Wpadnij, wpadnij do Konina

Zespół taneczny „Na dwa” ze Studio Rampa Dance w Poznaniu i Miłosz Krysiak z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie otrzymali Grand Prix 43. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca KONIN 2023. W rywalizacji festiwalowej udział wzięło 2700 młodych artystów z Polski i zagranicy.

Tegoroczny 43. Festiwal rozpoczął się, tradycyjnie, na skwerze przed Konińskim Domem Kultury. Dzieci ze Studio Piosenki Estradowej HIT Mariusza Urbaniaka piosenką „Wpadnij, wpadnij do Konina” oznajmiły 1 czerwca 2023 r. jego początek. Uczestników witała Elżbieta Miętkiewska, dyrektor KDK i festiwalu: – W tym roku w festiwalu uczestniczy największa w jego historii liczba uczestników – 2.700 młodych artystów z pasją. Wielkie brawa dla was! Po drugie – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznał nasz festiwal za najlepszą w kraju  imprezę pod względem edukacji kulturalnej. Klucze do bram miasta przekazał dzieciom prezydent Konina Piotr Korytkowski: – Rządźcie w mieście godnie i dobrze!Życzę wam, żeby podczas pobytu w Koninie nie zabrakło wam energii i zabawy. My o to zadbamy!  Liczę też, że będziecie się dzielić ze swoimi znajomymi dobrą opinią o naszym mieście, o festiwalu oraz o tym, że fajnie było tutaj przebywać w gronie rówieśników.

« z 2 »

Głośno i kolorowo zaczęło się już dzień wcześniej, 31 maja, kiedy zaczęły przyjeżdżać pierwsze ekipy zakwalifikowane do 43. Festiwalu, i rozpoczęły się próby sceniczne – dla wokalistów w Domu Kultury Oskard (Centrum Kultury i Sztuki), dla tancerzy w Konińskim Domu Kultury. Pierwszy dzień festiwalu to eliminacje, drugiego dnia finały trzeciego – koncert galowy, w czasie którego zostały wręczone Aplauzy (Złote, Srebrne, Brązowe) i nagrody główne: Grand Prix, których fundatorami w konkursie wokalnym było Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych SAWP, a w konkursie tanecznym – Koniński Dom Kultury.

Młodych artystów oceniały dwie komisje artystyczne. Komisji oceniającej prezentacje taneczne przewodniczyła Katarzyna Migała – choreograf teatralna i filmowa, pedagog, wykładowca tańca współczesnego i kompozycji w Akademii Muzycznej im. G i K Bacewiczów w Łodzi. Obok niej pracowali: Maciej Florek – tancerz, choreograf, zwycięzca I oraz juror IX polskiej edycji programu ,,You Can Dance – Po prostu tańcz!”; Milena Jurczyk – absolwentka Szkoły Baletowej w Gdańsku i Akademii Muzycznej w Warszawie, wykładowczyni techniki tańca na kursach instruktorskich, sędzia konsultant polskiej sekcji CIOFF; Dita Hejnikova (Czechy) – trenerka, choreografka, założycielka Studia Tańca DIDEDance; Irena Bous (Ukraina)prezydent Międzynarodowej Organizacji Tańca w Ukrainie, arbiter i przewodnicząca Światowej Federacja Tańca Sportowego; Jean Claude Marignale (Francja)choreograf, tancerz i pedagog, autor choreografii do francuskiej wersji Musicalu HAIR, specjalizujący się m.in. w takich technikach, jak modern jazz, salsa jazz, jazz rock, hip hop, afro jazz. Funkcję sekretarza jury pełnił Dariusz Intrys – tancerz, choreograf, absolwent Krakowskiej Szkoły Tańca im. Janiny Strzębosz, pracownik KDK.

