Posmakowali jazzu i wygrali

Wojtek Oliński, Kamil Pyrek, Szymon Froń i Ola Pilarska, czyli KA-S-W Quartet, wygrali Krokusik – Festiwal Młodego Jazzu w Sobieszowie. Organizatorem festiwalu był Miejski Dom Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze.

Festiwal Młodego Jazzu odbył się 6 października 2018. Organizatorzy „Krokusik – Festiwal Młodego Jazzu w Sobieszowie” do realizacji projektu zaprosili młode (wiek uczestników do 20 lat) zespoły jazzowe i zespoły utrzymujące się w podobnej stylistyce. – Celem jest – jak czytamy na stronie internetowej organizatorów – możliwość zaprezentowania się młodych zespołów szerszej publiczności oraz zwiększenie dostępności tego rodzaju muzyki dla społeczności Sobieszowa. Projekt realizowany jest jako przedsmak znanego i cenionego festiwalu Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze. Jest on swego rodzaju akceleratorem muzycznych doświadczeń dla młodych muzyków”.

W Festiwalu Młodego Jazzu uczestniczyły: duet gitarowy Maksymilian Wieczorek i Marcin Żelazo, J-G Quintet, Adam Jęczmyk i KA-S-W Quartet. Na finał wystąpił zespół JazzGot Quartet z Jeleniej Góry.

Z zaciekawieniem obserwowaliśmy start przede wszystkim KA-S-W Quartet, bowiem w jego składzie jest Wojtek Oliński (14 l.), gitarzysta z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie, uczeń klasy gitary jazzowej prowadzonej przez Michała Kaczmarczyka (wcześniej Wojtek grał pod okiem Andrzeja Majewskiego). Obok niego zespół tworzą: Szymon Froń, perkusista ze Stalowej Woli (14 l.), Kamil Pyrek (15 l.) z Kalisza (uczeń Szymona Wieczorkiewicza z PSM Konin) i Ola Pilarska (17 l.), wokalistka z Kalisza.

KA-S-W Quartet muzycznie porusza się w stylistyce fusion czerpiąc z jazzu, rocka, funky. Ich ważniejsze koncerty to: występ na Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu, koncert na Warsaw Guitar Night, udział w Jazzowej bitwie w trakcie Festiwalu Jazzonalia 2018 w Koninie oraz występ podczas tegorocznej Akademii Gitary Wojtka Pilichowskiego we Wrocławiu.

Miło nam poinformować, że KA-S-W Quartet został laureatem „Krokusik – Festiwal Młodego Jazzu w Sobieszowie”.

Dodajmy, że 19-21 października w Jeleniej Górze odbędzie się XVII Międzynarodowy Krokus Jazz Festiwal, w czasie którego wystąpią m.in. Maciej Obara Quartet, Ambrose Akinmusire Quartet i Q YA VY.

Oprac. Andrzej Dusza

Zdjęcia: Paweł Froń