Świeci najjaśniej

13. Koncert Świętojańskiodbył się 29 czerwca 2024 r. w zupełnie nowymmiejscu, na placu przy Centrum Wykładowo-Dydaktycznym Akademii Nauk Stosowanych w Koninie (Morzysław). Okazuje się, że mamy w mieście wiele atrakcyjnych miejsc, gdzie w dogodnych warunkach można zorganizować duże profesjonalne imprezy.

Koncerty Świętojańskie, co roku wyczekiwane przez publiczność nie tylko konińską, były organizowane na Placu Wolności. W tym roku organizatorzy: Konimpex, Fundacja Otwarcie i redakcja „Przegląd Koniński”, koncert przenieśli do Morzysławia. Miejsce przy ANS jest przyjazne zarówno dla widzów, dużo przestrzeni, jak i dla rozbudowanego aparatu wykonawczego, jakim jest orkiestra symfoniczna. Zaproszenie Sinfonii Varsovii, po raz kolejny po sześciu latach, było bardzo trafionym pomysłem, bo to jedna z najlepszych polskich orkiestr, obchodząca w tym roku 40-lecie działalności. Za pulpitami zasiada wielu znakomitych muzyków, dość powiedzieć, że koncertmistrzem orkiestry jest Anna Maria Staśkiewicz, zdobywczyni 3. Nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku. Orkiestrę prowadził, również po raz drugi w Koninie, Michał Klauza.

W programie usłyszeliśmy same perełki muzyki orkiestrowej począwszy od uwertury do opery Cyrulik sewilski Gioacchino Rossiniego, przez I Suitę Peer Gynt op.46 Edvarda Griega, przejmujący, ale i działający na wyobraźnię, poemat symfoniczny Danse macabre op. 40Camille’a Saint-Saënsa, aż po finałową drugą Rapsodię węgierską d-moll Ferenca Liszta, oświetloną dodatkowo feerią świateł, barwnymi iluminacjami. Muzyka w wykonaniu Sinfonii Varsovii od pierwszych dźwięków brzmiała niezwykle subtelnie. Orkiestra grała bardzo precyzyjnie, piękną barwą.

Kulminacją koncertu był występ skrzypaczki Seiny Matsuoki, zwyciężczyni w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jej bardzo osobista, bardzo romantyczna interpretacja Koncertu skrzypcowego e-moll op.64 Felixa Mendelssohna-Bartholdego, jednego z najpiękniejszych koncertów skrzypcowych, świetnie wpisała się w ten barwny, ale i urozmaicony muzycznie wieczór.

Koncert prowadził Adam Suprynowicz dziennikarz muzyczny przez wiele lat związany z Programem Drugim Polskiego Radia.

Koncert Świętojański należy do tych wydarzeń w kalendarzu imprez muzycznych Konina, który świeci najjaśniej i dla melomanów jest największym wydarzeniem w ciągu całego roku. Te koncerty od kilkunastu już lat są zarówno końcem roku artystycznego, jak i zwiastunem pięknych wydarzeń w następnym roku kulturalnym miasta.

Krzysztof Pydyński

Zdjęcia: www.przegladkoninski.pl