Pełech i Horna porwali

Krzysztofa Pełecha trzykrotnie magazyn „Gitara i Bas” wybrał najlepszym polskim gitarzystą klasycznym, Robert Horna aktywnie koncertuje w Europie i Ameryce Południowej. Razem zagrali 27 października 2018 w sali konińskiego ratusza, czarując publiczność przede wszystkim muzyką latynoamerykańską.

Zanim jednak na scenie zaczęło królować tango, zabrzmiały Sonata d-moll k.213 Domenico Scarlattiego i Toccata op.54 Jenő Takácsa w wykonaniu Filipa Pacześnego, pianisty z PSM I i II st. w Koninie. Filip jest uczniem w klasie fortepianu Danuty Gościńskiej. Jego występ przed „gwiazdami” koncertu z cyklu „Muzyka w ratuszu. Prezydent Konina zaprasza” nie był pierwszym. Mocno Filipowi kibicujemy, bowiem ten młody utalentowany artysta wykonuje świetną pracę, dzięki czemu jest już laureatem konkursów pianistycznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, między innymi w Brnie, Mediolanie i Usti nad Łabą oraz wielu innych. W ramach International Piano Festival and Master Classes w Aachen występował w Holandii oraz Niemczech (2018), uczestniczył także w lekcjach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pianistów pedagogów z Japonii, Rosji, Niemiec i Austrii. W październiku tego roku został przyjęty do grona stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy i tym samym zakwalifikował się do programu pomocy wybitnie zdolnym.

Koncert „Muzyka w ratuszu…” upłynął pod znakiem muzyki latynoamerykańskiej. Pelech&Horna Duo to jedyny taki duet w Polsce, który biorąc na warsztat repertuar z kręgu muzyki latynoamerykańskiej, tworzy własne aranżacje i improwizuje, co nie jest typowe dla klasycznie wykształconych muzyków. Przybyła licznie publiczność wszystko to doceniła, nagradzając muzyków gorącymi oklaskami i zmuszając do bisowania.

Krzysztof Pełech to wybitny wrocławski muzyk, trzykrotnie przez magazyn „Gitara i Bas” wybrany najlepszym polskim gitarzystą klasycznym. Artysta wykonuje około 60 koncertów rocznie i ma na swoim koncie 16 albumów. Jest dyrektorem artystycznym Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego GITARA + / Guitar Masters i Letniego Kursu Gitary w Krzyżowej. Od 2005 roku prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie uzyskał tytuł doktora sztuki.

Robert Horna aktywnie koncertuje w Polsce, Szwajcarii, Rumunii, Mołdawii, Niemczech, Belgii, Holandii oraz w Ameryce Południowej. Gości z recitalami na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, podczas których regularnie jest zapraszany do prowadzenia lekcji mistrzowskich. Gitarzysta jest również autorem trzech solowych płyt, wydanych nakładem CD Accord Music Edition. Od 2012 roku prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Duet Krzysztof Pełech i Robert Horna to kombinacja oryginalnych aranżacji w stylu samby, bossa-nowy, tanga oraz improwizowanych smooth-jazzowych klimatów. To bogactwo pięknych melodii, harmonii i rytmu. W programie zespołu znalazły się między innymi znane kompozycje Astora Piazzolli, Isaaca Albeniza, Francisco Tarregi, Pata Metheny’ego, Ralpha Townera, Keitha Jarretta, Stanleya Myersa a także oryginalne aranżacje utworów Celso Machado i Azizy Mustafy Zadeh. Andrzej Majewski, animator „Muzyki w ratuszu…”, komentował: – Śledzę rozwój i dokonania duetu Pełech i Horna, uważnie przesłuchałem pierwszą wspólną płytę „Sambalanso” i ogromnie cieszę się, że ta najmniejsza z możliwych formacja kameralna, dynamicznie się rozwija i krzepnie. Można to było usłyszeć podczas tego wieczoru w sali ratuszowej. Dominowały precyzja, świetna kolorystyka i zaskakujące improwizacje obu muzyków. W sposób wyjątkowy urzekły mnie w tym dniu dwie kompozycje: Cavatina Stanleya Myersa i Libertango Astora Piazzolli. Pierwsza zauroczyła swoją nadzwyczajną lirycznością, druga porwała strumieniem nieokiełzanego argentyńskiego tanga.

Muzycy „porwali” nie tylko Andrzeja Majewskiego, też zresztą gitarzystę i nauczyciela gry na tym instrumencie znakomitych muzyków, między innymi Robert Horna był jego uczniem w konińskiej PSM. Na aplauz duet odpowiedział prapremierowym wykonaniem Behemian Rhapsody Freddiego Mercury’ego. Dodajmy jeszcze, że organizatorem koncertów „Muzyka w ratuszu. Prezydent Konina zaprasza” jest Konińskie Towarzystwo Muzyczne, współorganizatorem Miasto Konin.

Andrzej Dusza

Zdjęcia: Marcin Oliński