Za nami 44. Festiwal

Zakończył się 44. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca Konin 2024. Za nami kolorowy, fantastyczny, pełen emocji czas, kiedy Konin i cała okolica żyły muzyką, tańcem, piosenką i energią młodych, wspaniałych artystów z całej Polski i Europy.

W tym roku na Festiwal przyjechało 2,5 tys. uczestników z kraju oraz Niemiec, Bułgarii, Słowacji, Ukrainy, Litwy, Czech i Mołdawii. Przez dwa dni rywalizowali w eliminacjach oraz finałach w śpiewie i tańcu, by w sobotę, 8 czerwca 2024 – najlepsi z najlepszych, zdobywcy festiwalowych Aplauzów, mogli zaprezentować się na dużej scenie podczas Koncertu Galowego.

Dla uczestników festiwalu przygotowaliśmy również wiele atrakcji, między innymi imprezę otwarcia na placu przed KDK, gdzie wystąpił jeden z najpopularniejszych w Polsce producentów i Dj-ów – Gromee, czy ognisko i dyskotekę na Plaży Towarzyskiej w Ślesinie.

Koncert Galowy Festiwalu to co roku ogromne przeżycie dla młodych wokalistów i tancerzy. W tym roku scena stanęła na placu giełdy przy ul. Podwale w Koninie. Realizacją koncertu zajęły się profesjonalne, najlepsze w kraju firmy: ATM, Brokers i TSE.

Efekt był niesamowity, co można oglądać na zdjęciach i relacjach filmowych. W Koncercie Galowym na placu giełdy w Koninie uczestniczyło 3 tysiące widzów. Transmisja na żywo realizowana była na stronie głównej patrona medialnego Festiwalu – WP.PL. Oglądalność to: 676 tys. 736 widzów!

Natomiast na kanale Konińskiego Domu Kultury na You Tube czwartkowe eliminacje, piątkowe finały oraz sobotni Koncert Galowy obejrzało ponad 54 tys. widzów.

Koncert prowadził aktor i prezenter telewizyjny Adam Zdrójkowski. Grand Prix Festiwalu zdobyli w tym roku: słowacko-ukraiński duet wokalny Two Voices: Polina Babii i Denys Hryshchuk, którzy zaśpiewali piosenkę ,,Shallow” oraz zespół taneczny Lemono 4 z Lemono Dance Center z Warszawy za choreografię ,,Widownia”. Wokalistów i tancerzy oceniało profesjonalne, międzynarodowe jury.

Warto przypomnieć, że 44. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie otrzymał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało dofinansowanie na organizację wydarzenia w wysokości 230 tys. zł, oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego w wysokości 120 tys. zł (na 3 lata). Projekt co roku otrzymuje również dofinansowanie z budżetu Miasta Konina.

Grand Prix w wokalu funduje Stowarzyszenie Artystów SAWP, a w tańcu ZAiKS.

Patronatów honorowych 44. Międzynarodowemu Dziecięcemu Festiwalowi Piosenki i Tańca w Koninie udzielili: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska, Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski, UNICEF Polska.

Nasz festiwal to niezwykłe wydarzenie, największa taka impreza dziecięca w Europie i Kulturalna Marka Wielkopolski w Unii Europejskiej oraz wizytówka Konina.

Dziękujemy wszystkim partnerom, sponsorom i przyjaciołom Festiwalu za wspólne tworzenie niezwykłej, festiwalowej Rodziny.

Fot. Zdzisław Siwik

« z 5 »