Letycja Stawicka, Hanna Więcławska, Amelia Marczak, Kalina Świderska) z wielkim powodzeniem zaprezentował Preludium e-moll F. Chopina, a także taniec polski i fragment z Symfonii „Wojskowej” J. Haydna. Jak zawsze z wielkim entuzjazmem na scenie powitany został zespół wiolonczelowy Iwony Gorgol (Nastazja Bartosik, Hanna Węs, Daria Pokrywiecka, Maria Konecka, Julia Przysło, Daria Michalak, Nikola Kowalec, Oliwia Kałużna), który na instrumentach różnych rozmiarów wykonał utwory K. Blackwella, dynamiczną piosenkę irlandzką i Chór myśliwych C. M. Webera.

Taneczną atmosferę za sprawą Libertango A. Piazzolli wprowadziły gitary z PSM w Słupcy (Kamil Marciniak, Maksym Fisiak, Miłosz Cybulski, Szymon Burzyński, Julian Maszewski), przygotowane przez Agatę Nowak-Gibas.

Bardzo pięknie i ze smakiem zagrały zespoły instrumentów dętych: niezwykle profesjonalnie brzmiące trio kameralne (Marta Rosińska – flet, Otylia Polewska – klarnet, Wiktor Kowalczyk – klarnet) przygotowane przez Pawła Susłyka, kwartet saksofonowy z PSM w Koninie przygotowany przez Rafała Stegentę (Oliwia Janiak – saksofon sopranowy, Rafał Stegenta – saksofon altowy, Weronika Cybula – saksofon tenorowy i Mateusz Lasota – saksofon barytonowy) i trio saksofonowe z PSM w Kole (Hanna Mysińska, Hanna Kozłowska, Kinga Mruk), przygotowane przez Mariusza Szara brzmiące soczyście i stylowo oraz bardzo nowocześnie i swingowo brzmiący kwintet czyli sekstet dęty Jacka Rybczyńskiego z PSM w Koninie (Anna Broda, Jędrzej Zasada, Bartosz Kazimierczak, Damian Kołodziejczak, Mateusz Dragan, Grzegorz Mruk). Dla mnie odkryciem były dwa utwory „Orkiestry festiwalowej” (Agnieszka Ziółkowska, Maja Wróbel, Martyna Guglas, Hanna Pacześna, Małgorzata Rachwalik, Szymon Soszyński, Mateusz Siwek, Julia Lewandowska, Katarzyna Broj), która wykonała Koncert na 4 skrzypiec Vivaldiego i piosenka „Wielki mały człowiek” w wykonaniu Kingi Żelichowskiej (całość przygotował Jacek Fabiniak). Była to świetna niespodzianka i znakomita propozycja na finał VI Festiwalu.

Koniecznie musimy dodać, że cały Festiwal koordynował Jacek Fabiniak a koncert prowadziła Natalia Janik-Zajma. Organizatorami Kameralnego Lata w Żychlinie były: PSM I i II st. w Koninie, PSM I st. w Turku oraz Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie. Partnerowały im Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Koło TiFC w Żychlinie.

Katarzyna Broj

Zdjęcia: Mirosław Jurgielewicz

« z 2 »