Spotkanie przyjaciół

„Jest taki dzień / Bardzo ciepły, choć grudniowy / Dzień, zwykły dzień / W którym gasną wszelkie spory” – to przesłanie z repertuaru „Czerwonych Gitar” towarzyszyło koncertowi bożonarodzeniowo-noworocznemu w Wyższej Szkole Kadr Menadżerskich w Koninie (22 grudnia 2023 r.). Ten koncert był spotkaniem przyjaciół, ludzi wzajemnie życzliwych, współpracujących ze sobą, tolerancyjnych wobec własnych i cudzych słabostek. I lubiących muzykę i artystów.

Wieczór w auli WSKM rozpoczął Koniński Kameralny Zespół Smyczkowy AD LIBITUM. On jest koniński nie tylko dlatego, że jest z Konina, w nim grają konińscy muzycy, którzy zanim pokończyli studia muzyczne uczyli się między innymi w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Zespół działa już 10 lat, korzystając z gościnnych murów Konińskiego Domu Kultury. Jego założycielem i kierownikiem artystycznym jest Mirosław Grzanka, pełniący w zespole funkcję I skrzypka. Obok niego w koncercie wystąpili: Krystian Panfil – skrzypce I, Paulina Wawrzyniak – skrzypce II, Robert Gaertner – skrzypce II, Zuzanna Figaj – altówka, Mateusz Siwek – altówka i Anna Grajek – wiolonczela. Goście WSKM usłyszeli w ich wykonaniu „Pastorałkę”, „O Christmas Tree” (angielską wersję dziewiętnastowiecznej niemieckiej kolędy „O Tannenbaum”) i „Hej, w dzień narodzenia” w iskrzących się góralskich rytmach.

Trzy kolejne kolędy: „Syna swego”, „Wśród nocnej ciszy” oraz „Anioł Pański” były dziełem Męskiego Kameralnego Chóru QUARTA z Zagórowa. Chór powstał w 1974 roku z inicjatywy Henryka Burdy, dzisiaj obowiązki kierownika artystycznego chóru pełni Ryszard Jarosław Piotrowski. Zagórowska QUARTA ma na koncie dziesiątki występów na wszelkiego rodzaju uroczystościach środowiskowych i okolicznościowych. Uczestniczył w mszach transmitowanych przez TV Polonia i w ekranizacji filmu Andrzeja Seweryna „Kto nigdy nie żył”. Nagrał też własną płytę „Tango zagórowskie” i pracuje nad kolejnym krążkiem. W WSKM zaprezentował się także w repertuarze współczesnym, wykonując wspomnianą już piosenkę „Czerwonych Gitar” „Dzień jeden w roku” oraz „Mija rok”, a także „Mamy święta” z repertuaru „Gangu Marcela”.

Świąteczny wieczór w WSKM był też zaskoczeniem dla słuchaczy, gdy okazało się, że efektem współpracy różnych środowisk był występ Kwartetu Wokalny zwanego, na potrzeby koncertu – Świątecznym. Oto na scenie stanęli obok siebie: Żaneta Matlewska – dyrektorka Gminnej Biblioteki w Golinie, koordynatorka chóru Vokaliza i wokalistka zespołu ADrem, radna powiatu konińskiego, odznaczona – jako liderka lokalnej społeczności – Europejskim Medalem Samorządowym; Katarzyna Tylman – nauczycielka z Budzisławia, autorka tekstów piosenek, wokalistka zespołu ADrem, laureatka nagrody Kobieta Roku 2023; Mirosław Grzanka – skrzypek i dyrygent, absolwent Wychowania Muzycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy, kierownik Działu Artystycznego w KDK, kierownik artystyczny Zespołu Wokalnego Seniorów Fantazja oraz zespołu AD LIBITUM oraz Ryszard Piotrowski – akordeonista, profesor uczelniany w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i dziekan Wydziału Humanistycznego w konińskiej WSKM w Koninie. Kwartet brawurowo wykonał, za nic mając kłopoty mikrofonowe, cztery utwory: „Wigilia dla wędrowca” (sł. Elżbieta Buczyńska, muz. Jarosław Piątkowski), „Pierwsza gwiazda” (sł. i muz. Piotr Nazaruk), „Przekażmy sobie znak” (sł. Krzysztof Jaślar, Jan Kazimierz Łojan, muz. Zbigniew Górny) i „Święta, święta” (sł. Elżbieta Buczyńska, muz. Jarosław Piątkowski).

Na koniec uczelnianą scenę zajęli muzycy Konińskiego Kameralnego Zespołu Akordeonowego. Tym występem zespół zainaugurował obchody swojego 45-lecia. To zdaje się najstarszy w kraju, a z całą pewnością jeden z najstarszych zespołów akordeonowych bez przerwy koncertujących. Powstał w 1979 z inicjatywy Ryszarda J. Piotrowskiego i Eligiusza Kawy w MDK w Słupcy. Na koncie ma dziesiątki koncertów, nagród i kilka nagranych płyt i teledysków. Jego kierownikiem artystycznym przez te lata był Ryszard J. Piotrowski, którego pasja do akordeonu doprowadziła do tytułu doktora habilitowanego. Obok niego (jest akordeonem IV) zespół tworzą: Krystian Weber – akordeon I, Maciej Kucharczyk – akordeon II, Łukasz Kucharczyk – akordeon III i Paweł Trzos – instrumenty klawiszowe. Ich występ składał się z dwóch części. Pierwsza to kompozycje świąteczne: „Have Yourself A Merry Little Christmas”, „We Wisch You” (a Merry Christmas) i uznawane za świąteczne: „Let it snow” (utwór napisany w Hollywood podczas fali upałów, w którym trudno dopatrzyć się motywu Świąt). Druga część koncertu to już w zasadzie był karnawał, choć nie do końca. Muzycy zaczęli bowiem od kompozycji „Afryka”, którego twórcy, amerykański zespół rockowego TOTO, przekonywali, że to piosenka o miłości do kontynentu, bardziej niż tylko o romansie. „How Deep Is Your Love” zespołu BEE GEES trafił na ścieżkę dźwiękową filmu „Gorączka sobotniej nocy” a „Don’t Stop Me Now”, zespołu QUEEN, to już także była konkretna deklaracja Konińskiego Kameralnego Zespołu Akordeonowego: Dzisiaj zamierzam się dobrze bawić / Więc nie zatrzymuj mnie teraz.

Potem były życzenia, pełne serdeczności i ciepła, składane przez m.in. dr. Marka Waszkowiaka, JM Rektora WSKM w Koninie i dr. hab. Ryszarda J. Piotrowskiego, organizatora koncertu. Przy okazji zauważyliśmy deklarację rektora: – Takie koncertu w naszej uczelni powinny się odbywać co roku. Panie Rektorze, trzymamy za słowo.

Andrzej Dusza

Fot. Andrzej Moś