W pogoni za marzeniami

Spektakl, który mieliśmy okazję podziwiać 21 maja 2022 w Konińskim Domu Kultury, był taneczną opowieścią o pasji, pragnieniach, odwadze i przyjaźni. W ten sposób osiemdziesiąt tancerek z Zespołu Tańca CODA świętowało pięć lat działalności.

Zespół Tańca CODA działa od 2016 roku, kiedy do Konińskiego Domu Kultury dołączyła Marta Merdzińska (Konopacka). Od 2021 roku instruktorką i choreografką zespołu jest również Klaudia Cembrowicz. Dla instruktorek i dla dziewczyn z zespołu, bo w CODA są same dziewczyny, taniec jest nieustającą „pogonią za marzeniami”. Marta Merdzińska: – Myślę, że tak naprawdę całe moje życie to taniec. Tańczę, od kiedy tylko pamiętam. Moja osobowość ukształtowała się na sali tanecznej. Razem z Klaudią Cembrowicz dodają: – Taniec to pasja, która w człowieku zostaje na zawsze. Tańczysz wszędzie: w myślach, na parkiecie, w domu, na ulicy. Taniec to miłość, złość, wzruszenie, śmiech i wszystko, o czym myślisz. Gdy tańczysz, to cały świat tańczy i to jest piękne. I podkreślają jednocześnie, że w tańcu liczy się otwartość, osobowość, to, kim jesteśmy: – Gdy rozmawiamy na treningach z naszymi tancerkami, mówią nam, o czym marzą, jak wyrażają swoje emocje, jak ważne jest dla nich bycie ze sobą, rozmowy i co znaczy dla nich zespół. A potem: – Tańcem wrażamy siebie i to, co myślimy. To w CODA narodziły się nasze przyjaźnie, to na salach prób śmiejemy się najszczerzej.

Koncert „W pogoni za marzeniami”, a w zasadzie trzy koncerty urodzinowe, odbyły się w sobotę, 21 maja, w Konińskim Domu Kultury. Było energetycznie, tanecznie i bardzo wzruszająco. Widzowie mieli okazję zobaczyć wszystkie artystki zespołu CODA, w wieku od 5 do 20 lat, podzielone na cztery grupy wiekowe: Mini, Kids, Junior i Elite. Na scenie pojawiały się także instruktorki zespołu: Marta Merdzińska i Klaudia Cembrowicz oraz Dominik Karbowski, trener akrobatyki.

Koncert jubileuszowy był okazją do podziękowań i gratulacji. Elżbieta Miętkiewska, dyrektorka Konińskiego Domu Kultury oraz Małgorzata Kazuś, kierowniczka działu artystycznego, podziękowały instruktorkom i tancerkom za pracę i pasję. – Życzę Wam dużo sukcesów, a przede wszystkim tego, byście zatańczyli w koncercie galowym 42. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca. Dla nas jesteście zwycięzcami – mówiła dyrektor KDK.

CODA prezentuje przede wszystkim taniec współczesny i jazzowy. Tancerki trenują również akrobatykę, podstawy tańca klasycznego a w ramach cyklicznych warsztatów, prowadzonych przez uznanych instruktorów i choreografów, próbują nowych stylów. Efektem są liczne laury, które przywożą z ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Tylko w tym roku, w marcu, 64 tancerki z CODY wzięły udział w IX Międzynarodowym Turnieju Tanecznym ,,Time for Dance 2022”, na którym wytańczyły dwa pierwsze miejsca, dwa trzecie i zdobyły kilka wyróżnień, także w kategoriach solowych. W kwietniu formacja Elit otrzymała Grand Prix Wielkopolskiego Festiwalu Tańca ,,Tańczące Trzewiczki”, zaś grupy Kids i Junior zdobyły pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Choreografię przygotowały instruktorki zespołu: Marta Merdzińska i Klaudia Cembrowicz.

Dodajmy, że choreografia koncertu „W pogoni za marzeniami” też była efektem pracy Marty Merdzińskiej, Klaudii Cembrowicz oraz tancerek CODY i trenera akrobatyki, Dominika Karbowskiego. Kostiumy to dzieło Teresy Krupy (KDK), Balletic Atelier i My Mania. W przygotowanie i oprawę koncertu (w tym ze sprawiającymi niesamowite wrażenie setkami żurawi) włączył się cały zespół Konińskiego Domu Kultury.

oprac. Andrzej Dusza

zdjęcia: Zdzisław Siwik

« z 3 »