Międzynarodowe Warsztaty Big-bandowe Wielkopolska – Dolna Saksonia odbyły się w dniach od 17 do 25 września w Mikorzynie koło Konina. Ich efektem końcowym były koncerty Polsko-Niemieckiej Młodzieżowej Orkiestry Jazzowej pod kierunkiem Adi Bekera z Niemiec w Kole, Koninie i w Pile.
– To była bardzo dobra kontynuacja projektu, który od 2004 roku organizowany jest naprzemiennie w Polsce i Niemczech. Organizatorami ze strony polskiej są Konińska Fundacja Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie, ze strony niemieckiej głównym organizatorem jest Rada Muzyczna Dolnej Saksonii – informował Krzysztof Pydyński, organizator „konińskiej” edycji warsztatów.
Początki tego projektu sięgają roku 2003, kiedy to młodzieżowy big-band Windmachine z Hanoweru koncertował w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Jednym z najbardziej udanych koncertów był wspólny występ muzyków z Niemiec z Big-bandem Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie. W roku następnym na zaproszenie Christiana Wulffa, prezydenta Landu Dolna Saksonia i Marka Belki, premiera Polski, muzycy z obu zespołów spotkali się w Krzyżowej na wspólnych warsztatach i koncercie upamiętniającym 65. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Po tym spotkaniu rozpoczęły się coroczne kontakty młodzieży na przemian w Polsce i Niemczech. Mają one formę kilkudniowych warsztatów oraz koncertów. W projekcie uczestniczą głównie studenci akademii muzycznych z Polski i Niemiec, zapraszani do udziału w projekcie, oraz uczniowie konińskiej PSM II stopnia. Tak sformowane kolejne powarsztatowe big-bandy koncertował w wielu salach koncertowych, klubach muzycznych (Blue Note w Poznaniu, Eljazz w Bydgoszczy), brały udział w festiwalach w Polsce i Niemczech (m.in. Festiwalu Jazzowym w Saksonii Anhalt) oraz koncercie promującym Wielką Nagrodę Śląska w Brunszwiku.
Zdaniem Krzysztofa Pydyńskiego, odpowiadającego za organizację i przygotowanie polskich muzyków: – Warsztaty wpisują się znakomicie w cykl przedsięwzięć promujących kulturę polską w Niemczech, których gorącym orędownikiem i organizatorem jest prezydent landu Dolnej Saksonii. Ale i nasze samorządy mocno nas wspierają, w szczególności Samorząd Województwa Wielkopolskiego i władze samorządowe Konina.
Największą wartością projektu jest Polsko-Niemiecka Młodzieżowa Orkiestra Jazzowa, mająca długą, bo już kilkunastoletnią tradycją. To w niej, w czasie wspólnego grania młodzi muzycy obu krajów poznają się, nawiązują przyjaźnie, przełamują stereotypy. W tym roku w projekcie udział wzięli muzycy z całej Wielkopolski. Poziom artystyczny orkiestry systematycznie wzrasta. Muzycy grają coraz więcej koncertów. Z obu stron warsztaty przygotowane są dobrze organizacyjnie. W organizację koncertów w Niemczech włącza się także Polonia. Każdy projekt ma dokumentację DVD lub CD.
Tegoroczna edycja prowadzona była przez świetnego i wszechstronnego muzyka Adi Bekera z Niemiec. Adi Beker to wielka, nie tylko zresztą muzyczna, osobowość. Puzonista, dyrygent, aranżer, niezwykle kompetentny muzyk i wymagający band leader. Pod jego okiem muzycy w czasie warsztatów grali kompozycje amerykańskich twórców, takich jak Benny Goodmana „Flyin`Home”, „Just Friends”, Duke’a Ellingtona „In a Mello Tone”, czy Pata Methenego „Minuano” i „(It’s just) Talk”. Grano także niezwykle interesujące i oryginalne aranżacje i kompozycje Adi Bekera: „The Moonlight can cause strange”, „Affections”, „Space Babes”.
W tegorocznych warsztatach wzięli udział saksofoniści: Leonora Tomanoski, Noah Hempen, Franciszek Burandt, Rafał Józefkowicz, Damian Czekalski, trębacze: Carsten Pille, Simon Bode, Maciej Równiak, Mateusz Dragan, Michael Shue, puzoniści: Linus Plümer, Bartosz Kaźmierczak, Szymon Banyś, Thorven D. Bahr oraz David Urban – instrument klawiszowe, Bartosz Nowaczyk – gitara, Johannes Claassen – wibrafon, Katarzyna Schmidt-Przeździecka – kontrabas, Johannes Kalt – perkusja; wokalistką była Michalina Chmielewska.
Krzysztof Pydyński: – Podkreślić trzeba świetną atmosferę podczas warsztatów, pomiędzy muzykami i organizatorami, którzy także się trochę zmienili: na przykład Tinatin Tsereteli po raz pierwszy była organizującą projekt ze strony niemieckiej. Wpływ na wyjątkową atmosferę miały też różne atrakcje, jak rejs statkiem, sesja fotograficzna w Muzeum Okręgowym w Gosławicach, realizacja filmu dokumentalnego, zajęcia sportowe i jazz. Wszechobecny. Bardzo udane były także koncerty, przede wszystkim pierwszy w Kole i ostatni w Pile. Organizatorzy zadbali o publiczność, świetne warunki koncertu oraz klimat jazzowego spotkania.
A już za rok okrągła rocznica: 20 lat wspólnego grania młodych muzyków w ramach projektu Międzynarodowe Warsztaty Big-bandowe Wielkopolska – Dolna Saksonia.
Oprac. Andrzej Dusza
Zdjęcia: Wojciech Ziemski