Jazz rozkwita na wiosnę

… i lubi Konin! Trzy majowe wieczory wypełni muzyka w doskonałym wykonaniu. CKiS – DK Oskard w Koninie, a także Konińska Fundacja Kultury, zapraszają gorąco od 21 do 23 maja na 28. Jazz Festival JAZZONALIA.

Ten dźwiękowy zawrót głowy będzie zasługą mocnego kobiecego składu, ekscentrycznej formacji złożonej z samych Mitchów, wirtuoza pianistyki jazzowej i dużej dawki nowoczesnego jazzu zabarwionego hip-hopem i etno. Dodatkowych emocji dostarczą jazzowe kino konesera i wystawa fotografii Anety i Macieja Kaników. W muzycznych podróżach potowarzyszy nam Marcin Kydryński – dziennikarz, fotograf, producent, który będzie gospodarzem tegorocznego Festiwalu.

Jazzowy rozkład jazdy zacznie się koncertem 23-letniej Kingi Głyk uważanej za najlepszą polską basistkę młodego pokolenia i wschodzącą gwiazdę muzyki jazzowo-bluesowej. Kwartet zaprezentuje materiał z najnowszego, już entuzjastycznie przyjętego albumu „Feelings”.

Następnie zaprezentuje się zespół, który dokonał gruntownego odświeżenia jazzowej sceny, łącząc klasyki z najnowszymi gatunkami współczesnej muzyki miejskiej: EABS wystąpi wraz Pauliną Przybysz znaną z takich składów i wcieleń jak Sistars, Pinnawela, Rita Pax, Archeo. Ten wieczór za sprawą wyjątkowego filmu dokumentalnego zakończy się w… Nowym Orleanie.

Sobota – na początek spotkanie z kobiecym kwintetem O.N.E., czyli wybitnymi przedstawicielkami młodego pokolenia: Moniką Muc – saksofonistką, Dominiką Rusinowską – skrzypaczką, Polą Atmańską – pianistką i kompozytorką, Kamilą Drabek – kontrabasistką i kompozytorką oraz Patrycją Wybrańczyk – perkusistką. To będzie jazz zagrany nowocześnie, czerpiący z muzyki współczesnej, hip-hopu oraz etno.

A po dziewczynach scenę opanuje zespół, który gra już 17 lat, ma na koncie 7 płyt długogrających nagranych w duecie, kwintecie, oktecie, nonecie, tentecie, a nawet jako orkiestra i chór. Mitch & Mitch współpracowali z tuzami scen krajowych i zagranicznych. Szczególna okazała się współpraca ze Zbigniewem Wodeckim, która zaowocowała albumem „1976: A Space Odysseyi który cieszył się ogromną popularnością, zdobywając dwa Fryderyki. A na koniec emocjonującego dnia kolejne jazzowe kino konesera: film o legendzie światowego jazzu Elli Fitzgerald.

Niedzielny wieczór rozpocznie koncert wybitnej polskiej wokalistki, kompozytorki, skrzypaczki Doroty Miśkiewicz z Big Bandem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie pod dyrekcją Krzysztofa Pydyńskiego. Artystka znana jest z nastrojowych utworów balansujących na granicy gatunków, w których pobrzmiewają zarówno polskie, jak i egzotyczne nuty.

A na finał Festiwalu muzycznymi opowieściami zaczarować będzie Dominik Wania – wybitny pianista, który dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records. Muzyka Wani jest wyrazem twórczego współistnienia czystej improwizacji, wywodzącej się z muzyki jazzowej, romantycznej pianistyki oraz europejskiej muzyki klasycznej.

Program:

piątek 21 maja 2021 Wieczór Prezydencki

19.00 sala widowiskowa

Kinga Głyk Quartet

EABS feat. Paulina Przybysz

22.30 sala Kino Konesera: „Nowy Orlean: Miasto Muzyki”

sobota 22 maja 2021

19.00 sala widowiskowa

O.N.E. Quintet

Mitch & Mitch

22.30 sala Kino Konesera: „Ella Fitzgerald”

niedziela 23 maja 2021

19.00 sala widowiskowa

Big Band PSM Konin feat. Dorota Miśkiewicz

Dominik Wania solo

Karnety 3-dniowe:

Sprzedaż od 20.04 do 16.05.2021 r. w cenie 150,00 zł

Sprzedaż od 17 do 21.05.2021 r. w cenie 180,00 zł

Szczegóły: www.jazzonalia.konin.pl oraz www.ckis.konin.pl

Honorowe patronaty nad wydarzeniem objęli: Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Piotr Korytkowski – Prezydent Miasta Konina

Współorganizator: Miasto Konin

Partnerzy: PSM I i II stopnia w Koninie, Konińska Fundacja Kultury, Koniński Dom Kultury, AM-Kanik / Aneta i Maciej Kanik.