Alternatywa bez adresu

Co może robić, jak może żyć w niedużym mieście powiatowym dwoje artystów, niezwiązanych z żadną instytucją samorządową czy państwową, na dodatek „przygniecionych” warunkami czasu pandemii koronawirusa? Z tymi pytaniami mierzy się Zdzisław Siwik, koniński filmowiec, w dokumencie zatytułowanym „Alternatywa bez adresu”. Film zostanie zaprezentowany 21 listopada na tegorocznym 30. Przeglądzie Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY.

Joanna Gogulska i Sebastian Kamionka to artystyczny duet, muzycy, którzy całe życie prywatne i zawodowe poświęcili twórczości artystycznej i edukacji. Mieszkają w Turku, udanie łącząc działania artystyczne z ekologicznymi i dzieląc się nimi z lokalną społecznością. Ich ostatnim dziełem jest przekształcenie dawnej stacji benzynowej Nadleśnictwa Turek w centrum kultury, alternatywnej w stosunku do oferty instytucji miejskich i uzupełniającej ją w sposób niebanalny. Działania artystyczne i prace nad stworzeniem centrum skomplikowała pandemia COVID-19. Zdzisław Siwik z kamerą towarzyszył im w codziennych zmaganiach z oporną materią codziennego życia, w którym posiadanie worka kartofli oznaczało życie, podobnie, jak życiem była dla nich realizacja artystycznej (i ekologicznej) misji. Czy poradzili sobie ze swoją misją w trakcie pandemii COVID-19? Zwiastun filmu można zobaczyć na YouTube https://youtu.be/LcSZSIjTywk.

Dokument Zdzisława Siwika „Alternatywa bez adresu” będzie miał premierę 21 listopada (godz. 16.30), podczas tegorocznego 30. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY (17 – 21 listopada 2021), organizowanych przez Koniński Dom Kultury. Pełny program 30. DEBIUTÓW znaleźć można na https://www.kdk.konin.pl/ To nie będzie pierwsza projekcja filmu Z. Siwika na DEBIUTACH. Przypomnijmy, że po raz pierwszy pokazał się w 2002 roku jako montażysta filmu Radosława Ładczuka „Upał”; była to etiuda szkolna, zrealizowana w Koninie, na Posoce u państwa Sznajdrów a Ładczuk i Siwik byli wówczas studentami PWSFTviT w Łodzi. Później w programach DEBIUTÓW mieliśmy okazję wziąć udział w m.in. premierowych pokazach filmów dokumentalnych Z. Siwika: w 2004 roku „Tajne Stowarzyszenie Abstynentów” (ze zdjęciami Andrzeja Mosia i Marcina Olińskiego), w 2010 – „Moje 5 minut” (o pracy w KDK zespołu teatralnego „Waliza” Elżbiety Gierasimow), w 2014 – „Joto Giotto Dimitrow” i w roku 2019 – „Doktor Piotr”.

——————————————————————————————————–

Alternatywa bez adresu”

Scenariusz, zdjęcia, reżyseria, montaż: Zdzisław Siwik

Wystąpili: Joanna Gogulska i Sebastian Kamionka oraz młodzi wokaliści Akademii Wokalno-Scenicznej podczas warsztatów wokalnych POLISH ROCK 2019 w utworach „Specjalny rodzaj kontrastu” zespołu 1984, „Polska” zespołu AURORA, towarzyszyli Sławomir Ciesielski (kongi), Eurazja Szednicka (wokal), Piotr Truchel (gitara).

Film został zrealizowany przy pomocy funduszy z budżetu Województwa Wielkopolskiego.

Andrzej Dusza