Film ,,Sami swoi. Początek” w reżyserii Artura Żmijewskiego zwyciężył w plebiscycie publiczności na najlepszy debiut reżyserski 33. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY w Kinie Centrum w Konińskim Domu Kultury (27-30 listopada 2024). Drugie miejsce zajął film ,,Diabeł” (reż. Błażej Jankowiak) a trzecie ,,Wróbel” (reż. Tomasz Gąssowski).
W tym roku podczas przeglądu obejrzeliśmy osiem debiutów reżyserskich; poza już wymienionymi laureatami były to: ,,Ultima Thule” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, ,,Święta noc” w reżyserii Jarosława Banaszka, ,,Tyle co nic” w reżyserii Grzegorza Dębowskiego, ,,Rzeczy niezbędne” w reżyserii Kamili Tarabury oraz ,,To nie mój film” w reżyserii Marii Zbąskiej. Nie zabrakło pokazów specjalnych filmów nagradzanych na innych festiwalach, spotkań z aktorami, reżyserami, scenarzystami i twórcami muzyki filmowej, a także pokazów dla młodzieży połączonych z edukacją.
Tegoroczny przegląd otworzył koncert muzyki filmowej ,,Z miłości do kina”. Ale zanim zabrzmiały filmowe przeboje, nie mogło zabraknąć tradycyjnego klapsa, który co roku symbolicznie rozpoczyna najważniejsze filmowe wydarzenie w Kinie Centrum. Robert Glapa, dyrektor KDK, mówił: – Wierzę, że przez kolejne dni, podczas 33. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY w Konińskim Domu Kultury czekają na Państwa same miłe chwile i piękne emocje. Na pierwsze emocje zaprosili widzów nie filmowcy, a artyści związani z Teatrem Muzycznym CAPITOL we Wrocławiu; koncert ,,Z miłości do kina” to ich autorski projekt muzyczny. Publiczność wysłuchała piosenek ze znanych i cenionych produkcji filmowych, jak ,,Pretty Woman”, ,,Goldeneye”, ,,Dirty dancing”, ,,Batman forever”. Wszystkie utwory zostały na nowo zaaranżowane przez Jakuba Olejnika, Rafała Karasiewicza oraz Tomasza Leszczyńskiego. Programowi muzycznemu towarzyszyły filmowe wizualizacje, nawiązujące do utworów wykonywanych przez artystów. Całość zgrabnie spięły opowieści o kinie oraz historie i anegdoty z planów filmowych tytułów prezentowanych w trakcie koncertu.
To było w środę, 27 listopada, a następnego dnia, od rana, organizatorzy zaprosili do Kina Centrum młodzież na pokazy specjalne filmów ,,Wrooklyn zoo” w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego oraz ,,Simona Kossak” w reżyserii Adriana Panka. Z widzami spotkał się edukator KinoSzkoły Łukasz Nieradko, z którym uczniowie mogli porozmawiać o swoich wrażeniach oraz tematach ważnych i ciekawych, czyli o miłości, a także o stosunku do świata oraz ochrony przyrody.
Po południu nadszedł czas na prezentacje debiutów reżyserskich. Na początek film z wyjątkowymi zdjęciami, które zrealizował Michał Rytel-Przełomiec: ,,Ultima Thule” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego. Potem spotkanie z aktorami Mają Barełkowską i Piotrem Cyrwusem, którzy wystąpili w debiucie reżyserskim Jarosława Banaszka ,,Święta noc” i wspólne z nimi oglądanie filmu. ,,Święta noc” dopiero wejdzie w najbliższym czasie na ekrany kin, więc widzowie Kina Centrum byli jednymi z pierwszych, którzy obejrzeli ten tytuł. I… zrobił on na wszystkich ogromne wrażenie. – Zupełnie się tego nie spodziewaliśmy – mówili widzowie. – Ogromne emocje, napięcie i niepewność, co się za chwilę wydarzy. Maja Barełkowska i Piotr Cyrwus są od wielu lat małżeństwem i wspólnie wystąpili w debiucie reżyserskim Jarosława Banaszka. Podczas spotkania z widzami opowiadali historię powstania filmu, o pracy nad nim i o emocjach, które towarzyszyły tej produkcji. Nie zabrakło rozmów o pracy aktorów, o ich planach, ale też magii kina.
Na koniec pierwszego filmowego dnia widzowie obejrzeli debiut reżyserski Grzegorza Dębowskiego ,,Tyle co nic”.
