Informacja o połączenie dwóch samorządowych instytucji kultury: Konińskiego Domu Kultury z Młodzieżowym Domem Kultury, zdominowała tegoroczną miejską inaugurację roku kulturalnego 2024/2025. Nowa instytucja otrzyma nazwę Konińska Kuźnia Kultury. – To krok w dobrym kierunku, który da nam świeżość spojrzenia i pozwoli na wykuwanie nowych, atrakcyjnych pomysłów – przekonywał Piotr Korytkowski, prezydent miasta.
Ostatnia Inauguracja Roku Kulturalnego w Konińskim Domu Kultury (20 września 2024) była, tradycyjnie, okazją do nagrodzenia twórców i animatorów kultury a także podsumowania mijającego roku i snucia planów na kolejny. Zaczęto od uczczenia pamięci kompozytora, cenionego na całym świecie twórcy muzyki filmowej, Jana A.P. Kaczmarka, koninianina, autora muzyki do ponad 70 filmów i spektakli teatralnych, zdobywcy Oscara (2005) za muzykę do filmu ,,Marzyciel”. Jan A.P. Kaczmarek zmarł po długiej chorobie w maju bieżącego roku. Motyw przewodni z filmu ,,Marzyciel” zagrał na fortepianie Filip Pacześny, wychowanek Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie, w klasie fortepianu Danuty Gościńskiej, a obecnie uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia imienia Zenona Brzewskiego w Warszawie, gdzie uczy się pod kierunkiem prof. Joanny Ławrynowicz-Just.
Podczas uroczystości wręczone zostały nagrody Prezydenta Konina w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymali je:
Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie
Koniński Młodzieżowy Dom Kultury to centrum inspiracji, rozwoju i spełniania dziecięcych i młodzieżowych marzeń. Działając pod hasłem: Dajemy dzieciom skrzydła! MDK zabiera młodych ludzi w kreatywno-artystyczną przygodę, podczas której – pod czujnym okiem i uchem wykfalifikowanej kadry instruktorskiej – uczą się śpiewać, tańczyć, malować lub grać; występują na scenach teatrów w autorskich produkcjach artystycznych, biorą udział w projektach społecznych, próbują swoich sił w konkursach; uczą się wytrwałości i pracy w grupie; nabywają odwagi, pewności siebie i poszerzają horyzonty. W zajęciach uczestniczy miesięcznie aż 1100 osób w wieku od 3-50 lat. MDK jest też organizatorem wielu ciekawych wydarzeń, spektakli czy koncertów. Większość to własne produkcje. Od ubiegłego roku MDK prowadzi też Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA, miejsce będące inspiracją do doświadczania, rozumienia świata i odpowiedzialnego działania. W październiku tego roku Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie będzie obchodził swoje 40. urodziny.
Koniński Teatr Tańca
Działa od pięciu lat. Koniński Teatr Tańca to zespół młodych, utalentowanych osób, które wykorzystując swoje doświadczenie i potencjał oraz lokalność podejmuje inicjatywy artystyczne i edukacyjne, które mają na celu promocje sztuki tańca i miasta Konina w kraju i zagranicą. KTT występuje na scenach stacjonarnych i w plenerze, jest stałym gościem Festiwalu teatrów „Otwórz okno na kulturę”. Grupa ma na swoim koncie takie produkcje, jak: „Dowód bardzo osobisty”, „Sztetl”, „Usłane balonami”, „Origami”, „Najpierw pranie, potem siebie”. Koniński Teatr Tańca jest także organizatorem międzynarodowego przedsięwzięcia Wieczór Choreografów. Podczas tegorocznej imprezy gościem była kolumbijska grupa Danza Libre. Grupa na stałe współpracuje z konińskimi instytucjami kultury, organizuje warsztaty i działania performatywne w różnych przestrzeniach.
Mateusz Cieślak
Pomysłodawca i twórca Jarmarku św. Bartłomieja w Koninie. Imprezy, która promuje regionalnych artystów, rzemieślników, rękodzielników, pasjonatów i kolekcjonerów. Przez 17 lat z niezwykłym zaangażowaniem budował markę wydarzenia kulturalnego promującego Konin. Od początku jego celem było zgromadzenie jak największej liczby osób blisko najstarszego w mieście kościoła św. Bartłomieja i unikatowego XII-wiecznego słupa drogowego. Społecznik z ogromną pasją. Organizator spotkań miłośników zabytkowych pojazdów.
Krzysztof Gorczyca
Autor unikatowej publikacji „Kamienica Zemełki w Koninie”, w której przedstawił historię jednej z najważniejszych budowli miasta – pierwszego, murowanego budynku w Koninie. Książka jest znaczącym wkładem w promowanie i ochronę dziedzictwa kulturowego Konina. Krzysztof Gorczyca to muzealnik, archeolog, autor wielu publikacji poświęconych historii Konina i zabytków, na stałe współpracuje ze stowarzyszeniami kulturalnymi i historycznymi. Jego wieloletnia i wszechstronna działalność badawcza oraz edukacyjna znacząco przyczyniła się do rozwoju wiedzy o przeszłości naszego regionu. Na co dzień pracuje w Muzeum Okręgowym w Koninie.
Marek Jakubowski
Kompozytor i perkusista reprezentujący różne nurty muzyczne od jazzu po szeroko rozumiany pop. Artysta wierny sobie, bezkompromisowy, tworzy muzykę szczerą i pozbawioną sztucznego nadęcia. Koncertuje z artystami z różnych światów muzycznych: z zespołem Bandonegro, Arete, Retro Boys, Opowiadaj Mi. Leader zespołów jazzowych i projektów muzycznych. W lutym tego roku wspólnie z Witoldem Janiakiem i Pawłem Janiakiem nagrał płytę Marek Jakubowski Trio 2. To już jego piąty krążek. Perkusista Orkiestry Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie oraz Konkursu Improwizacji Jazzowej. Z sukcesami prowadzi swoich wychowanków w Państwowej Szkole Muzycznej w Koninie.
