Rodzina Połanieckich w Salonie Poezji i Literatury

,,Na tem skończyła się rozmowa. Połaniecki, wracając do domu, spostrzegł, że jednak ta Marynia zajęła już wcale niepoślednie miejsce w jego duszy. Prawdę mówiąc, nie mógł prawie o czem innym myśleć”. Historię „Rodziny Połanieckich” w Salonie Poezji i Literatury w Konińskim Domu Kultury przypomniała Anna Nehrebecka.

Salon Poezji i Literatury w KDK jest sygnowany nazwiskiem Anny Dymnej, twórczyni krakowskiego Salonu, która ideę ich organizacji rozpowszechniła w całym kraju. Anna Nehrebecka była gościem konińskiego Salonu 16 października 2023 r., czytając fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza „Rodzina Połanieckich”. Przypomnijmy, że Anna Nehrebecka byłą odtwórczynią głównej roli, Maryni Pławickiej, w filmie „Rodzina Połanieckich” (1979), wyreżyserowanym przez Jana Rybkowskiego według scenariusza Bożeny Hlebowicz, z muzyką Wojciecha Kilara. Obok Nehrebeckiej wystąpili m.in. Andrzej May (Stanisław Połaniecki), Leonard Pietraszak, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Andrzej Chrzanowski, Ewa Szykulska, Anna Milewska, Czesław Wołłejko.

– Henryk Sienkiewicz wydał ,,Rodzinę Połanieckich” w 1894 roku. Powieść została surowo potraktowana przez krytykę literacką epoki, cieszyła się jednak popularnością wśród czytelników, choć nigdy nie dorównała poczytnością powieściom historycznym tego autora. ,,Rodzina Połanieckich” to historia miłości porywczego przedsiębiorcy Stanisława Połanieckiego i Maryni Pławickiej, panny z ziemiańskiego dworku – mówił Robert Glapa, zastępca dyrektora KDK, wprowadzając słuchaczy w nastrój wieczoru. Ten nastrój był przede wszystkim dziełem Anny Nehrebeckiej. Zapewne wielu słuchaczom, słuchaczkom w szczególności, bo to one zazwyczaj stanowią zdecydowaną większość gości Salonu, przywodziła wrażenia zapamiętane z filmu i serialu Rybkowskiego. To ogromna przyjemność słuchania aktorki tak znakomicie czytającej.

Anna Nehrebecka studia aktorskie ukończyła w 1969 w warszawskiej PWST. Debiutowała rolą w filmie ,, Duch z Canterville” (1967). W 1969 została aktorką Teatru Polskiego w Warszawie. Zagrała liczne role teatralne, filmowe i telewizyjne z repertuaru klasycznego i współczesnego. Popularność przyniosły jej w latach 70. role w serialach telewizyjnych, m.in. w „Polskich drogach” a także rola w filmie „Ziemia obiecana”. W 2001 zrezygnowała z kariery aktorskiej, wraz z rodziną przeprowadziła się na kilka lat do Brukseli, gdzie jej mąż, Iwo Byczewski, pełnił funkcję ambasadora RP w Belgii. Po powrocie do Polski w 2007 zaczęła gościnnie występować, zagrała m.in. w sztuce „Peer Gynt” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W 2014 została laureatką Orła za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Chce się żyć”.

Podczas Salonu Poezji i Literatury Anny Dymnej w Konińskim Domu Kultury, aktorce towarzyszyły Muzyczne Anioły: Mirosław Grzanka (skrzypce) i Michał Ziobrowski (fortepian). W ich wykonaniu usłyszeliśmy muzyczny motyw z serialu ,,Rodzina Połanieckich”, ,,Walc dla Barbary” z „Nocy i dni”, muzykę z serialu ,,Jan Serce” oraz ,,Życzenie” Fryderyka Chopina.

Na kolejny Salon Poezji i Literatury Koniński Dom Kultury zaprasza w grudniu.

Andrzej Dusza

Zdjęcia: Zdzisław Siwik