Wokalistów oceniali: Wojciech Myrczek – przewodniczący jury, jeden z najciekawszych polskich wokalistów jazzowych, doktor sztuki muzycznej, wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie; Krzysztof Pydyński – muzyk, pedagog, kompozytor i dyrygent, nauczyciel klarnetu i dyrektor Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Koninie; Anna Kamalska – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, poetka, pedagog, doktor sztuki wokalnej w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku; Joanna Januszewska –absolwentka wokalistyki jazzowej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, pracowała między innymi w Stowarzyszeniu Muzycznym im. S. M. Stoińskiego przy Państwowej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach oraz Niepublicznej Szkole Muzyki Rozrywkowej I i II stopnia w Lublinie. Sekretarzem jury była Joanna Sypniewska – przez 15 lat dziennikarka lokalnych mediów, od 7 lat pracująca w Dziale Impresaryjnym KDK.

Szczególne miejsce na festiwalu zajmuje od wielu lat Orkiestra Festiwalowa, towarzysząca na scenie wokalistom w trzech kategoriach wiekowych, od 9 do 16 lat. W tym roku orkiestrę poprowadził Paweł Zielak, pełniąc także funkcję kierownika muzycznego festiwalu. Młody artysta wybrany przez siebie utwór zaśpiewał z towarzyszeniem orkiestry podczas eliminacji, finałów i na koncercie galowym. Dla każdego została przygotowana specjalna aranżacja. Dla wielu wokalistów to było nowością, bowiem po raz pierwszy zaśpiewali z towarzyszeniem orkiestry na żywo. Orkiestrę tworzyli przede wszystkim muzycy konińscy, wśród nich nauczyciele, absolwenci i uczniowie PSM I i II stopnia: Marcin Pawlik – saksofon/flet, Rafał Stegenta – saksofon/klarnet, Grzegorz Kołodziejczak – trąbka, Piotr Żurek – trąbka/flugelhorn, Zbigniew Kołodziejczak – puzon, Michał Kaczmarczyk – gitary, Wojciech Oliński – gitary, Oliwia Sobkowska – fortepian, Michał Ziobrowski – instrumenty klawiszowe, Bartosz Kucz – gitara basowa / kontrabas, Marek Jakubowski – perkusja i Hubert Kulig – instrumenty perkusyjne.

« z 5 »

Jury taneczne 43. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca KONIN 2023 przyznało Grand Prix konkursu tanecznego ZespołowiNa dwa” ze

Studio Rampa Dance w Poznaniu, za prezentację zatytułowaną „Zip”. Zespół wystąpił w kategorii: inscenizacja street dance do 16 lat. Jego trenerką i choreografką jest Zosia Sofa Plewa.

Aplauzy Uśmiechu w kategorii mali debiutanci do 8 lat otrzymały zespoły: Mini Joy One ze Szczecina, Flex D z Wrocławia i Fart Mini Kids z Konina. Złote Aplauzy jury wręczyło zespołom w kategoriach:

– taniec towarzyski do 16 lat – Baila Friends z Bydgoszczy

– etiuda taneczna do 12 lat (jazz, modern, contemporary, balet) – Dance Club Triumf ze Lwowa (Ukraina)

– etiuda taneczna do 16 lat (jazz, modern, contemporary, balet) – Dance Club Triumf ze Lwowa (Ukraina)

– disco dance, disco freestyle do 12 lat – Shock Dance Kids ze Szczecina

– disco dance, disco freestyle do 16 lat – Dance Studio Paa Junior Team ze Szczecina

– inscenizacja taneczna do 12 lat (jazz, modern, contemporary, balet) –

Lemono 3 z Warszawy

– inscenizacja taneczna do 16 lat (jazz, modern, contemporary, balet) Mami One z Tarnowskich Gór; temu zespołowi jury przyznało także nagrodę-zaproszenie na

Festiwal NORTADA DANCE FESTIVAL w Porto w Portugalii

– hip hop – oldschool hip hop, newschool hip hop, locking, popping, bboying do 12 lat –

Siemanko z Poznania

– hip hop – oldschool hip hop, newschool hip hop, locking, popping, bboying do 16 lat –

Szok Juniorzy z Jastrzębia-Zdroju

– inscenizacja street dance do 12 lat – Mini Respekt z Legnicy

– inscenizacja street dance do 16 lat – Clis Galanta z Galanty (Słowacja).

