Konińscy muzycy w Turku

Mówiąc o tym koncercie, powszechnie używa się określenia wspaniały! W miniony piątek, 3 listopada 2017, w Turku zagrał Sebastian Riedel. Towarzyszył mu turkowski Big Band, którym dyrygował Szymon Wieczorkiewicz, na co dzień kontrabasista i gitarzysta basowy, nauczyciel konińskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. To nie jedyny koniński muzyk, który wziął udział w tym koncercie.

Sebastian Riedel jest wokalistą, gitarzystą, założycielem zespołu Cree! Prywatnie – syn Ryszarda Riedla, lidera formacji Dżem. Sebastian jest autorem większości repertuaru grupy Cree, która ma na swoim koncie już 9. albumów. W czasie koncertu w Turku muzycy wykonali wiele jego kompozycji, ale także utworów Riedla seniora. Zabrzmiały więc „Złoty Paw”, „Czerwony jak cegła”, „Whisky” i „Sen o Viktorii”

O Victorio, moja Victorio

Dlaczego mam Cię tylko w snach

Wolności moja i Victorio

Opanuj w końcu cały świat…

Publiczność, po brzegi wypełniająca salę widowiskową przy ulicy Parkowej, oklaskiwała i wtórowała wokaliście. Żywo także reagowała na poczynania muzyków, wśród których byli grający w Big Bandzie na puzonach Paweł i Hubert Ciesielscy, trębacz Mateusz Radke (uczeń PSM Konin) oraz dwaj gitarzyści: Marcin Oliński i Wojciech Oliński (uczeń PSM Konin). Ci ostatni błyszczeli solowymi popisami, m.in. Marcin w „Sen o Victorii”, Wojtek w „Czerwony jak cegła” oraz świetnym współbrzmieniem z frontmanem. Dodajmy, że część repertuaru wykonali turkowscy wokaliści, tworzący także chórek towarzyszący Riedlowi. A było czego słuchać, bowiem w programie koncertu znalazły się utwory: „Możesz na mnie liczyć”, „Modlitwa bluesmana w pociągu”, „Ciemności blask”, „Jestem tu dla ciebie” czy „Na dnie twojego serca”.

Przy okazji zauważmy, że turkowski Big Band, korzystający z konińskich muzyków, świetnie wpisuje się w artystyczny pejzaż Turku. Koncert z Sebastianem Riedlem był kolejnym zorganizowanym przez zespół, tym razem mocno wspierany przez samorząd miasta. Na zorganizowanie pierwszych koncertów, na które zapraszali gwiazdy, sami „organizowali” pieniądze. A z Big Bandem koncertowali dotychczas Krzysztof Cugowski, Krystyna Prońko i Grażyna Łobaszewska. Brawa dla młodych muzyków i ich dyrygenta.

Oprac. Andrzej Dusza

Fot. A. Olińska