Sześcioro młodych pianistów weźmie udział w XV Ogólnopolskim Festiwalu Pianistyczny „Chopinowskie Interpretacje Młodych”, który odbędzie się w Koninie i Żychlinie w dniach 15-17 listopada 2018. Festiwalowi towarzyszyć będzie konferencja „Polskie drogi do niepodległości. Od Chopina do Paderewskiego”. Organizatorem jest Koło Towarzystwa im. F. Chopina w Żychlinie koło Konina i Konińska Fundacja Kultury.
Jak przypomina Danuta Gościńska, dyrektor artystyczna „Chopinowskich Interpretacji Młodych”, od 19 listopada 2004 roku, kiedy to odbył się pierwszy festiwal, w murach konińskiej szkoły muzycznej i w Pałacu Bronikowskich w Żychlinie (obecnie siedzibie ZSE-U im. F. Chopina) „wysłuchaliśmy około dziewięćdziesięciu recitali chopinowskich w wykonaniu utalentowanej młodzieży w wieku od 13 do 21 lat. Byliśmy także świadkami niezapomnianych koncertów towarzyszących festiwalowi w wykonaniu uznanych polskich artystów oraz znakomitych wykładów prowadzonych przez niekwestionowane autorytety z dziedziny muzykologii i publicystyki. Ważna była obecność jurorów należących do elity pedagogiki fortepianowej w Polsce i na świecie, co dla uczestników stanowi ogromne wyzwanie i zachęca do udziału w festiwalu”.
Za kilka dni (16 i 17 listopada) swoje umiejętności zaprezentuje w Koninie sześcioro pianistów. Będą to: Marek Jeutner (PSM I i II st. Gliwice), Marianna Sereda (OSM II st. w Krośnie), Eryk Parchański (ZPSM Kielce), Aleksandra Janusz (UMFC Warszawa), Karolina Kuśmierz (PSM I i II st. Suwałki) i Shengye Cheng (PZSM Bydgoszcz). Wszyscy są bardzo utalentowani i mogą pochwalić się wieloma sukcesami artystycznymi. Ale – jak twierdzi prof. Waldemar Andrzejewski: – Nie sposób przecenić znaczenia tego festiwalu. (Jego) Specyfiką jest fakt, iż zapraszani do udziału w nim młodzi pianiści, posiadający już wiele, często znaczących, osiągnięć, znajdują się jeszcze w połowie drogi swojego artystycznego rozwoju, drogi prowadzącej do artystycznej doskonałości. Udział w naszym festiwalu – pozwalam sobie na takie określenie z racji tego, że zasiadałem w jury festiwalowym wielu z minionych edycji – daje często młodym artystom odpowiedź na pytanie, w jakim miejscu rozwoju się znajdują, co już osiągnęli, a co jeszcze przed nimi. Prezentacje konkursowe stanowią dla festiwalowej publiczności źródło autentycznych przeżyć muzycznych, a towarzyszące występom młodych pianistów wykłady i spotkania z luminarzami polskiej muzykologii i krytyki muzycznej – są źródłem intelektualnej satysfakcji i przyczyniają się do poszerzenia wiedzy o różnych aspektach kompozytorskiej spuścizny Fryderyka Chopina, a także osób z nim związanych. O wadze i znaczeniu festiwalu „Chopinowskie Interpretacje Młodych” najdobitniej świadczy fakt, że znakomita większość uczestniczących w nim młodych wykonawców zaznacza z powodzeniem, w kolejnych latach, swoją obecność w międzynarodowych konkursach, nie tylko chopinowskich, w Polsce i na świecie oraz bierze aktywny udział w życiu koncertowym naszego kraju.
Prof. Andrzejewski będzie przewodniczącym jury także tegorocznego festiwalu. Razem z nim pianistów oceniać będą prof. Katarzyna Popowa-Zydroń i Marek Dyżewski, eseista i dziennikarz muzyczny.
Festiwal poprzedzi konferencja „Polskie drogi do niepodległości. Od Chopina do Paderewskiego”, która odbędzie się (15 listopada) w ZSzE-U w Żychlinie. W czasie konferencji wystąpią:
– Justyna Chłap-Nowakowska, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie, polonistka, krytyk literacki – „Poezja i niepodległość”
– dr hab. Piotr Cichoracki, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk – „Józef Piłsudski. Wyboista droga do niepodległości”
– Maciej Negrey, adiunkt Uniwersytetu Jagiellońskiego, kompozytor i muzykolog – „Polscy symfonicy XIX wieku na drodze do niepodległości”
– Marek Dyżewski, były rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu, eseista, dziennikarz – „Ignacy Jan Paderewski. Ojczyźnie i rodakom”.
Marek Dyżewski dzień później wygłosi w PSM w Koninie wykład zatytułowany
„W poszukiwaniu utraconych temp”.
Wstęp na wszystkie wykłady i przesłuchania pianistów jest wolny.
18 listopada w sali Domu Kultury CKiS „Oskard” ogłoszone zostaną wyniki XV Festiwalu. Tej uroczystości i popisom laureatów towarzyszyć będzie występ sekstetu smyczkowego, złożonego z solistów Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, pod kierunkiem Jarosława Thila. Muzycy wykonają kompozycje Józefa Elsnera i Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, kompozytorów współczesnych Fryderykowi Chopinowi. Wstęp na koncert za zaproszeniami.
Dodajmy, że organizatorami XV Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych” są Koło Towarzystwa im. F. Chopina w Żychlinie koło Konina i Konińska Fundacja Kultury. Ich partnerami są: PSM I i II st. w Koninie, CKiS Konin, KDK, MBP w Koninie oraz konińskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Projekt współfinansuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Wspierają go także samorządy Konina, Kleczewa, Starego Miasta, Goliny, Rychwała, Rzgowa i Kramska oraz Fundacja PZU, UNIQA, Vin-Kon, BS Konin, Hortimex, Hydrostal i Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Koninie.
Andrzej Dusza