Międzynarodowa Orkiestra „Swojemu Miastu”

To był szczególny XXIVKoncert Galowy „Szkoła Muzyczna Swojemu Miastu” – tym razem „Swojemu Miastu” 21 kwietnia 2023 roku grali nie tylko uczniowie konińskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, ale Orkiestra Międzynarodowa.

W ubiegłym roku, po przerwie wywołanej pandemią, udało się wrócić do organizowania Koncertów „Szkoła Muzyczna Swojemu Miastu”. Tegoroczny koncert stał się dodatkowo także zwieńczeniem kolejnego Międzynarodowego Projektu Symfonicznego, dofinansowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, organizację powołaną do życia w 1991 roku, której patronują prezydenci obu krajów. W pierwszej części koncertu wystąpili soliści i zespoły z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie: Chór Szkoły Muzycznej I st., Combo jazzowe, Trio fortepianowe, Trio klarnetowe oraz soliści: Bartosz Wódczak, Damian Kołodziejczak i Albert Wróbel – laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych.

W drugiej cześć koncertu zabrzmiała muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Jana Sibeliusa, Wojciecha Kilara, Antonina Dvořáka, Edwarda Elgara i Jana Sebastian Bacha, w wykonaniu Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej, w której oprócz uczniów konińskiej szkoły zagrali uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół muzycznych z Frydka-Mistka (Czechy) i Herne (Niemcy). Dyrygowali Sára Mrázová z Czech oraz Jakub Unolt z Konina. W finałowej części Trzech Tańców Niemieckich Mozarta na specjalnych dzwonkach zagrali dyrektorzy szkół: Marek Sliwa, Christian Ribbe oraz Krzysztof Pydyński, wzbudzając aplauz publiczności. Ale tak naprawdę gwiazdą koncertu była wspaniale grająca Międzynarodowa Orkiestra, świetnie przygotowana przez oboje dyrygentów. Młodzież wspaniale rozumiała się nie tylko na scenie, ale także podczas prób i wspólnych zajęć integracyjnych w Mikorzynie, gdzie pracowali trzy dni, przygotowując program, poznając kulturę swoich krajów, atrakcje ziemi konińskiej i przygotowując krótkie filmy o swoich zainteresowaniach muzycznych.

Dodajmy, że koncert odbywał się pod patronatem Prezydenta Miasta Konina i był współfinansowany przez Urząd Miasta Konina. Galę dwujęzycznie poprowadzili Katarzyna Broj i Michał Bonczysty. (K.P.)

Zdjęcia: Mirosław Jurgielewicz

« z 2 »