Piękna i Bestia

Życie może być baśnią albo pięknym snem, albo rzeczywistością wykreowaną przez wielkich artystów. Musical „Piękna i Bestia” w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie był tym wszystkim. To pierwsze z takim rozmachem zrealizowane przedstawienie w prawie 50-letniej historii szkoły.

Spektakl jest artystycznie spełnioną adaptacją popularnego i jednego z najbardziej magicznych musicali, ze wspaniałą muzyką Alana Menkena i piosenkami napisanym przez Howarda Ashmana i Tima Rice’a; jego filmowa wersja, zrealizowana przez Disneya w 1991 roku, nagrodzona została dwoma Oscarami. Widzów, którzy 17 lutego 2023 roku oglądali spektakl w Domu Kultury „Oskard” – CKiS, w wykonaniu uczniów konińskiej PSM, zaskoczyły wspaniałe kreacja wszystkich aktorów, świetnie wyśpiewane partie solistów, dobra gra aktorska, przemyślane, barwne, zmieniające się kostiumy chóru, bardzo dobrze brzmiąca orkiestra i „grająca” scenografia – wszystko to złożyło się na niezwykle barwny, dojmujący efekt końcowy.

Na szczególna uwagę zasługują realizacje głównych solistów: Belli – Oliwii Szadkowskiej (w opinii znawców, jak słyszałem, wspaniały głos musicalowy), Bestii – Mikołaja Kurtasa, Maurycego – Michała Hryciuka, Gastona – Adriana Darula, Dziewczyn Gastona – Julii Łęt, Wiktorii Trzmielewskiej, Leny Kurzawińskiej, Le Fou – Szymona Łuczaka, Pani Imbryk – Michaliny Chmielewskiej, Pani Miotełki – Mariczki Yakimiw, Płomyka – Mikołaja Przybylskiego, Trybika – Piotra Woźniaka.

Wspaniale zaprezentował się chór – ważny, barwny element scenografii, aktywnie budujący tempo akcji i świetnie prezentujący się w scenach kulminacyjnych i finałowych. Osobne słowa uznania należą się orkiestrze grającej perfekcyjnie intonacyjnie. Szczególnie dobrze brzmiały instrumenty dęte. Ogromne słowa uznania.

Autorem opracowania muzycznego na orkiestrę, dyrygentem, reżyserem spektaklu, autorem koncepcji scenograficznej i osobą, która wszystko wymyśliła, jest Jakub Unolt, nauczyciel PSM w Koninie. Chór nakładem ogromnej pracy przygotowała Kamila Pacześna. Scenografię przygotowali: Aleksandra Andrzejewska, Oliwia Janiak, Lena Kurzawińska, Zbigniew Żmijewski, piosenki zaaranżowali: Jakub Unolt, Oliwia Szadkowska i Wojciech Oliński.

Wszystko piękne i dobre, co się dobrze kończy. A tak kończy się przygoda młodzieży w poszukiwaniu nowych doświadczeń, poznawania nieznanych krain, zdobywania nowych umiejętności, odkrywania w sobie wrażliwości na piękno, miłość, troskę o drugiego człowieka, wchodzenie w świat wielkiej sztuki, artystycznych kreacji na najwyższym poziomie.

Krzysztof Pydyński

Zdjęcia – Mirosław Jurgielewicz