Komplet wyników rywalizacji zespołów tanecznych jest opublikowany na

https://festiwaldzieciecy.pl/537-aplauzy-taneczny-rozdany

Jury wokalne 43. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca KONIN 2023 przyznało Grand Prix konkursu piosenki Miłoszowi Krysiakowi z

Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie, za wykonanie piosenki „The Age of Worry” (muzyka i tekst: John Mayer). Miłosz śpiewał w kategorii wiekowej: 12-13 lat. Jego instruktorką jest Ewa Krysian.

Aplauzy Uśmiechu (w kategorii wiekowej do 8 lat) otrzymali: Helena Podleśna z Lublina, Marysia Wrąbel ze Zduńskiej Woli, Julia Zatorska z Kurzętnika, Nina Rutyna z Elbląga i Liliana Kancler z Łodzi.

Złote Aplauzy wręczono: w kategorii 9-11 lat – Karolinie Musialik z Chorzowa, w kategorii 12-13 lat – Antoninie Kraszewskiej z Cieszyna, w kategorii 14-16 lat – Jakubowi Rogali z Puław, w kategorii zespół wokalny do 12 lat – Szalonym Małolatom z Elbląga, w kategorii zespół wokalny 13-16 lat – grupie Farijao z Kędzierzyna Koźla. Cały protokół jury znaleźć można na https://festiwaldzieciecy.pl/538-wokalne-aplauzy-rozdane . Dodajmy, że Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych SAWP po raz kolejny było fundatorem nagrody głównej w konkursie wokalnym. W tym roku laureat Grand Prix 43. MDFPiT Konin 2023 otrzymał czek na 1000 euro.

Obserwatorem 43. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie był, tradycyjnie, Victor Leis, dyrektor festiwalu Euro Pop Contest w Berlinie. Po wysłuchaniu i obejrzeniu wokalistów konińskiego festiwalu, zaprosił do Berlina: Antosię Kraszewską z Cieszyna, Marikę Brdękiewicz z Gdyni, Aleksandrę Dudek z Elbląga, Marcela Kotułę z Leżajska, Natana Gryga ze Zduńskiej Woli i Karolinę Musialik z Chorzowa.

Warto zauważyć, że w czasie 43. Festiwalu nie tylko śpiewano i tańczono. Fundacja UNAWEZA razem z organizatorami festiwalu mówili o zdrowiu psychicznym młodych ludzi. Fundacja opublikowała na stronie www.mlodeglowy.pl raport „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. WYNIKI SĄ ALARMUJĄCE!!! Dość powiedzieć, że co dziesiąty uczeń w Polsce deklaruje, że podjął próbę samobójczą, blisko 40% o tym myśli. Dzieciaki czują się osamotnione i bezwartościowe. Ponad 80% młodych ludzi w kłopotliwej sytuacji nie potrafi znaleźć rozwiązania i nie radzi sobie ze stresem dnia codziennego. Chcąc to zmienić, Fundacja UNAWEZA, ze sztabem specjalistów tworzy ogólnodostępny i darmowy program profilaktyczny dla młodych osób, dla rodziców i nauczycieli. Będzie dostępny już w nadchodzącym roku szkolnym. Fundacja i organizatorzy festiwalu zachęcają szkoły, żeby już teraz zapisywały się do programu profilaktycznego na stronie www.mlodeglowy.pl .

Słowo o Dobrodziejach, dzięki którym można było zorganizować 43. Festiwal. Największym od początku organizowania tej imprezy jest Samorząd Konina. W tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało na organizację festiwalu 350 tys. zł. Ponadto minister kultury objął wydarzenie patronatem honorowym. Wśród dobrodziejów jest także Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Złotym Sponsorem był ZE PAK SA. Są wśród dobrodziejów konińskie firmy samorządowe, firmy i spółki prywatne, organizacje (w tym Konińska Fundacja Kultury).

Oprac. Andrzej Dusza

Zdjęcia: Zdzisław Siwik