Koncertowo, recitalem Việt Trung Nguyễna, pianisty pochodzącego z Wietnamu, rok 2022 rozpoczęło koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie k/Konina. Towarzystwo w tym roku obchodzi 20-lecie działalności.
Rok jubileuszowy zapowiada się bardzo ciekawie artystycznie. Jak informował Krzysztof Pydyński, prezes Towarzystwa, już 20 kwietnia w Koninie koncertować będzie Jakub Kuszlik, laureat IV miejsca oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2021). Pianiście towarzyszyć będzie orkiestra Filharmonii Poznańskiej. Koncert odbędzie się w Domu Kultury Oskard (CKiS) (początek o godz. 18.00).
Ważnym wydarzeniem, organizowanym przez Towarzystwo, we współpracy z PSM I i II stopnia i Konińską Fundacją Kultury, będzie XVIII Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny „Chopinowskie Interpretacje Młodych” (koniec listopada). Wcześniej, wszystko wskazuje, że na początku października, w Koninie wykonana zostanie IV Symfonia Concertante „Harnasie” Karola Szymanowskiego, będąca rodzajem koncertu fortepianowego, nawiązującego do rytmów i melodii ludowych (jej trzecia część to pełen wigoru oberek). Koncert ten, wykonany na cztery ręce, to efekt współpracy Towarzystwa z prof. Joanną Domańską z Akademii Muzycznej w Katowicach, jurorką konińskiego festiwalu.
Do tego trzeba jeszcze dodać wznowienie (po czasie pandemii) przez Towarzystwo, PSM i Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie, Festiwalu „Kameralne Lato w Żychlinie”, będącego rodzajem artystycznego spotkania młodzieży szkół muzycznych regionu konińskiego (prawdopodobnie także Kutna i Kalisza), w czasie którego obok poważnego grania, dającego poczucie radości ze wspólnego muzykowania i rozwijania pasji, odbywają się również imprezy plenerowe. Dodajmy, że wcześniej, 6-10 kwietnia, około stu bardzo młodych pianistek i pianistów rywalizować będzie w konińskiej PSM na XXI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie. Współorganizatorem konkursu jest Centrum Edukacji Artystycznej. Konkurs zainauguruje recital Kamila Pacholca, który w 2014 roku został laureatem XVIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie, a w roku 2019 zdobył II nagrodę w XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego, nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego W. A. Mozarta, nagrodę Jerzego Kolanowskiego za najlepsze wykonanie utworów Fryderyka Chopina, nagrodę Filharmonii Pomorskiej za najlepsze wykonanie utworów I. J. Paderewskiego oraz dodatkowe nagrody w postaci zaproszeń na koncerty i recitale w Polsce, USA, Brazylii, Kolumbii i na Ukrainie.
– Nasza dotychczasowa praca i kolejne plany zostały zauważone przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W czasie niedawnego walnego zgromadzenia członków TiFC, do Zarządu Głównego został wybrany Ryszard Sławiński a Anna Matczak-Gaj na członka Komisji Rewizyjnej – informował K. Pydyński. – Żychlin zaś został włączony do międzynarodowej „Chopinowskiej” trasy koncertowej.
Recital Việt Trung Nguyễna (3 marca 2022) był przede wszystkim formą podziękowania wszystkim dobrodziejom, wspierającym żychlińskie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w realizacji planów artystycznych. Pianista urodzony w Hanoi, po emigracji rodziców z Wietnamu rozpoczął, w 2003 roku, naukę w Państwowej Szkole Muzycznej im. Oskara Kolberga w Warszawie w klasie Filomeny Dziedzic. W 2009 roku został uczniem profesor Iriny Rumiancewej-Dąbrowski w Zespole Państwowych Szkół nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Obecnie kształci się w bydgoskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem profesor dr hab. Katarzyny Popowej-Zydroń. Był uczestnikiem II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (październik 2021), laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, a także laureatem XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych” (Konin – Żychlin 2021). W czasie recitalu w Pałacu Bronikowskich w Żychlinie wykonał pięć utworów Fryderyka Chopina: Nokturn Des-dur op. 27 nr 2, Balladę f-moll op. 52, Mazurka a-moll op. 17 nr 4, Sonatę b-moll op. 35 i Poloneza As-dur op.53. I choć, jak sugerowała Katarzyna Broj, prowadząca koncert, by słuchacze wyobrazili sobie „w otaczającej nas rzeczywistości istnienie świata ludzi dobrych, wolnych, życzliwych”, to w czasie koncertu, zwłaszcza po dźwiękach „Marsza pogrzebowego” z III część Sonaty, dało się słyszeć: „smutno się zrobiło…”. Ale pianistę nagrodzono wielkimi brawami.
Andrzej Dusza
Zdjęcia: Mirosław Jurgielewicz