„1-2+3-4+…=1/4” Muzyka jakiej świat nie widzi

Robert Brzęcki, kurator Galerii CKiS „Wieża Ciśnień”, lubi tajemnice. Najnowszą umieścił w tytule płyty, która w pierwszych dniach stycznia 2017 r. ukazała się nakładem konińskiego Centrum Kultury i Sztuki i „stanowi rodzaj mini-przewodnika” muzycznego.

Cofnijmy się jednak na chwilę do grudnia 2016 roku. To wtedy w Galerii „Wieża Ciśnień” koncertowali Wojciech Jachna – „aksamitna, zbalansowana trąbka” i Ksawery Wójciński – „wibrujący, szalony kontrabas”. Obydwaj panowie zaprezentowali krążek „Night Talks”, który nagrali w 2014 roku w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy a w 2015 wydany przez Fundację Słuchaj.

Obydwaj muzycy są znani na scenach muzyki improwizowanej. Jachna z Bydgoszczy, Wójciński jest z Konina w nocy z 1 na 2 grudnia 2014 roku zarejestrowali materiał, o którym recenzent z portalu jazzsoud.pl napisał: „Pozornie dwie diametralnie różne osobowości, z dwóch zupełnie odmiennych muzycznych biegunów, stworzyły spójny, jednorodny i szalenie interesujący obraz subtelnej improwizacji, pełnej stonowania i idealnego wyważenia proporcji (…) To transowa, dyskretna, niemal medytacyjna wędrówka w rejony mało uczęszczane dotychczas przez obydwu muzyków”. Ci, którzy nie usłyszeli „na żywo” w „Wieży Ciśnień” ich – powtórzymy – „transowej, dyskretnej, niemal medytacyjnej wędrówki”, niech żałują.

Obydwaj muzycy ponownie trafili na płytę o tytule wielce tajemniczym: „1-2+3-4+…=1/4”. Tytułu nie będziemy rozszyfrowywać, bo to tak jakbyśmy dali odpowiedź na pytanie Franca Fiszera: czy abrakadabryczne elukubracje immanentnej negacji transcendentują nicość samą w sobie? Ale… da się z całą pewnością uzasadnić. O czym przekonuje nas Robert Brzęcki, kurator Galerii „Wieża Ciśnień”, spirytus movens wydania przez swoją instytucję, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, rzeczonego krążka nie tyle jeszcze raz pokazującego Wojciecha Jachnę i Ksawerego Wójcińskiego („Night Talk 10” z ich płyty „Night Talks”), co zapowiadającej artystów mających się wkrótce w Wieży pokazać. A że przy okazji Ksawery Wójciński zaprezentuje swoje umiejętności w aż trzech odsłonach z różnymi muzykami? Nas to nie dziwi…

Na płycie znalazły się dzieła Zbigniewa Chojnackiego, Artura Maćkowiaka, Danki Milewskiej, Marka Kądzieli, Radek Wośko Atlantic Quartet, Bartek Pieszka Quartet, Wójcińscy Trio (Szymon, Maurycy i Ksawery) i Konrad Kucz. To nie wszyscy… Jak napisał Robert Brzęcki: „Zbiór utworów na tej płycie jest dość nieoczywisty. Można powiedzieć, że nagrania dzieli strategia wykonawcza, „instrumentarium” i estetyka. Jednak łączy je wszystkie dość antyfundamentalistyczny sposób poszukiwań i najczęściej nieortodoksyjna postawa wobec kanonicznych wzorów muzycznych”. Kurator zestawił je wędrując po „peryferiach dźwiękowych”, ale trzymając „dystans do bezkompromisowości, jako jednego z dogmatów i najważniejszego elementu awangardowej mitologii”. Co otrzymaliśmy? „Muzykę jakiej świat nie widzi”, ale potrafiącej wywołać ciarki. Koncert Wojciecha Jachny i Ksawerego Wójcińskiego w grudniu pięknie kończył miniony rok. Płyta „1-2+3-4+…=1/4” ciekawie zapowiada rok bieżący. Jej ciekawi mogą ją otrzymać pod warunkiem, że trafią (i zechcą się wspiąć) w gościnne progi „Wieży Ciśnień”.

Andrzej Dusza

andrzej.dusza@gazeta.pl