Machina 42. Festiwalu ruszyła

Sto troje wykonawców: solistek i solistów, duety i zespoły wokalne, zostało zakwalifikowanych do 42. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Tegoroczny festiwal, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, ma się odbyć 1-5 czerwca.

Kwalifikacje wokalistek i wokalistów przeprowadzono 3 marca. Tym razem nie były to, jak wcześniej, „na żywo”, na scenie Konińskiego Domu Kultury, lecz na podstawie nadesłanych zapisów elektronicznych (playback, półplayback i link do wideo). – Wybór był, jak zawsze, trudny – mówił Jerzy Petersburski Jr., przewodniczący jury. – Szkoda, że wielu z instruktorów, zgłaszając swoich podopiecznych do kwalifikacji, nie prześledziło dobrze regulaminu. Wielu uczestników odpadło więc z takich powodów, jak na przykład wgrane chórki.

Wśród zakwalifikowanych jest dziesięcioro wykonawców z regionu konińskiego, najwięcej (sześcioro) śpiewających w Studio My Voice Beata Michalak-Górna w Starym Mieście (między innymi jedna z dwóch najmłodszych uczestniczek festiwalu – pięcioletnia Hania Wielińska, drugą jest Julia Zatorska z Przedszkola „Kogucik” w Kurzętniku) oraz z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie, Studio Piosenki Estradowej HIT w Koninie i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kłodawie. Liczne będą ekipy z Elbląga, Poznania, Warszawy, Kutna, Gdyni, ale także na scenie w Koninie pojawią się mali wokaliści m.in. ze Słubic, Pyskowic, Zabrza, Sędziszowa, Kalisza, Poraju, Kurzętnik, Lipia, Sycowa i wielu innych miejscowości z różnych stron kraju i zagranicy. W Koninie zobaczymy ich 1 czerwca. – Wykorzystajcie ten czas na doskonalenie warsztatu – mówili jurorzy, którzy pracowali w składzie: Beata Bednarz (Bielsko-Biała), Paweł Zielak (Konin), Jerzy Petersburski Jr. (Warszawa) i Małgorzata Kazuś (Konin), sekretarz oraz Paweł Zielak (Konin), który poprowadzi festiwalową orkiestrę, towarzyszącą wokalistom, i jest także głównym aranżerem 42. Festiwalu. Lista zakwalifikowanych uczestników znajduje się na stronie www.festiwaldzieciecy.pl

Przesłuchania (przegląd) zespołów tanecznych odbędą się, także online, 12 kwietnia. Półtora miesiąca później, 1 czerwca, zabrzmią festiwalowe „Koziołki” i rozpocznie się 42. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie. Koncert galowy odbędzie się na placu Wolności 4 czerwca.

Dodajmy, że głównym organizatorem 42. Festiwalu jest Koniński Dom Kultury. Najważniejszymi instytucjami finansującymi festiwal są samorządy Konina i Województwa Wielkopolskiego, wspomagają ich liczni sponsorzy i partnerzy, wśród nich Konińska Fundacja Kultury.

Andrzej Dusza