Grand Press Photo 2017 w Koninie

Po raz pierwszy w historii wystawa Grand Press Photo miała swoją inaugurację w Koninie a nie w Warszawie! Partnerem wydarzenia, organizowanego przez magazyn „Press”, było Miasto Konin. Wernisaż odbył się 13 czerwca 2017 r. w Strefie K Konińskiego Domu Kultury.

Ogólnopolski Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo magazyn „Press” organizuje od 2005 roku. To najważniejszy w kraju konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. W tym roku na konkurs zgłoszono 5200 zdjęć. Zdjęcia były oceniane w kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka (od 2017 roku), Portret. Maksymalnie do konkursu można zgłosić pięć pojedynczych fotografii jednego autora oraz trzy fotoreportaże jednego autora. Oddzielne kategorie to: Projekt dokumentalny (od 2015 roku), Photo Book (od 2015 roku), Portfolio (od 2017 roku).

Grand Press Photo wyróżnia się tym, że uczestniczący w nim fotoreporterzy poddają się ocenie fachowca o światowej sławie. Przewodniczącym jury jest bowiem co roku laureat World Press Photo. Dotychczas byli to: Claus Bjorn Larsen, Jean-Marc Bouju, Eric Grigorian oraz Spencer Platt, Finbarr O’Reilly, Lucian Perkins, Jodi Bieber, Samuel Aranda, Paul Hansen, Christopher Morris, Kadir van Lohuizen. W tym roku był to Francesco Zizola z agencji NOOR, należący do czołówki fotoreporterów prasowych na świecie. Jako fotograf pracuje od 1981 roku. Od 1986 roku dokumentuje największe światowe wydarzenia. Pracował dla dwóch włoskich agencji fotograficznych: Lucky Star i Contrasto, był nominowanym członkiem agencji Magnum Photos. Jest laureatem wielu nagród – zwycięzcą World Press Photo 1997, aż dziesięciu nagród w tym konkursie i czterech w Picture of the Year International. Jest współzałożycielem agencji NOOR.

Oprócz laureata World Press Photo w jury konkursu zasiadali zawodowi fotoreporterzy i fotoedytorzy: Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Jiří Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii w Opawie), Maciej Skawiński, Andrzej Zygmuntowicz.

18 maja poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji Grand Press Photo, 13 czerwca na wystawie w KDK zaprezentowane zostały ich dzieła: 68 zdjęć pojedynczych, 10 fotoreportaży, dwa nagrodzone projekty dokumentalne i jedno portfolio. Przy tej okazji Mirosław Jurgielewicz, koniński fotoreporter, który prowadził uroczyste otwarcie Grand Press Photo, przypomniał, że wśród wielu gości w wernisażu jest, oczywiście stojąc za kamerą, Zdzisław Siwik, jedyny jak dotychczas koninianin, który otrzymał (w 2016 roku) nominację do finału tego konkursu w kategorii „Życie codzienne za zdjęcie „Spacerek”.

Magdalena Jankowska z magazynu „Press” otwierając wystawę mówiła, że dla organizatora konkursu „jest ogromną przyjemnością pokazywanie tych zdjęć. Ich twórcami są już uznani fotoreporterzy, ale też młodzi adepci, wywodzący się z różnych szkół fotografii, dla których utworzyliśmy w tym roku specjalną kategorię portfolio. Tak się złożyło, że laureatka tej kategorii jest wychowanką znanego już fotoreportera, którego zdjęcie też jest nagrodzone”. Ponadto, jak mówiła: – To jest fotografia prasowa, powinna przekazywać prawdę, budzić emocje. Warto spojrzeć na zdjęcia tak, jak patrzyli na nie jurorzy, którzy dostają czyste zdjęcia, nie widzą opisu. Dopiero po dokonaniu wyboru dowiadują się historii, którą to zdjęcie przedstawia, emocji, relacji międzyludzkich, spojrzeń zawartych w kadrach. Mam nadzieję, że te zdjęcia zostaną w waszych głowach i sercach.

Zapewne wystawa wywoła emocje, a nawet kontrowersje wokół werdyktu jury. W końcu „wystawa to wachlarz emocji ludzkich” – jak zauważyła M. Jankowska. I wcale nie chodzi tylko o epatowanie przemocą, śmiercią, chociaż warto doczytać, co powiedział Mariusz Janiszewski, zdobywca I nagrody w kategorii Wydarzenia za fotoreportaż z Filipin: „Pozwalanie na zabijanie wyzwoliło w policjantach najgorsze instynkty”. Inni pewnie zastanawiać się będą, dlaczego akurat zdjęcie Anny Bedyńskiej, zdobywczyni I miejsca w kategorii Portret zostało uznane przez jury Zdjęciem Roku 2017.

Wyniki tegorocznego Grand Press Photo redakcja „Press” opublikowała na https://grandpressphoto.pl/ . Nagrodzone zdjęcia można oglądać w KDK, w Strefie K, do 25 czerwca od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00 (oprócz Bożego Ciała) oraz w soboty i niedziele w godz. 13.00-20.00.

Andrzej Dusza

Zdjęcia: Zdzisław Siwik