Inauguracja z pasją

Spektakl Krystyny Jandy, koncert Łukasza Kuropaczewskiego i Marcina Wyrostka, nagrody prezydenta Konina dla twórców kultury i organizatorów życia kulturalnego w mieście i stypendium dla młodego artysty – z rozmachem zainaugurowano w Koninie rok kulturalny 2023/2024.

Monodramem „My way” Krystyny Jandy rozpoczął się 19 września, w Konińskim Domu Kultury, nowy rok kulturalny 2023/2024. Ten spektakl to autorskie dzieło Jandy (tekst, koncepcja, reżyseria i wykonanie) powstałe o okazji jej 70. urodzin. Aktorka opowiedziała w nim, w bardzo emocjonujący sposób, o początkach swojej kariery, a także o budowie Teatru Polonia i Och-Teatru. I o spotkaniach z twórcami, m.in. Andrzejem Wajdą, oraz aktorami – pyszne były anegdoty o Januszu Gajosie, Stanisławie Tymie, Danielu Olbrychskim, Magdzie Umer czy Piotrze Machalicy. Na zakończenie spektaklu Krystyna Janda wykonała tytułowy ,,My way” (Moja droga); towarzyszył jej zespół muzyków z teatrów Polonia i Och-Teatr pod kierownictwem Janusza Bogackiego.

Trzy dni później, 20 września, również w KDK, odbyła się druga część inauguracji roku kulturalnego 2023/2024, w czasie której Piotr Korytkowski, prezydent Konina ze swoim zastępcą Witoldem Nowakiem wręczyli nagrody twórcom i organizatorom życia kulturalnego miasta „za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury”. Nagrody otrzymali:

Danuta i Henryk Drzewieccy

… którzy w tym roku świętują jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Małżeństwo stworzyło własną Galerię „Łaźnia”, w której prezentują twórczość swoją i znanych artystów. Danuta Drzewiecka swoją wiedzą i talentem dzieli się z najmłodszymi. Jej obrazy to nie tylko zmysłowe portrety kobiet, ale także pejzaże i sceny rodzajowe. W swojej twórczości równie pewnie stąpa po ziemi, co buja w obłokach.Henryk Drzewiecki zajmuje się malarstwem i grafiką w małym i dużym wydaniu. Ma na swoim koncie także murale, graffiti oraz gobeliny. W jego twórczości jest sporo prac związanych z Koninem, wiele niebanalnych ujęć natury czy architektury.

Danuta i Henryk Drzewieccy to artyści będący marką Konina.

Krzysztof Pydyński

Niezwykle aktywny muzyk, dyrygent, a przede wszystkim od wielu lat dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie. Pełni też funkcje prezesa Konińskiej Fundacji Kultury oraz prezesa Towarzystwa im. Fryderyka Chopina koło w Żychlinie. Zaangażowany w życie muzyczne miasta, organizator seminariów, konferencji, warsztatów big-bandowych, współpracuje ze szkołami muzycznymi w Niemczech i Czechach. Kierowana przez niego fundacja wspiera m.in. wydarzenia kulturalne w mieście oraz młodych artystów. Jest współtwórcą Festiwalu Pianistycznego Chopinowskie Interpretacje Młodych. Od kilkunastu lat z big-bandem szkoły muzycznej towarzyszy artystom festiwalu Jazzonalia.

Agnieszka Łapaj – Lewandowska

Roztańczona i wiecznie uśmiechnięta współtwórczyni Konińskiego Teatru Tańca, instruktorka Młodzieżowego Domu Kultury, gdzie z powodzeniem prowadzi zajęcia dla ponad 230 tancerzy – dzieci, młodzieży i dorosłych skupionych w zespole Top Dance MDK Konin. Autorka widowisk tanecznych. Niezwykle twórcza, z ogromnym szacunkiem do pracy i ludzi. Taniec i muzyka to jej życie. Swoją pasję realizuje z przyjaciółmi z Konińskiego Teatru Tańca, gdzie jest choreografem. Grupa z ogromnym powodzeniem zrealizowała takie przedstawienia, jak „Dowód bardzo osobisty”, „Usłane balonami”, „Origami”. A osadzony w żydowskim Koninie spektakl „Sztetl” zdobył ogromne uznanie publiczności podczas Festiwalu ULICA w Krakowie.