W piątek, 29 listopada, od rana trwały pokazy specjalne dla młodzieży. Uczniowie obejrzeli film ,,Pod wulkanem” w reżyserii Damiana Kocura, który jest polskim kandydatem do Oscara. Drugim filmem dla młodych widzów był pełnometrażowy debiut reżyserski Artura Żmijewskiego ,,Sami swoi. Początek”. Po filmie z młodzieżą spotkał się Adam Bobik, który zagrał Kazimierza Pawlaka. Aktor został w Koninie cały dzień, by spotkać się również z widzami Kina Centrum na wieczornym seansie filmu.
Adam Bobik opowiadał o tym, jak wyglądało mierzenie się z kultową postacią graną w trylogii Sylwestra Chęcińskiego sprzed ponad 50 lat przez Wacława Kowalskiego. Film „Sami swoi. Początek” zabiera widzów w podróż do dzieciństwa i młodości Kazimierza Pawlaka i Władysława Kargula, bohaterów kultowej trylogii ,,Sami swoi”. Widzowie pytali więc o przygotowania do roli, o pracę nad filmem, też o wzruszeniach jakie wywołuje ten obraz. Warto dodać, że w tym roku Adam Bobik za tę rolę otrzymał nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę męską, czyli Złotego Szczeniaka, na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu. Utalentowany aktor z fantastycznym poczuciem humoru i dużym dystansem do siebie jeszcze długo po seansie rozmawiał z widzami, w kuluarach, o filmie, życiu i pasji.
Tego dnia obejrzeliśmy dwa kolejne debiuty reżyserskie: ,,Rzeczy niezbędne” reż. Kamila Tarabura i ,,To nie mój film” reż. Maria Zbąska.
Ostatni dzień DEBIUTÓW (30 listopada) to spotkanie z aktorem Jackiem Borusińskim i reżyserem filmu ,,Wróbel” Tomaszem Gąssowskim. Panowie mówili m.in. o tym, że scenariusz filmu był napisany specjalnie dla Jacka Borusińskiego, który za tę rolę otrzymał nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę męską na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Jako ostatni na DEBIUTACH zaprezentowano film ,,Diabeł” w reżyserii Błażeja Jankowiaka. Do Kina Centrum przyjechał pisarz i scenarzysta filmu Robert Ziębiński. ,,Diabeł” to męskie kino sensacyjne, film zrealizowany we współpracy z weteranami Jednostki Wojskowej GROM. Robert Ziębiński opowiadał m.in. o trudnościach w realizacji takiego filmu, nie zabrakło historii z planu i ciekawostek związanych z pracą ze zwierzętami na planie filmowym. Ta część miała swoistą ilustrację, bowiem organizatorzy tuż przed seansem zaprosili widzów na emocjonujący pokaz z owczarkiem belgijskim Malinois o imieniu Einar w roli głównej. W filmie ,,Diabeł” wystąpiła matka i siostry Einara. Einar przyjechał do Kina Centrum wraz ze swoim przewodnikiem Piotrem. Obecnie zespół ten trenuje w TRAINING CENTER FEWA u Zbigniewa Balcerczaka, byłego instruktora Pozoranta Pionu Szkolenia Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.
Na zakończenie 33. DEBIUTÓW odbyło się tradycyjnie rozstrzygnięcie plebiscytu publiczności na najlepszy debiut reżyserski 2024 roku. Decyzją widzów zwyciężył film ,,Sami swoi. Początek” w reżyserii Artura Żmijewskiego. Drugie miejsce zajął film ,,Diabeł” w reżyserii Błażeja Jankowiaka, a trzecie ,,Wróbel” w reżyserii Tomasza Gąssowskiego. Po ogłoszeniu plebiscytu i po odwróconym klapsie, symbolicznie zamykającym DEBIUTY, widzowie na pokazie specjalnym obejrzeli film ,,Simona Kossak” w reżyserii Adriana Panka.
I jeszcze jedna, ale ważna informacja:
Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków pochodzących z dofinansowania udzielonego w ramach Programu Sieć Kin Studyjnych uzyskanych na ten cel z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Impreza nie mogłaby się też odbyć bez partnerów: Firmy Kupiec, PISF, Sieci Kin Studyjnych i Europa Cinemas.
Joanna Sypniewska
Zdjęcia: Marcin Oliński