13. „Muzyczne Przestrzenie” w Koninie

W dniach 11-23 września 2024 roku Konin po raz trzynasty stanie się miejscem, gdzie zabrzmi Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyczne Przestrzenie”. Jak co roku, publiczność będzie miała okazję wysłuchać utworów muzyki klasycznej w wykonaniu wybitnych solistów i zespołów kameralnych.

Program 13. edycji Festiwalu to niezwykle barwne połączenie najwybitniejszych dzieł muzyki klasycznej z tradycyjną muzyką żydowską, prezentowaną w nowych, autorskich opracowaniach. Nie zabraknie również wydarzeń dedykowanych najmłodszym melomanom.

Festiwal otworzy Koncert Młodych Talentów (11 września, w PSM I i II stopnia), podczas którego wystąpią znakomici młodzi artyści kształcący się w konińskiej szkole muzycznej, a także – w ramach nagrody konkursowej – laureaci ubiegłorocznej edycji II Ogólnopolskiego Konkursu Duetów Dziecięcych „Duettino” z Warszawy.

Po raz pierwszy festiwal zagości w przestrzeniach CKiS – Oskard, gdzie odbędzie się Koncert Inaugurujący: „Disturb the Silence” z muzyką galicyjskich Żydów (12 września). Wydarzeniem, na które czekają wszyscy melomani, będzie niewątpliwie Koncert Muzyki Kameralnej (14 września, Parafia Augsbursko-Ewangelicka), podczas którego usłyszymy Oktet F-dur Franza Schuberta – monumentalne dzieło, rzadko wykonywane na polskich scenach muzycznych. Dla najmłodszych przygotowano „Muzyczną Baśń”, która zabierze ich w fascynującą muzyczną podróż (23 września, Koniński Dom Kultury).

Na festiwalowej scenie pojawią się uznani artyści, dobrze znani konińskiej publiczności: skrzypkowie Janusz Wawrowski i Agata Cieplińska, klarnecista Andrzej Ciepliński, altowiolistka Julia Wawrowska, aktorka Ewa Szawłowska oraz pianistka Monika Polaczek Przestrzelska. Po raz pierwszy na „Muzycznych Przestrzeniach” wystąpią: pochodzący z Konina waltornista NOSPR Paweł Cal, kontrabasista Filharmonii Berlińskiej Piotr Zimnik, fagocista Sinfonii Varsovii Szymon Michalik, wiolonczelistka Maria Leszczyńska-Thieu, akordeonista Paweł Janas oraz gitarzysta Piotr Przedbora.

Wydarzenia festiwalowe odbędą się w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie, Klubokawiarni NOT CKiS Konin, Kościele ewangelicko-augsburskim oraz w Konińskim Domu Kultury.

Organizatorem Festiwalu „Muzyczne Przestrzenie” jest Fundacja im. Zygmunta Noskowskiego. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Janusz Wawrowski. Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków pochodzących z budżetu Miasta Konina. Mecenasem Festiwalu jest firma Vitare Consulting. Wsparcia finansowego udzieliły firmy Audika oraz Granges Konin.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak ilość miejsc jest ograniczona.
Szczegóły programu są dostępne na: www.fizn.org.pl