Guitar Day

Jeden dzień gitarowego grania a wrażeń na rok. W końcu nie codziennie zdarza się muzykowanie z gitarzystami tej miary co Leszek Cichoński i Tomasz Dawid Andrzejewski i rzadko można wygrać piękny instrument marki „Chapman”. Kilkudziesięciu uczestnikom to wszystko zdarzyło się 1 kwietnia w czasie Guitar Day w Brzeźnie.

– Sporo jest warsztatów i konkursów dla grających klasyczny repertuar gitarowy, bardzo trudno jest znaleźć warsztaty i konkursy dla gitarzystów chcących grać repertuar rockowy. To dlatego w ubiegłym roku zorganizowaliśmy pierwszy Guitar Day. Na tegoroczny zaprosiliśmy nie tylko mistrzów gitary elektrycznej, ale także lutnika, który pokazałby dzieciakom, jak trzeba obchodzić się z gitarą – wyjaśniał Arkadiusz Sobolewski z Niepublicznej Szkoły Muzyki Rozrywkowej I stopnia Music Story w Koninie, pomysłodawca Guitar Day. W rolę gospodarza wcielił się Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie (gmina Krzymów).

Zajęcia warsztatowe poprowadziło dwóch muzyków: Leszek Cichoński – gitarzysta i wokalista bluesowy, kompozytor i aranżer; wykładowca na warsztatach muzycznych; organizator Thanks Jimi Festival we Wrocławiu poświęconego Jimiemu Hendriksowi oraz Tomasz Dawid Andrzejewski – gitarzysta, autor trzech własnych płyt solowych, znawca tajników budowy gitar i wszelkiego sprzętu nagłaśniającego. Kiedy Andrzejewski zdradzał uczestnikom warsztatów tajniki lutnictwa i „ustawienia” gitary tak, by można było wykorzystać wszystkie jej efekty, Cichoński mówił o harmonii, improwizacji i bluesie. Uczestnikami byli przede wszystkim muzycy z Konina i okolic, ale też aż z Buka koło Poznania.

Integralną częścią Guitar Day był konkurs dla miłośników gitary elektrycznej. Najmłodszy z nich miał 12 a najstarszy 20 lat. Każdy miał do dyspozycji 10 minut, w czasie których musiał zaprezentować minimum dwa utwory instrumentalne. Usłyszeliśmy między innymi kompozycje Joe Satrianiego, Steve’a Vai’a, Wojtka Hoffmanna, zespołu Metalica czy Guthrie Govana. Oceniającymi byli prowadzący warsztaty: L. Cichoński i T.D. Andrzejewski oraz Arek Petruk, klawiszowiec z zespołu „RECEPTA” w Koninie. Pierwsze miejsce jurorzy przyznali Nikolasowi Gruszczyńskiemu z Konina (nagroda – wzmacniacz gitarowy „Blackstar” od firmy ESP), drugie Maciejowi Błaszkowiakowi z Buku (Tube Screamer firmy Ibanez do efektów gitarowych), trzecie Krystianowi Łuczakowi z Konina (stroik firmy Ibanez). Grand Prix jurorzy wręczyli Wojtkowi Olińskiemu z Konina, który błysnął wykonaniem kompozycji Joe Satrianiego „Crystal Planet”, Steve’a Vai’a „Building the Church” i Paula Gilberta – RacerX – Scarified. Wojtek w nagrodę otrzymał gitarę firmy „Chapman”. Nagród dla zwycięzców konkursu było znacznie więcej, zadbali o to organizatorzy i sponsorzy, m.in.: firmy Ibanez, ESP Guitars (Basses), Warwick oraz Sklep Muzyczny Guitar Center w Łodzi, Sklep Muzyczny Gama w Koninie, Jatex Jacka Wojtyry oraz jako osoba prywatna  Grzegorz Gruszczyński.

A po koncercie zespołu „RECEPTA” oraz Cichońskiego i Andrzejewskiego atmosfera zrobiła się tak… gitarowa, że jam session przeciągnęło się do późnych godzin wieczornych. Dodajmy jeszcze, że najczęściej zadawanym pytaniem było: czy na pewno za rok odbędzie się kolejny Guitar Day?

Andrzej Dusza

andrzej.dusza@gazeta.pl

Zdjęcia: Marcin Oliński

« z 5 »