38. Festiwal marzeń i fajerwerków

Zaczęło się jak zawsze – od marzeń o wystąpieniu w 38. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Skończyło też jak zawsze – na wielkich emocjach towarzyszących około 2500 uczestnikom finałów artystycznego święta dzieci i młodzieży 7-11 czerwca 2017 r. W tym roku do marzeń i emocji dołożyła się Konińska Fundacja Kultury, skutecznie aplikując o granty festiwalowe do Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Na pierwsze kwalifikacje do 38. Festiwalu w marcu 2017 roku zgłosiła się rekordowa liczba wokalistów – 450 solistów i zespołów wokalnych. Po przesłuchaniach „na żywo” w Konińskim Domu Kultury, certyfikat udziału w kolejnych eliminacjach, już w czerwcu, otrzymało 126. W kwietniu odbyły się kwalifikacje zespołów tanecznych. I w tym przypadku prawo startu w festiwalu otrzymał co drugi z zespołów. W sumie spośród około 5000 dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 16 lat kwalifikacje przeszło pozytywnie 2500. I tyle pojawiło się 7 czerwca w Koninie.

Najpierw eliminacje, kolejnego dnia finały… Emocje do ostatnich minut towarzyszyły uczestnikom 38. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Tuż przed północą 10 czerwca 2017 roku okazało się, że w tym roku festiwalowe Grand Prix otrzymali wokalista Piotr Zubek z Warszawy i zespół taneczny ATOM z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Hubal” w Białymstoku. Ogłaszając wyniki rywalizacji Katarzyna Skawińska, przewodnicząca jury, mówiła: – Jesteście wszyscy wspaniali i piękni. Pozostańcie wspaniali i piękni na zawsze. Przewodniczący jury wokalnego, Janusz Tylman, przekonywał: – Gdybyśmy mieli dwa razy więcej Aplauzów do rozdania, to i tak wszystkich zasługujących na nie byśmy nie obdzielili. Poziom choćby w najstarszej kategorii wokalistów był tak wysoki, że jury było w rozterce – zabrakło Aplauzów. Były tylko trzy. Ci, którzy Aplauzów nie otrzymali, byli równie wspaniali.

W czasie koncertu galowego zaprezentowali się najlepsi z najlepszych, uhonorowani Aplauzami i Grand Prix, wręczanymi przez przedstawicieli administracji samorządowej Konina i sponsorów. Wśród uhonorowanych był Kacper Urbaniak ze Słupcy, który otrzymał specjalną nagrodę przyznaną przez muzyków Konin Band Orchestra. Drugim dla niego aplauzem było z całą pewnością owacyjne przyjęcie przez słuchaczy. Zaprezentowana została także piosenka laureatka konkursu kompozytorskiego, towarzyszącego festiwalowi – „Marzenia”, do której tekst napisali Juliusz Kamil i Lena Werner, muzykę Juliusz Kamil a wykonała ją Zuzanna Jurkiewicz.

Wszystkim towarzyszyły animacje związane z bajkowymi postaciami doskonale zintegrowanymi ze scenografią wyczarowaną przez Adama Tyszkę i Mateusza Polita (reżysera koncertu). Nad multimediami i oświetleniem panowała TSE Multimedia sp. z o.o. z Pruszkowa, nagłośnienie zapewniła Agencja Usługowa „LETUS” – L. J. Taborowscy.

W tym miejscu dodajmy, że zapewnieniu dzieciakom najlepszych możliwych warunków do pokazania swojej ekspresji, umiejętności a także stworzenia im możliwości uczenia się scenicznych zachowań swoje trzy grosze dołożyła Konińska Fundacja Kultury. Ściśle współpracując z organizatorem 38. Festiwalu, Konińskim Domem Kultury, KFK opracowała projekt na konkurs ofert ogłoszony przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego na zadania publiczne wspierające przedsięwzięcia o najwyższych walorach artystycznych i dużym potencjale promocyjnym regionu w 2017 roku. Projekt Fundacji „38. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie – tworzenie warunków do edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży” uzyskał dobrą ocenę i 40.000 zł na jego realizację.

Czy te pieniądze zostały dobrze wykorzystane, można było przekonać się śledząc przebieg eliminacji i finałów oraz cały koncert galowy w transmisji internetowej. Materiał zarejestrowany przez ekipy telewizyjne można będzie wkrótce, w formie reportaży, oglądać w programie TVP ABC.

Koncert galowy trwał kilka godzin. Zaprezentowali się wszyscy nagrodzeni Aplauzami. Iveta Baloghova, animatorka zespołu CLIS Galanta ze Słowacji, który w tym roku „wziął” dwa Złote Aplauzy taneczne, mówiła: – My przyjeżdżamy do Konina od 18 lat. Zdobyliśmy tu wiele najcenniejszych nagród. Proszę jednak wierzyć, że nie przyjeżdżamy dla Aplauzów, choć one ważne są – najważniejsza jest atmosfera tego festiwalu i chęć wystąpienia właśnie na scenie waszego amfiteatru. Takiej sceny, takiej widowni nie znajdzie się wszędzie.

Finał koncertu galowego, prowadzonego przez Tomasza Kammela i przy udziale Konin Band Orchestra po dyrekcją Ryszarda J. Piotrowskiego i Szymona Piotrowskiego, zarezerwowany był dla laureatów Grand Prix. Piotr Zubek (16 lat) z Warszawy, występujący w Koninie już po raz piąty, Grand Prix 38. Festiwalu otrzymał za wykonanie piosenki „The lady is a tramp”; nagrodę wręczyła mu Ewa Kuklińska, przedstawicielka Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP w Warszawie (nagroda stanowiąca w złotówkach równowartość 1000 euro). Nagrodę w tej samej wysokości wraz ze statuetką Grand Prix w kategorii zespołów tanecznych odebrał zespół ATOM z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Hubal” w Białymstoku. Zespół brawurowo wykonał inscenizację street dance w kategorii zespołów do 16 lat, zatytułowaną „Baila como yo” (według choreografii Edyty Jarończuk, Sandry Rzeźniczak i Dariusza Jabłońskiego). Nagrodę wręczyli zespołowi Aneta Woźniak, zastępca kierownika Działu Publicystyki i Edukacji TVP 1 oraz Sławomir Lorek, zastępca prezydenta Konina.

Ostatnia scena 38. Festiwalu: kiedy zabrzmiała piosenka „Wpadnij, wpadnij do Konina”, cała scena amfiteatru wypełniła się najpiękniejszymi i najdoskonalszymi artystami. Takiej erupcji emocji nigdzie więcej się nie zobaczy… I nie jest wtedy ważne, czy dostało się Aplauz, czy nie. Jeśli Aplauz trafił w ich ręce – to super, a jeśli nie – przecież za rok w Koninie też będzie już 39. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca. Wiele wskazuje, że my, Konińska Fundacja Kultury, też tam będziemy.

Andrzej Dusza 

andrzej.dusza@gazeta.pl

Foto: Paweł Hejman

« z 5 »