Muzeum z Izabellami

Muzeum Okręgowe w Koninie otrzymało dwie nagrody w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „IZABELLA 2023”. Ten prestiżowy konkurs wielkopolskiego środowiska muzealniczego, organizowany przez Fundację Muzeów Wielkopolskich pod stałym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, ma na celu wyróżnianie instytucji muzealnych, autorów oraz realizatorów najlepszych wydarzeń muzealnych.

Pierwszych laureatów konkursu „IZABELLA” poznaliśmy w 2002 roku. Tytułowa nagroda w konkursie inspirowana jest postacią Izabeli Czartoryskiej. Ogłoszenie laureatów następuje w maju, w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów. W tym roku uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród, odbyła się 24 maja w Zespole Pałacowo-Parkowym w Lewkowie, nagrody wręczył marszałek Marek Woźniak, patron honorowy inicjatywy. Uhonorowano inicjatywy muzealne spośród 60 zgłoszonych aplikacji w pięciu kategoriach: działalność wystawiennicza, działalność edukacyjna, działalność naukowa i wydawnicza, działalność promocyjna i popularyzatorska oraz opieka nad dziedzictwem kultury, konserwacje, inwestycje. Nagrody i wyróżnienia trafiły też do muzealników z Koszut, Kępna, Leszna, Konina, Szamotuł, Trzcianki, Rogalina, Śremu, Kościana i na Lednicę.

Muzeum Okręgowe w Koninie otrzymało dwie nagrody:

– Nagrodę Drugą w kategorii Działalność Naukowa i Wydawnicza za projekt „Szloch i westchnienie. Dawne pieśni żałobne”

– Nagrodę Trzecią w kategorii Opieka nad Dziedzictwem Kultury, Konserwacje, Inwestycje za „Prace konserwatorskie i restauratorskie dwóch fragmentów Tory sygn.. MOK/H/155 oraz sygn.. MOK/H/1044”.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Grand Prix w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „IZABELLA 2023” w poszczególnych kategoriach trafiły do Muzeum Narodowego w Poznaniu za organizację wystawy japońskiego projektanta Kenya Hary, Muzeum Okręgowego w Lesznie za działania edukacyjne inspirowane postacią Jana Jonstona, z kolei Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zostało nagrodzone za książkę poświęconą prof. Józefowi Kostrzewskiemu. Dwukrotnie Grand Prix otrzymało Muzeum w Szreniawie – za akcję promocyjną z okazji 50-lecia samochodu rolniczego Tarpan oraz prace konserwatorsko-restauratorskie przy secesyjnej, fajansowo-marmurowej ladzie sklepowej z pocz. XX w. Przyznano także Nagrodę specjalną dr. Janowi Maćkowiakowi, od 2021 roku dyrektorowi Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, byłemu Prezesowi Zarządu Fundacji Muzeów Wielkopolskich.

Nagrody to dowód na to, że w Wielkopolsce są wydarzenia, publikacje, dorobek naukowy, który warto zauważyć i docenić. Wszystkim gratuluję dokonań, a szczególnie nagrodzonym i laureatom. Chcę podkreślić, że nie w każdej kategorii przyznaliśmy nagrodę, co świadczy o jej marce. Oceny w ramach nagrody dokonują eksperci spoza Wielkopolski, tym bardziej jest ona obiektywna. Poza tym jej wnikliwość jest wyraźna. To cieszy i dobrze rokuje na przyszłość” – mówił podczas gali marszałek Marek Woźniak (https://epoznan.pl/news-news-151162-izabella_znow_trafila_miedzy_innymi_do_muzeum_narodowego_w_poznaniu). Marszałek dodał, że „W niedługim czasie wszystkie nasze instytucje kultury, bardzo często zabytkowe i wiekowe, przejdą modernizację i remonty, co się im należało. Cieszę się, że poza przedstawicielami instytucji marszałkowskich, są z nami dzisiaj przedstawiciele innych muzeów, tych państwowych i tych mniejszych, samorządowych. Tym muzeom jest trudniej wykreować coś interesującego i spektakularnego, a jednak im się udaje”.

Andrzej Dusza

Zdjęcia – Muzeum Okręgowe w Koninie