Katarzyna Mijakowska

Miłośniczka sztuk plastycznych i psów. Z powodzeniem w Konińskim Domu Kultury prowadzi Atelier KreDKa dla niemal setki małych artystów. Łączy edukację artystyczną z własną twórczością. Jest inicjatorką twórczych działań dla dzieci i młodzieży, autorką scenografii, plakatów, rekwizytów scenicznych. Kreatywna, zaangażowana, ma wszechstronne zainteresowania, które gwarantują jej podopiecznym poznanie nie tylko tradycyjnych technik plastycznych, ale także nowoczesnych: wizualizacji i design’u.

Dagmara Frydrychowicz

Kustosz Muzeum Okręgowego w Koninie, gdzie prowadzi dział geologiczno-przyrodniczy. Zaangażowana i sumienna, dba o cenne eksponaty poświęcone konińskiej kopalni węgla brunatnego i tradycjom górniczym naszego regionu. Organizatorka akcji „Nie tylko dinozaury”, będącej promocją zbiorów paleontologicznych w muzeum. Prowadzi lekcje muzealne, podczas których nie nudzą się nawet najbardziej wymagający słuchacze, promuje dziedzictwo kulturowe Wielkopolski, bierze aktywny udział w życiu muzeum.

Andrzej Moś

Wybitny filmowiec i fotograf, związany z Konińskim Domem Kultury. Kamera i aparat fotograficzny to jego znaki rozpoznawcze. Współtwórca i organizator Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY oraz przeglądu „Żyją wśród nas”, który poświęcony był osobom niepełnosprawnym. Swoją wiedzę i pasję przekazywał młodym adeptom sztuki filmowej w Amatorskim Klubie Filmowym MUZA, którego był opiekunem. Jego wychowankowie byli wielokrotnie nagradzani na festiwalach filmowych, a amatorskie obrazy utrwaliły historię miasta. Jako niezależny dokumentalista, scenarzysta i operator zrealizował wiele filmów przypominających postaci i bogatą historię Wielkopolski. Najwięcej miejsca w swojej twórczości poświęcił Koninowi, tworząc filmy o mieście i jego mieszkańcach, m.in. o Polskiej Organizacji Harcerskiej, aktorze Szymonie Pawlickim czy Wincentym Grętkiewiczu – przedwojennym burmistrzu Konina. Za swoje dzieła zebrał wiele nagród na ogólnopolskich festiwalach i przeglądach filmowych.

Dorota Pasek

Pisarka z niezwykłym poczuciem humoru, polonistka z ogromnym doświadczeniem, związana z I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie. Jest autorką powieści obyczajowych i fantasy. Wśród tytułów, które przyniosły jej popularność, warto wymienić: „Czas gniazdowania”, „Dziewczyna od trawnika” i cykl „Królowe Kharu”. Podczas spotkań autorskich błyskawicznie łapie kontakt z publicznością. Jest ambasadorką Konina w kraju i zagranicą.

Beata Stanisławska – Zielak

Pianistka i dyrygentka, która niestrudzenie propagując muzykę gospel i sztukę wielogłosowego śpiewu, z powodzeniem prowadzi od 20 lat Konin Gospel Choir. To jedyny tego typu zespół w mieście, który w ciągu dwóch dekad skupił około 250 osób i dał ponad 200 koncertów w kraju i zagranicą. Beata Stanisławska – Zielak to szefowa grupy ludzi, która swoją pozytywną energię oddaje miastu, w którym tworzy. Koncerty konińskiego chóru gospel cieszą się niesłabnącym powodzeniem i z roku na rok zyskują coraz większe rzesze fanów.

Stypendium artystyczne.

Prezydent Konina wręczył także Damianowi Kołodziejczakowi, uczniowi Państwowej Szkoły M w Koninie, stypendium artystyczne. Damian Kołodziejczak to puzonista, aktywny uczestnik warsztatów prowadzonych przez najlepszych muzyków. Laureat wielu nagród i wyróżnień zdobytych w prestiżowych konkursach dla puzonistów. Brał udział w projekcie Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna. Jego talent mogliśmy zauważyć i podziwiać podczas koncertów Szkoła Muzyczna Swojemu Miastu, w czasie których występował jako solista. W czasie inauguracji roku kulturalnego ten wychowanek Zbigniewa Kołodziejczaka zaprezentował się pięknym wykonaniem kompozycji „Colores” Steven’a Verhelst’a. Akompaniował mu na fortepianie Michał Ziobrowski.

