Międzynarodowy Dzień Muzyki

Spotykają się od dwunastu lat, wspólnie koncertują, wymieniają doświadczenia, zwiedzają okolice. W tym roku uczniowie i nauczyciele ze szkół muzycznych czeskiego Frýdka-Mistka i Konina koncertowali w auli konińskiej szkoły. Okazją był Międzynarodowy Dzień Muzyki.

Międzynarodowy Dzień Muzyki wymyślił przed 40 laty znakomity skrzypek sir Yehudi Menuhin. W roku 1975 jako ówczesny prezydent Międzynarodowej Rady Muzyki działającej przy UNESCO ustanowił 1 października Międzynarodowym Dniem Muzyki. Koncert w PSM odbył się 28 września 2017 r. Wystąpili uczniowie z Zakladni uměleckej školy a Frýdek-Mistek oraz uczniowie PSM I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie. W szczególności zaprezentowały się szkolne chóry.

Zespół TeMPrA pod dyrekcją Lucie Franko wykonał piosenki ludowe w nowych aranżacjach opiekunki chóru. W podobnym stylu pokazał się Pěvecký sbor Pisnička, którym kierował Dalibor Šlachta. Ten zespół pokazał się także we współczesnym repertuarze popowym, bisując! Trudno się temu dziwić: dobrze postawione głosy wokalistek i chóru, repertuar i aranżacja dostosowane do możliwości i dające szanse na pokazanie się młodym artystkom – to zalety gości z Frýdka-Mistka. Towarzyszące chórowi TeMPrA flecistki wykonały dodatkowo suitę „The Fair Queen” Henry Purcella.

Najmłodsi śpiewacy chóru PSM I st. wykonali, pod dyrekcją Kamili Pacześnej, na początek kompozycję Mariana Burskiego „Kto późno wstaje”, błysnęli zaś wykonaniem Ernie Rettino „Haeven is a wonderfull place”.

Chór PSM II st. zaśpiewał „Gaudeamus Hodie” Reinera Butza. Pięknie, ale jeśli ich dyrygentce Elwirze Chojnackiej uda się z tych śpiewaków wykrzesać więcej energii, będzie piękniej.

Koncertujące bardzo uzdolnione dzieciaki oklaskiwali ich rówieśnicy, nauczyciele, rodzice i goście z Frýdka-Mistka. Za lata współpracy i ciepłe przyjęcie gospodarzom dziękował Ladislav Muroň, dyrektor Zakladni uměleckej školy a Frýdek-Mistek. Krzysztof Pydyński, dyrektor konińskiej PSM, mówił, że „Szkoła we Frýdku-Mistku to nasz bardzo dobry partner. Pracują w niej wspaniali ludzie, podobnie odczuwamy nie tylko muzykę, ale mamy podobne patrzenie na sposoby nauczania, promowania muzyki. Służą temu coroczne kontakty. Korzystamy z nich pełnymi garściami, pamiętając, że z tej szkoły wyszły w świat muzyczne znakomitości. We Frýdku-Mistku odbywa się między innymi Międzynarodowy Konkurs Gitarowy im. Fernando Sora, na którym nasi wychowankowie odnosili znaczące sukcesy”.

Andrzej Dusza

Zdjęcia: Mirosław Jurgielewicz (z archiwum PSM I i II st. w Koninie)