„Dziwny jest ten świat”, okrutny, w którym „ktoś słowem złym zabija tak, jak nożem”, ale ten świat „nie zginie dzięki ludziom dobrej woli”. To oni mają sprawić, że będziemy potrafili „nienawiść zniszczyć w sobie” – tak Robert Glapa, zastępca dyrektora Konińskiego Domu Kultury, przywołując słowa piosenki Czesława Niemena zapowiadał koncert (27 marca 2022) poświęcony Ukraińcom, zmuszonym przez rosyjską agresję do ucieczki ze swoich domów.
Na scenie KDK pojawiali się artyści pochodzący z Ukrainy: Suzanna Linchak i Alissa Ninard, a obok nich koninianie: Iga Lewandowska i Wojciech Oliński, Mariusz Urbaniak, wokalistki ze Studia Piosenki Estradowej HIT: Julia Wasielewska i Laura Bączkiewicz, z My Voice Beata Michalak-Górna w Starym Mieście: Natalia Gierasimow, Kinga Żelichowska i Mikołaj Kurtas, koniński zespół KERS oraz zespół Tango Nuevo. Salę widowiskową wypełnili przede wszystkim mieszkańcy Konina, ale była też grupka ukraińskich dzieci z mamami i własną flagą. Koncert zorganizowano, by zbierać podczas niego pieniądze na zakup lekarstw i środków opatrunkowych dla walczącej Ukrainy. Wykupowano cegiełki, będące biletem wstępu, zbierano do puszek, a Konińska Fundacja kultury uruchomiła specjalne konto dla darczyńców.
Zaczęło się od wzruszającego wykonania przez Alissę Ninard, koninianki pochodzenia ukraińskiego, piosenki ,,У мене немає дому”; to opowieść o kimś, kto stracił swój dom, kto chowa się w ukryciu i marzy o rodzinnym cieple. Pełna dramatyzmu była interpretacja Suzanny Linchak piosenki ,,Я Україна”. Suzanna Linchak uciekła, po bombardowaniu Ukrainy, z miasta Równe. Jest piosenkarką, nauczycielką wokalną i nauczycielką gry na cymbałach, współpracuje z orkiestrami symfonicznymi grając na cymbałach koncertowych, ukończyła też fakultet dyrygentury.
Koncert, nawet gdyby tylko prześledzić tytuły kolejnych utworów, układał się nadspodziewanie wyraziście. Liryzmowi i dramatyzmowi ukraińskiemu towarzyszyły Niemena „Dziwny jest ten świat” (w dynamicznym wykonaniu Mariusza Urbaniaka) i Stanisława Sojki „Tolerancja” (w wyciszonym wykonaniu duetu Iga Lewandowska – śpiew, Wojciech Oliński – gitara), „Nowa szansa” (rockowo potraktowana kompozycja Marcina Olińskiego przez zespół KERS) i „O niebo lepiej” (w dziecięcym wykonaniu maleńkiej Laury Bączkiewicz), „Wierna, odważna i prawa” (Natalii Gierasimow) i Zbigniewa Wodeckiego „Nauczmy się żyć obok siebie” (Kingi Żelichowskiej) oraz „Jest taki samotny dom”, utwór Budki Suflera w wykonaniu wokalistów ze Studia Piosenki Estradowej HIT.
W ten klimat wpisał się także zespół Tango Nuevo, który tworzą uczniowie i absolwenci PSM I i II st. w Koninie (Malwina Majorczyk – kontrabas, Hubert Kulig – wibrafon, Eliza Janiak – skrzypce, Piotr Kulczewski – akordeon, Wojciech Oliński – gitara, Oliwia Szadkowska – piano) pod kierownictwem artystycznym Szymona Wieczorkiewicza (kontrabas). W ich wykonaniu trzy kompozycje Astora Piazzolli („Escualo”, „Verano Porteño”, „Libertango) zabrzmiały kunsztownie. Podobnie, jak i ekspresyjne wykonanie przez Julię Wasielewską piosenki „Modlitwa” i wyciszona „Życia mała garść” Mikołaja Kurtasa.
Finał to „Moja i twoja nadzieja”. Ta piosenka zawsze niosła NADZIEJĘ. Przypomnijmy: napisała ją w 1992 roku Katarzyna Nosowska (z pomocą Edyty Bartosiewicz). Utwór ten miał być hymnem pierwszego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i z muzyką Piotra Banacha, znalazł się na debiutanckim albumie zespołu HEY. Pięć lat później „Moja i twoja nadzieja” stała się utworem-cegiełką na rzecz ofiar powodzi; na wydanym wówczas singlu charytatywnym znalazło się pięć wersji utworu – dwie znane z albumu Fire – instrumentalna i jazzująca (w interpretacji Anny Marii Jopek) oraz najbardziej istotna pt. „Moja i twoja nadzieja ’97”, gdzie oprócz Katarzyny Nosowskiej w nagraniu jej uczestniczyli: Edyta Bartosiewicz, Natalia Kukulska, Maryla Rodowicz, Joanna Prykowska, Patrycja Kosiarkiewicz, Renata Dąbkowska, Anna Świątczak, Czesław Niemen i Grzegorz Markowski:
Moja i Twoja nadzieja
Uczyni realnym krok w chmurach
Moja i Twoja nadzieja
Pozwoli uczynić dziś cuda
W wykonaniu konińskim udział wzięli wszyscy wykonawcy koncertu na rzecz pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Dodajmy, że Patronat Honorowy nad koncertem sprawował Prezydent Miasta Konina, który dziękował mieszkańcom za wszystkie gesty wobec uchodźców wojennych z Ukrainy, od goszczenia ich w swoich domach, po wrzucanie datków do puszek. Na kweście, prowadzonej w czasie koncertu, zebrano 8250,- zł, nadal czynne jest konto Konińskiej Fundacji Kultury: 06 1050 1735 1000 0090 3254 4745, na które można wpłacać darowizny z dopiskiem „Moja i twoja nadzieja”. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup lekarstw i środków opatrunkowych dla walczącej Ukrainy, cześć zostanie oddana w depozyt do konińskich aptek, dzięki czemu ukraińskie rodziny będą mogły bezpłatnie zrealizować w nich recepty.
Andrzej Dusza
Zdjęcia: Zdzisław Siwik