Oszukani

Zbigniew Wojnarowski, koninianin, opublikował swoją kolejną powieść, zatytułowaną „Oszukani”. Tym razem to mroczny kryminał sięgający czasów PRL-u. Powieść ukazała się w formie e-book; wydawcą jest SAGA Egmonton, jeden z czołowych wydawców cyfrowych, działających na skalę międzynarodową.

Dorobek literacki Zbigniewa Wojnarowskiego jest spory – kilkanaście powieści i zbiorów opowiadań. Do tego trzeba doliczyć około dwóch tysięcy rysunków satyrycznych, publikowanych w tygodniku „Przegląd Koniński”. Wiele z nich do dzisiaj pozostaje aktualnych, jak choćby rysunek opatrzony tekstem: „Trybunał Konstytucyjny z ubolewaniem orzeka, że głupota nie jest sprzeczna z konstytucją RP”. Swoje opowiadania fantastyczne drukował Wojnarowski przede wszystkim w „Nowej Fantastyce” i „Fantastyce – Wydaniu Specjalnym” (jego prace znalazły się także w zbiorowym tomie opowiadań tej formy literackie). Osobną formą zainteresowań Wojnarowskiego są słuchowiska radiowe. Na swoim koncie ma 14 słuchowisk Teatru Polskiego Radia, wyemitowanych przez Program I PR. Jest zdobywcą II nagrody za „Happy end” w konkursie Teatru Polskiego Radia na komedię współczesną, a słuchowiska trafiły także do zbiorowego tomu dramatów radiowych.

Wydawnictwo SAGA promując powieść „Oszukani” napisało: „Przeznaczenia nie oszukasz. Choć to Ryszard od zawsze miał detektywistyczną żyłkę, wybrał spokojną karierę referenta administracyjnego, zaś do Milicji Obywatelskiej wstąpił jego brat Szymon. Teraz, gdy Rychu od wielu lat leży w śpiączce, podtrzymywany przy życiu jako bohater zasłużony dla miasta, wiele osób zaczyna mylić braci. Kto by pomyślał, że prawdziwym śledczym jest Szymon, który nie brał udziału w krwawej piwnicznej rzezi, a teraz co wieczór zasiada przy szpitalnym łóżku? I tylko upiory sprzed lat nadal bezbłędnie rozróżniają mężczyzn.” Wojnarowski zdradza więcej szczegółów: – Ten kryminał osadzony jest w Koninie w roku 1952 (z drobnymi wybiegnięciami w przyszłość). Oczywiście parę rzeczy w topografii miasta się nie zgadza, ale rozpoznawalne są okolice Warty, park, kamienica Essowej, pałacyk Reymonda, Europa i tak dalej.

„Oszukani” jest dostępna tylko w formacie e-book. Warto też dodać, że Wydawnictwo SAGA w formacie e-book opublikowało wszystkie powieści i opowiadania Wojnarowskiego, także te napisane pod pseudonimem Dominika Stec i Magda Rem (poniżej zamieszczamy ich okładki).

Andrzej Dusza