Rock z Mikołajem

 

Młodością powiało na tegorocznej konińskiej scenie rockowej. Tak przynajmniej sadzić można po tegorocznym Rocku z Mikołajem, imprezie od 21 lat organizowanej przez Koniński Dom Kultury.

Powiedzieć, że było rockowo i energetycznie to za mało. Trzeba by dodać choćby: mądrze, zaskakująco, obiecująco, ba – nawet historia się wmieszała do konińskiego rockowiska. Ale po kolei.

W Koninie rockowe granie zaczyna się od kilku lat spotkaniem muzyków, doświadczonych muzycznie i życiowo, z młodzieżą konińskich szkół. Rock kojarzy się dość powszechnie z, powiedzmy,niezbyt higienicznym życie, w którym wielką rolę odgrywają używki. Jakie są tego skutki i jak ich uniknąć, mówił gimnazjalistom i uczniom szkół ponadgimnazjalnych Andrzej Piasecki, ilustrując swoje „gadanie” koncertem z zespołem ,,Na ostatnią chwilę”. Rock był doskonałym pretekstem do rozmowy o autorytetach, tolerancji, o uzależnieniach od narkotyków, alkoholu, dopalaczy. Najważniejsze, że nie było to wygłaszane ex cathedra. Jak bowiem przekonywał Andrzej Piasecki: – Młodzież jest cudowna. Musimy o nią walczyć. Nie możemy jednak młodym ludziom zabronić posiadania swojego zdania – mówił Andrzej Piasecki.

Rockowe granie (9-10 grudnia 2016) muzycznie zainaugurowała VI Konińska Liga Muzyczna. – Organizujemy ją dla zespołów amatorskich, wykonujące szeroko rozumianą muzykę rockową. Udział w konkursie jest obwarowany obowiązkiem wykonania przez zespół jedynie utworów autorskich – mówił Robert Glapa, pomysłodawca wydarzenia.

Do konkursu zgłosiło się kilkanaście zespołów. Komisja artystyczna dała szanse siedmiu kapelom na zaprezentowanie się na scenie KDK: MODERATOR z Konina, ATME z Wrocławia, SOLUTION z Łodzi, CYGAŃSKI WIATR z Turku, grupa TRIPSYS z Warszawy, FUTURE LIGHT z Łodzi i NIGHT FLIGHT z Poznania. Ich prezentacje oceniało jury: Krzysztof pARTyzant Toczko – gitarzysta, przewodniczący jury, Arkadiusz Sobolewski – gitarzysta, pedagog, Sławomir Kluczewski – gitarzysta, pedagog, Szymon Piotrowski – pianista, pedagog i Krzysztof Augustynowicz – animator kultury, dziennikarz muzyczny.

Po burzliwych i dłuuuugich obradach najlepszym zespołem VI Konińskiej Ligii Muzycznej, jury uznało CYGAŃSKI WIATR z Turku. To punk rockowy zespół grający od 2013 r. W ubiegłym roku nagrali demo ,,Verano Peach EP”. Zdobyli wiele wyróżnień i nagród, między innymi w Luboniu i Hajnówce a także w rodzinnym Turku. W Koninie zagrali w składzie: Maciej Kulig – bas, Mateusz Pacześny – gitara, Michał Gąbka – perkusja, Eryk Ścisły – gitara i wokal.

Jury wyróżniło ponadto: Piotra Gulińskiego – gitarzystę zespołu ATME, Kajetana Pilarskiego – perkusistę grupy MODERATOR oraz basistę zespołu NIGHT FLIGHT Darka Topolskiego.

Kiedy jury obradowało, scenę „okupowało dwóch bardzo młodych muzyków. Z recitalem wystąpił Igor Falecki, 14 letni perkusista, uczący się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku, od 2007 pobiera również lekcje u międzynarodowej klasy perkusistów takich jak Dom Famularo (jeden z najbardziej uznanych nauczycieli perkusji na świecie; współpracował m.in. z B.B.Kingiem i Chuckiem Leavell`em z The Rolling Stones). Bez wątpienia pokazał nam się talent, na dodatek pracowity.

Drugi talent, też pracowity, to Wojtek Oliński, 12-letni gitarzysta z Konina. Wojciech też jest uczniem Państwowej szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie (w klasie Andrzeja Majewskiego). Równie dobrze radzi sobie z repertuarem klasycznym (jest już laureatem kilku konkursów gitarowych), jak i rockowym. W czasie Rocka z Mikołajem błyskotliwie wykonał trudny repertuar: Joe Satrianiego „Crystal Planet” i „Summer Sony”, Andy Timmonsa „Electric Gypsy” i zespołu Racer X „Scurified”.

Wiele wskazuje, że o tych muzykach usłyszymy jeszcze nie raz i zawsze to będą informacje o ich sukcesach.

Drugi dzień Rocka z Mikołajem zawsze jest zarejestrowany na koncert gwiazdy. Pierwszą gwiazdą, 21 lat temu, w 1996 roku, była grupa MOONLIGHY ze Szczecina. Obok niej wystąpiły konińskie zespoły: MICRO, KNOBLO i ENTED oraz słupecki ZBUNTOWANY KALORYFER. Tym razem była to była śląska grupa OBERSCHLESIEN. Przed nią pokazał się najpierw CYGAŃSKI WIATR, a po turkowianach grupa POWER HORSE z Konina, zwycięzca V Konińskiej Ligi Muzycznej, która na scenę Rocka z Mikołajem wróciła promując swój debiutancki album ,,Zasięg aspektu”. Przed konińską publicznością wystąpili w składzie: Maria ,,Tyśka” Gołdyn – wokal, Jakub Kaczmarek – gitara i wokal, Aleksander Rachwał – gitara i wokal, Łukasz ,,Mars” Kowalski – bas oraz Szymon Dyner – perkusja.

OBERSCHLESIEN (co znaczy Górny Śląsk) powstał w 2008 roku w Piekarach Śląskich i wykonuje industrial metal. Na pomysł stworzenia zespołu wpadli: Marcel Różanka i Michał Stawiński. W swej twórczości formacja posługuje się śląskim etnolektem. Zespół wydał dwa albumy studyjne: „Oberschlesien I” i „Oberschlesien II”. Bywa porównywany do niemieckiego RAMMSTEIN. Po ich występie na 22. Przystanku Woodstock dziennikarz, Sławomir Rapior, pisał: ,,Wyglądają jak wynik tajnego eksperymentu rozegranego gdzieś na dnie kopalni. Łączą mocne industrialne brzmienie z równie mocnymi tekstami śpiewanymi po śląsku. Gwara w ciężkiej, metalowej oprawie doprawiona elektronicznymi smaczkami to ich sposób na zerwanie ze stereotypami karykaturalnej Silesii. Jest w tym moc, jest też przedstawienie, bo jak mówią – od początku chcieli pieścić oko i ucho”. Ze swojej strony dodajmy, że szczerość przekazu i determinacja, jak towarzyszy zespołowi pozwala napisać, że są bezkonkurencyjni.

Andrzej Dusza

andrzej.dusza@gazeta.pl

Fot. Marcin Oliński

« z 5 »