Jarosław Sparażyński
Ceniony twórca spektakli i grup artystycznych w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie. Od lat pracuje z dziećmi i młodzieżą, poruszając w działaniach artystycznych najbardziej aktualne problemy. Twórca zabaw teatralnych dla przedszkolaków. Wspólnie z instruktorami MDK założył Towarzystwo Teatralne Ele-mele, z którym przygotowuje i prezentuje przedstawienia z morałem dla najmłodszych widzów. Organizator konkursów i przeglądów głównie literackich i recytatorskich. Jego wychowankowie – młodzi recytatorzy odnoszą sukcesy na scenach regionalnych i ogólnopolskich. W dobie wszechobecnej elektroniki jego celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na słowo pisane, zachęcenie do sięgania po wiersze i wartościową literaturę. Laureat wielu nagród i wyróżnień m.in. Zasłużony dla Kultury Polskiej, Działacz Kultury, KARIATYDA.
Mariusz Urbaniak
Wokalista, trener, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny, społecznik. Z pasją i ogromnym zaangażowaniem pracuje z utalentowanymi młodymi ludźmi z Konina i regionu. Pomysłodawca licznych przedsięwzięć muzycznych, koncertów muzyki filmowej, polskiej, z piosenkami Ewy Demarczyk, Marii Koterbskiej, czy Andrzeja Zauchy. Brał aktywny udział w musicalu „Przypływy”, stworzonym przez konińskich artystów i działaczy kultury. Z sukcesami prowadzi młodych wokalistów Studia Piosenki Estradowej HIT. Jego wychowanką jest Laura Bączkiewicz, reprezentantka Polski na Eurowizji Junior. Mariusz Urbaniak ma na swoim koncie współpracę z Danutą Błażejczyk, Januszem Stokłosą, Januszem Józefowiczem, Mezo i Andrzejem Rybińskim. Jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali.
Inauguracja Roku Kulturalnego była też okazją do wręczenia Stypendiów Prezydenta Konina. W tym roku otrzymali je:
Maksymilian Tomczak
Niezwykle utalentowany organista, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Koninie. Na swoim koncie ma już laury prestiżowych konkursów organowych. Swój talent zaprezentował podczas Festiwalu Muzyczne Przestrzenie, Koncertu Papieskiego czy w projekcie „Szkoła Muzyczna swojemu miastu”. Koncertował już w Poznaniu, Gnieźnie i Kazimierzu Biskupim.
Julia Łechtańska
Zdyscyplinowana, pracowita i bardzo zdolna tancerka a przy tym wzorowa uczennica Szkoły Podstawowej nr 15 w Koninie. Ma dopiero 11 lat a już może pochwalić się kilkudziesięcioma nagrodami i tytułami laureatki przywiezionymi z ogólnopolskich i międzynarodowych turniejów tańca. Występuje zarówno solo, jak i w duecie.
Stypendyści zaprezentowali swoje talenty uczestnikom inauguracji. Publiczność wysłuchała ,,Carillon” cz. III z Sonatiny Jamesa Hotchkissa Rogersa w wykonaniu Maksymiliana Tomczaka oraz obejrzała prezentację taneczną Julii Łechtańskiej.
– Nasza uroczystość to prolog do wspaniałego, rocznego repertuaru imprez, które przygotowały dla nas konińskie instytucje kultury. Każdego roku uczestniczymy w setkach wydarzeń kulturalnych, wystawach, koncertach, spektaklach, spotkaniach artystycznych, które proponują nam publiczne i prywatne instytucje, stowarzyszenia oraz indywidualni twórcy. To od nas zależy, z których skorzystamy – mówił prezydent Piotr Korytkowski. – W konińskim kalendarzu imprez nie ma dnia bez oferty kulturalnej. Widzę i doceniam państwa, twórców kultury, wielkie zaangażowanie. Dziękuję wszystkim ludziom kultury, działaczom, animatorom, twórcom za upiększanie naszego życia. To nas wzbogaca, rozwija i otwiera oczy na świat.
Prezydent Korytkowski mówiąc o przyszłości zapowiedział, że: – Po wielu analizach i rozmowach zrobiłem pierwszy krok ku połączeniu dwóch jednostek samorządu miasta Konina – Konińskiego Domu Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury. To pierwszy krok, bowiem akceptacja przez Radę Miasta Konina decyzji o zamiarze połączenia placówek da impuls do dalszych działań. Chcę przeprowadzić je z poszanowaniem tradycji i dorobku placówek, z wykorzystaniem niesamowitego potencjału specjalistów od kultury, pracujących w obu jednostkach. To będzie początek dzieła, które tchnie nową energię w miejską kulturę. Nie mam wątpliwości. Proponowana nazwa to, jak na Konin przystało, brzmi Konińska Kuźnia Kultury. To krok w dobrym kierunku, który da nam świeżość spojrzenia i pozwoli na wykuwanie nowych, atrakcyjnych pomysłów.
Inaugurację konińskiego roku kulturalnego 2024/2025 zakończyły ,,Piosenki o ludziach z duszą”. To był koncert wypełniony przez Grażynę Łobaszewską i Adama Nowaka wspaniałą muzyką i niebanalną liryką. Ze sceny Konińskiego Domu Kultury wybrzmiały piosenki znane i mniej popularne, wszystkie o życiu i emocjach.
Oprac. (dan)
Zdjęcia: Zdzisław Siwik