Piotr Korytkowski dziękując twórcom i pracownikom kultury miasta i województwa, fundacji, stowarzyszeń i osób prywatnych powiedział m.in.: – Dziękuję, że dajecie odbiorcom kultury pełen wachlarz emocji, a macie autentyczną siłę, która zmienia ludzi i tworzy lepszy świat. Podziwiam Państwa odwagę, kreatywność, doceniam niezależność i dziękuję za wszelkie działania, które odwołują się do głęboko zakorzenionej lokalnej tożsamości. Co roku w Koninie w publicznych instytucjach kultury i w ramach prywatnych inicjatyw, odbywa się kilkaset różnych wydarzeń i ostrzegam, że kolejny rok nie będzie uboższy. Nasze placówki będą się starały dać jeszcze bogatszą ofertę i więcej okazji do niezwykłych przeżyć. Wszystko dzięki bohaterom dzisiejszej uroczystości – twórcom i animatorom kultury. Życzę Państwu wielu pięknych chwil w całym nowym sezonie kulturalnym w Koninie.

A potem scena należała już do artystów brylujących na scenach światowych: gitarzysta Łukasz Kuropaczewski i akordeonista Marcin Wyrostek, z towarzyszeniem kwintetu smyczkowego Orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu, wykonali kompozycje Astora Piazzolli. Na początek Koncert podwójny na gitarę i bandoneon „Hommage à Liège” cz. I i II, potem „Cztery pory roku” na gitarę, akordeon i smyczki. Szczególnie to drugie dzieło Piazzolli było dla wielu zaskoczeniem, bowiem… całkowicie różni się charakterem i stylem od barokowego dzieła Antonia Vivaldiego. Obie kompozycje dzieli wiele: ponad dwieście lat różnicy w czasie ich powstania, odrębne kontynenty, osobowości artystów i style muzyczne. Łączy jedynie inspiracja. Estaciones Porteñas Piazzolli, inaczej zwane Cztery pory roku Buenos Aires, to zbiór czterech utworów napisanych w rytmie tanga, które początkowo przeznaczone były na skrzypce, fortepian, gitarę elektryczną, kontrabas i bandoneon, czyli standardowy skład zespołu kompozytora – Tango nuevo. W wykonaniu Kuropaczewskiego i Wyrostka na gitarę klasyczną, akordeon i smyczki zabrzmiał znakomicie, wzbudzając aplauz publiczności. Grania z taką pasją dawno w Koninie nie widzieliśmy. Ten koncert to efekt poszukiwań przez obydwu artystów nowych wyzwań, nowych brzmień, które zapewne wkrótce (jesienią) znajdziemy na płycie.

Druga część koncertu to już solowe popisy muzyków. Marcin Wyrostek zaprezentował muzykę płynącą z Bałkanów. Potwierdził tym wykonaniem, że należy do czołowych akordeonistów kraju i nie przypadkiem jego osiem płyt osiągnęło status platynowych krążków. Ten absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie akordeonu prof. Joachima Pichury, obecnie jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w swojej uczelni. Jest też członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów.

Łukasz Kuropaczewski „poszedł” w klimaty hiszpańskie, wykonując „Asturias” Isaaca Albéniza. Cóż, po takim popisie możemy tylko z satysfakcją przypomnieć, że artysta chodził przed laty do konińskiej PSM (klasa Andrzeja Majewskiego), potem ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu i na osobiste zaproszenie Manuela Barrueco doskonalił swoje umiejętności w jego elitarnej klasie w Peabody Conservatory of Johns Hopkins University w Baltimore, w stanie Maryland (Stany Zjednoczone). Dzisiaj pracuje w Akademii Muzycznej w Poznaniu i w Kunstuniversität w Graz, w Austrii.

Andrzej Dusza

Zdjęcia: Marcin Oliński, Zdzisław Siwik