Nie tylko chlebem człowiek żyje

„Będziemy równoważyć sferę gospodarczą i kulturalną (…) Bo nie tylko chlebem człowiek żyje” – mówił Piotr Korytkowski, prezydent Konina, w czasie inauguracji roku kulturalnego 2019/2020. Jak? „Rozważnie i odważnie” – dopowiadał jego zastępca, Witold Nowak.

Inauguracja nowego roku kulturalnego odbyła się 20 września 2019 roku, w auli im. Jana A.P. Kaczmarka w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym PWSZ. Rozpoczęcie każdego nowego roku kulturalnego jest swoistym świętem konińskich twórców, artystów, organizatorów życia kulturalnego w mieście. To oni są przede wszystkim uczestnikami spotkania z władzami samorządowymi miasta. W czasie Inauguracji Roku Kulturalnego 2019/2020 obok twórców byli mieszkańcy Konina, parlamentarzyści, radni samorządu Konina i Wielkopolski. Rolę gospodarza pełnił Piotr Korytkowski, prezydent Konina, który mówił o koniczności równoważenia sfery gospodarczej i kulturalnej, by – jak z kolei dodawał Witold Nowak, zastępca prezydenta – „nadać sens naszemu życiu”.

– Mamy szczęście mieć w Koninie trzy domy kultury, ożywione wyraźnie muzeum okręgowe, jest Miejska Biblioteka Publiczna, która proponuje nie tylko tradycyjne sposoby działania, ale otwiera się na nowe trendy, jest Państwowa Szkoła Muzyczna, są ruchy niezależne, szkolne inicjatywy, organizacje pozarządowe, parafie, spółdzielnie mieszkaniowe, swój udział wnoszą i osoby prywatne i firmy – mówił W. Nowak. – Wam wszystkim kłaniam się nisko, wyrażając podziw i szacunek.

Tych, którzy wyróżnili się działalnością w minionym roku kulturalnym, prezydent miasta uhonorował odznaką, nagrodami i stypendiami artystycznymi.

Odznaką „Za zasługi dla Miasta Konina” prezydent wyróżnił Barbarę Findling z CKiS Dom Kultury Oskard, współorganizatorkę takich wydarzeń jak: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Jazz Festiwal Jazzonalia, Festiwal Malta na Bis, Transatlantyk i wiele innych.

Nagrody Prezydenta Miasta Konina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury otrzymali:

Sylwia Małgorzata Dziardziel – wokalistka, która ze swoim zespołem Karens Diet występowała na jednej scenie m.in. z Dżemem, Cree, Proletariatem czy TSA. Pozytywną energią i miłością do muzyki zaraża uczestników zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury

Renata Kowalska – bibliotekarka, jedna z inicjatorek akcji „Książka na telefon” realizowanej z powodzeniem przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Koninie, w której pracuje

Izabela Lorek – starsza kustoszka w Muzeum Okręgowym w Koninie. Stworzyła m.in. kolekcję i skansen poświęcone konińskiej kopalni, tradycjom i urządzeniom górniczym

Artur Matejuk – nauczyciel klasy akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Jego młodzi akordeoniści są nagradzani na polskich i międzynarodowych konkursach, wielu rozwija talent studiując także zagranicą

Katarzyna Magdalena Mijakowska – rzeźbiarka, właścicielka pracowni Mijart Design, na co dzień prowadzi plastyczne Atelier KreDKa w Konińskim Domu Kultury. Pomysłowa, konsekwentna w działaniu, zaangażowana w pobudzaniu wyobraźni artystycznej dzieci i młodzieży

Mirosław Pacześny – muzyk, instrumentalista. Przez 15 lat był trębaczem Orkiestry Dętej PAK KWB Konin, a od 5 lat jest jej dyrygentem i kierownikiem artystycznym. Jest jednym z organizatorów życia kulturalnego miasta

Krzysztof Pydyński – muzyk, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie, prezes Konińskiej Fundacji Kultury i Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie. Organizator i współorganizator wielu znaczących w Koninie przedsięwzięć muzycznych, kursów, warsztatów jazzowych, koncertów. Prowadzony przez niego Big Band Szkoły Muzycznej koncertował z gwiazdami polskiego jazzu, m.in. Krzesimirem Dębskim i Zbigniewem Namysłowskim. Aktywnie współpracuje ze szkołami partnerskimi w Herne (Niemcy), Frydku Mistku (Czechy) i Henin Beaumont (Francja)

Szymon Wieczorkiewicz – kontrabasista, nauczyciel w konińskiej szkole muzycznej. Gra i tworzy zespoły muzyczne, koncertując z takimi artystami, jak: Skaldowie, Krzysztof Cugowski, Sławomir Uniatowski czy Marek Piekarczyk i Kayah

Małgorzata Wojciechowska – kierowniczka działu administracyjnego CKiS. Jej pracowitość i profesjonalizm przekłada się na sprawne funkcjonowanie wszystkich procesów, bez których niemożliwa jest organizacja jakiegokolwiek wydarzenia kulturalnego.

Prezydent miasta ufundował także stypendia artystyczne. Otrzymali je:

Filip Pacześny – utalentowany pianista, uczeń PSM I i II stopnia w Koninie w klasie fortepianu Danuty Gościńskiej. Koncertuje i zdobywa laury w najważniejszych konkursach pianistycznych w kraju i zagranicą. W czerwcu nagrał płytę promocyjną w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Młody pianista zainaugurował krótkim koncertem nowy rok kulturalny.

Liwia Maria Larus – utalentowana tancerka. Umiejętności taneczne rozwijała w Studiu Tańca RYTMIX, a obecnie w Akademii Tańca RELIESE. Pasję łączy z nauką w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie. Laureatka mistrzostw tanecznych, konkursów i pokazów w kraju i zagranicą.

Druga część wieczoru inaugurującego rok kulturalny 2019/2020 to nieprawdopodobny spektakl „Przybora na 102” w wykonaniu grupy teatralnej Mumio i Magdy Umer, wspieranych przez trio muzyczne. Pretekstem były teksty Jeremiego Przybory, który w dwa lata temu (kiedy ten spektakl powstał) w zaświatach obchodził 102 urodziny. Finezja, uśmiech, dowcip, dystans do rzeczywistości mistrza Jeremiego plus szalone interpretacje Mumio i kojąca postać Ciotki Mizerii (w tej roli Magda Umer dzielnie walcząca z mikrofonem i fotelem)… A wszystko powiedziane i zaśpiewane z wdziękiem, na wszelki wypadek zaopatrzone życzeniami z piosenki Jeremiego Przybory:

i niech Ci się przyśnią pogodni, zamożni Polacy (…)

i darzą uśmiechem się wzajem, i wszyscy do czysta wymyci

i wszyscy uczciwi od rana, od morza po góry, aż hen…

Andrzej Dusza

Zdjęcia: Marcin Oliński

« z 3 »