W ratuszu od baroku do współczesności

Koncertem Kwartetu Amadeus i Roberta Horny Konińskie Towarzystwo Muzyczne zainaugurowało 22. sezon koncertów z cyklu „Muzyka w Ratuszu – prezydent Konina zaprasza”. W sali ratuszowej zabrzmiała (7 października 2017 r.) muzyka Dvořáka, Vivaldiego, Gismontiego, Villa-Lobosa, Dynesa i Boccheriniego.

Tradycyjnie koncert rozpoczął się występem promocyjnym – zaprezentowała się Julia Soszyńska, gitarzystka, uczennica V kl. Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Koninie. Julia jest uczennicą Andrzeja Majewskiego i laureatką wielu konkursów krajowych i zagranicznych. W tym roku otrzymała m.in. wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Czechach. Panna Julia błysnęła bardzo eleganckim, delikatnym, miękkim graniem, otrzymując zasłużone brawa.

Kwartet „Amadeus” to zespół złożony z muzyków Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus Agnieszki Duczmal: Jarosław Żołnierczyk – I skrzypce, Mirosław Bocek – II skrzypce, Kamil Babka – altówka i Maciej Mazurek – wiolonczela. Zespół wykonał Antonína Dvořáka Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 no. 12, znany jest jako „amerykański”. „Amerykański”, bo przede wszystkim Dvořáka napisał go w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych. Wielu doszukuje się w nim elementów charakterystycznych dla oryginalnej muzyki afrykańskiej i amerykańskiej, inni wskazują cechy uważane za typowo czeskie. Sam kompozytor skomentował tę kwestię: „Wiem, że nigdy nie napisałabym mojej nowej symfonii, ani kwartetu smyczkowego F-dur ani kwintetu w Spillville, jeśli nigdy nie zobaczyłbym Ameryki!”. Czy Kwartet „Amadeus” wykonał dzieło bardziej amerykańsko, czy bardziej czesko? Wykonał pięknie, szczególnie jego drugą część.

Kolejny utwór, Koncert D-dur Antonio Vivaldiego, „Amadeus” wykonał z Robertem Horną, wirtuozem gitary klasycznej, cenionym i uznanym solistą i kameralistą. Muzycy współbrzmieli, precyzyjnie ze sobą współpracując. Tym bardziej to ważne, bo Vivaldi napisał ten koncert na flet i dodał mu nazwę „Szczygieł”.

Utwór „Aqua e Vino” (Woda i wino) Egberto Gismontiego niedawno wykonywał w Koninie Łukasz Kuropaczewski, tym razem tę kompozycję Horna wykonał w duecie z Jarosławem Żołnierczykiem. O ile ta interpretacja była jedynie poprawna, to już Bachianas Brasileiras No.5 Heitora Villa-Lobosa duetu Robert Horna/Kamil Babka był przedniej marki. Podobnie jak Tango En Skai Rolanda Dynensa w wykonaniu Horny wraz z Kwartetem „Amadeus”.

Bez wątpienia słuchaczy porwało wykonanie przez muzyków „Fandango” Luigi Boccheriniego, czyli kwintetu D-moll na dwoje skrzypiec, altówkę, wiolonczelę, gitarę i kastaniety. Kastanietów wprawdzie zabrakło, ale od czego wyobraźnia, zwłaszcza wiolonczelisty. Końcowe fandango muzycy bisowali.

Za niespełna dwa miesiące kolejny koncert z cyklu „Muzyka w Ratuszu – prezydent Konina zaprasza”. Jak informował Andrzej Majewski, prezes KTM, 2 grudnia w ratuszu grać będą fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, wiolonczelista Adam Klocek i klawesynista Marek Toporowski.

Andrzej Dusza