Kapituła konkursu „Izabella 2024 – Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce” nagrodziła Muzeum Okręgowe w Koninie dwoma nagrodami za działalność naukową i wydawniczą oraz konserwatorską.
„Izabella” jest prestiżowym konkursem wielkopolskiego środowiska muzealniczego na najwybitniejsze wydarzenie muzealne roku. Przedsięwzięcie to organizowane przez Fundację Muzeów Wielkopolskich, pod stałym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, ma na celu wyróżnianie instytucji muzealnych, autorów oraz realizatorów najlepszych wydarzeń muzealnych. Tytułowa nagroda w konkursie inspirowana jest postacią Izabeli Czartoryskiej. Konkurs odbywa się każdego roku, pierwszych laureatów wyłoniono w 2002 roku.
Zakończenie edycji, ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród odbywa się w trakcie Międzynarodowego Dnia Muzeów. W tym roku gala konkursu „Izabella 2024” odbyła się 19 maja w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. Kapituła konkursu miała do oceny aż 60 zgłoszeń. Nagroda Główna Grand Prix w kategorii działalność wystawiennicza trafiła do Muzeum Narodowego w Poznaniu (za wystawę „Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku”). W kategorii działalność naukowa i wydawnicza nagrodzono Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, oddział Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (za publikację „Przekrój Poznania”), a w kategorii działalność promocyjna i popularyzatorska Nagroda Główna Grand Prix trafiła do Muzeum Narodowego w Poznaniu, (za „Mamy to u siebie – kampania promująca kolekcję sztuki europejskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu”). W kategorii opieka nad dziedzictwem kultury, konserwacje Nagrodę Główną Grand Prix przyznano Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku (za „Przebudowę i zmianę sposobu użytkowania zabytkowego skrzydła zachodniego dawnej Fabryki Fiedlerów w Opatówku z przeznaczeniem na cele muzealne”).
Nagrody i wyróżnienia wręczał laureatom marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, który podkreślił między innymi kluczową rolę muzeów jako instytucji kształtujących lokalną i regionalną tożsamość kulturową.
Z ogromną przyjemnością informujemy, że Muzeum Okręgowe w Koninie zostało uhonorowane dwoma nagrodami:
– Nagrodą Pierwszą w kategorii działalność naukowa i wydawnicza za publikację
„Przewłoka. Nowa karta w badaniach osadnictwa średniowiecznego na szlaku żeglugowym Warta–Gopło–Wisła”.Kapitułą przyznając nagrodę uzasadniła, że książka stanowi wyjątkową propozycję ukazania pionierskiego charakteru badań terenowych na unikatowym grodzisku.
Publikacja jest znakomitym rezultatem wieloletnich interdyscyplinarnych prac szeregu środowisk naukowych wraz z całym kontekstem archeologiczno-historyczno-środowiskowym. Jej autorami są: Katarzyna Schellner, dr Jadwiga Lewandowska, Krzysztof Gorczyca (którzy stanowili redakcję naukową) oraz dr hab. Piotr Weckwerth, prof. UMK, dr hab. Joanna Karczewska, prof. UZ, dr hab. Dariusz Karczewski, prof. UKW, Mateusz Sikora; prof. dr hab. inż. Daniel Makowiecki, dr Martyna Wiejacka, dr Joanna Abramów, dr Miron Bogacki, Wiesław Małkowski, dr hab. Radosław Mieszkowski, prof. UW, dr Artur Ginter, prof. dr hab. Marek Krąpiec, Andrzej Sikorski i dr Marcin J. Sobiech.
Jedyne dotychczas naukowe badania wykopaliskowe w 2015 r. przeprowadzone zostały w ramach IX Międzynarodowego Obozu Archeologicznego, organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Koninie oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód. Prace wykopaliskowe prowadzono pod kierownictwem K. Schellner i K. Gorczycy. Całość materiału zabytkowego z tych badań znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Koninie. Publikacja stanowi podsumowanie ich badań archeologicznych grodziska stożkowatego Przewłoka, położonego w pobliżu wsi Żółwieniec, w gminie Wierzbinek, na północnym brzegu Jeziora Ślesińskiego, przy zachodniej krawędzi dzisiejszego kanału Warta-Gopło. Przewłoka stanowi przykład bardzo ciekawego, nietypowego dla tych terenów założenia z dwoma pierścieniami wałów. To zaginiona wieś, której nazwa przetrwała w nazwie wzgórza. Jej nazwa pochodzi od prawdopodobnego miejsca przewlekania łodzi po lądzie na szlaku ślesińsko-goplańskim.
– Nagrodą Trzecią w kategorii opieka nad dziedzictwem kultury, konserwacje za prace konserwatorskie i restauratorskie czterech unikatowych dokumentów ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Koninie: dyplomu czeladniczego Zgromadzenia Kowali, Ślusarzy i Stelmachów w mieście Kleczewie z 1927 r. (MOK/H/3812), obwieszczenia Magistratu Konińskiego w sprawie uiszczenia zaległych podatków z 1914 r. (MOK/H/3800), dokumentu nadania Krzyża Żelaznego w 1916 r. (MOK/H/3766) oraz mapy politycznej III Rzeszy po 1939 r. (MOK/H/4027). W uzasadnieniu kapituły konkursu czytamy: zrealizowane prace konserwatorskie stanowią istotny wkład w ochronę dziedzictwa materialnego. Dzięki nim możliwe stało się zachowanie i zabezpieczenie cennych źródeł historycznych o różnorodnym charakterze i tematyce, istotnych zarówno dla historii regionalnej, jak i ogólnopolskiej.
Prace konserwatorskie Muzeum wykonało przy współpracy z Katedrą Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zespół konserwatorski tworzyli: dr Ivona Jablonskaja (kierownik), Urszula Walerowicz, Aleksandra Pawłowska, Alex Opitek, Julia Cjechanowska, Sebastian Przybyła, autorami badań specjalistycznych byli: dr hab. Tomasz Konieniec, prof. UMK, dr hab. Joanna Karbowska, prof. UMK i dr Ivona Jablonskaja.
Przypomnijmy, że tegoroczne nagrody dla Konińskiego Muzeum Okręgowego nie są pierwszymi, które Muzeum otrzymało w konkursie „Izabella – Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce”. Informowaliśmy o nich na naszych łamach, między innymi o ubiegłorocznych dwóch za projekt „Szloch i westchnienie. Dawne pieśni żałobne” (w kategorii działalność naukowa i wydawnicza) oraz za „Prace konserwatorskie i restauratorskie dwóch fragmentów Tory sygn.. MOK/H/155 oraz sygn.. MOK/H/1044” (kategoria opieka nad dziedzictwem kultury, konserwacje, inwestycje).
Andrzej Dusza
Zdjęcie: UMWW
