Promocja młodych kompozytorów

Płyta „Muzyka Naszych Czasów” to efekt pierwszej odsłony 4-letniego programu realizowanego przez Stowarzyszenie Akademia Imienia Krzysztofa Pendereckiego – Międzynarodowe Centrum Muzyki wraz z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W programie uczestniczy PSM I i II stopnia w Koninie.

Nagrana w Lusławicach przez firmę fonograficzną Dux pierwsza płyta programu otwiera nowy cykl promocji nagrań twórczości kompozytorów polskich XXI w. Znalazły się na niej utwory Aleksandry Kaca, Michała Dobrzyńskiego, Kamili Kruk, Ignacego Zalewskiego, Szymona Godziemby-Trytki, Dariusza Przybylskiego (przed laty ucznia konińskiej PSM), Mateusza Śmigasiewicza i Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej. Ten koncert odbył się 11 marca 2017 r., uczestniczyło w nim 26 młodych artystów. Później utwory prezentowane były na 12 koncertach w uczelniach i szkołach współorganizatorów programu. Łącznie, jak wyliczyła Adrianna Poniecka-Piekutowska, twórczyni programu „Muzyka Naszych Czasów”, 276 wykonawców w ciągu 3 miesięcy zapoznało ponad 3 tysięczną publiczność z twórczością 8 kompozytorów. Koncert w Koninie, w auli PSM I i II stopnia, odbył się 6 kwietnia 2017 r.

Organizatorem projektu „Muzyka Naszych Czasów” jest Stowarzyszenie Akademia Imienia Krzysztofa Pendereckiego – Międzynarodowe Centrum Muzyki wraz z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Patronuje mu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Udział biorą w nim kompozytorzy w wieku do 30 lat. Stowarzyszenie realizując projekt współpracuje z sześcioma uczelniami muzycznymi (Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa) oraz sześcioma średnimi szkołami muzycznymi (Białystok, Bydgoszcz, Konin, Kraków, Radom, Warszawa). W ten sposób wprowadza „w krwiobieg szkolnictwa muzycznego utwory młodych polskich kompozytorów XXI wieku w wykonaniu młodych instrumentalistów, adresując wykonania do młodych odbiorców. Więź pokoleniowa ma umocnić tę formę promocji „Muzyki Naszych Czasów” – wyjaśniała Adrianna Poniecka-Piekutowska na antenie Programu II Polskiego Radia.

W pierwszych dniach stycznia 2018 r. w Senacie RP odbyła się konferencja promująca II odsłonę programu „Muzyka Naszych czasów”. – My, uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie, też się przygotowujemy do jej realizacji. Znamy już program i termin koncertu w PSM – poinformował Krzysztof Pydyński, dyrektor PSM w Koninie (i prezes Konińskiej Fundacji Kultury).

***

Do udziału w II edycji programu „Muzyka Naszych Czasów” wybrani zostali kompozytorzy:

– Aleksandra Chmielewska (z utworem „Mohawk Tale” na flet i fortepian)

– Ewa Fabiańska-Jelińska (z utworem „Toccata” na akordeon i fortepian)

– Marcin Jachim (z utworem „Preludium nr 2 – Les hésitations” na fortepian solo)

– Aleksandra Kaca (z utworem „Volière II” na klarnet, wiolonczelę i kontrabas)

– Kamil Kruk (z utworem „Adolescere” na skrzypce, wiolonczelę, kontrabas, perkusję i akordeon)

– Dominik Lasota (z utworem „Cala” na klarnet, wiolonczelę, wibrafon, akordeon i fortepian)

– Żaneta Rydzewska (z utworem „Synesthesia” na akordeon solo)

– Filip Sporniak (z utworem „Muzyka współczesna” na trio smyczkowe).

II edycja programu otwarta zostanie uroczystym koncertem w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, 11 marca 2018 r. Koncert w auli PSM I i II stopnia w Koninie odbędzie się 29 maja 2018 roku.

Andrzej Dusza

Fot. Marcin Oliński