Przepis na artystę




„Jeden procent talentu, dziewięć procent szczęścia i dziewięćdziesiąt procent pracy.” To zdanie Jana Ignacego Paderewskiego przypomniano kilka razy w czasie uroczystości Dnia Patrona w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Powód? Konińska PSM nosi imię I. J. Paderewskiego.

Co roku w PSM, tuż przed Świętem Odzyskania Niepodległości, organizowany jest Dzień Patrona. To nie tylko okazja do przypomnienia postaci wybitnego pianisty, kompozytora i jednego z twórców Polski porozbiorowej, to także dzień złożenia ślubowania przez uczniów klas pierwszych stopnia podstawowego i średniego. W tym roku Dzień Patrona (6 listopada) miał szczególną oprawę, bowiem odbywał się w roku 50-lecia PSM. Aulę po brzegi wypełnili uczniowie i rodzice. Przy fanfarach, na motywie Menueta I.J. Paderewskiego, wprowadzono szkolny sztandar a chór odśpiewał Gaude Mater. – Jan Ignacy Paderewski był gigantem – mówiła Katarzyna Broj, prowadząc uroczystość. – Podbił świat jako pianista, oczarował jako kompozytor, zmienił jako mówca i polityk. Był postacią wielkiego formatu, która odcisnęła silne piętno na swoich czasach. Dziś świętujemy w naszej szkole Jego Dzień. Krzysztof Pydyński, dyrektor szkoły, do postaci Patrona dodał jeszcze jedną – hrabiego Władysława Zamojskiego, Wielkopolanina, który cały swój majątek przekazał w darze ojczyźnie. A znalazły się w nim dobra tak niezwykłe, jak Biblioteka Kórnicka czy dobra zakopiańskie i tatrzańskie (w tym Morskie Oko), dzisiaj będące podstawową częścią Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jak przystało na szkołę muzyczną, nie zabrakło w czasie Dnia Patrona muzyki (i nie tylko) Patrona. Julia Ładecka (z klasy fortepianu Teresy Kaczmarek) wykona Humoresque de Concert op. 14 nr 2 Sarabanda a w interpretacji Gabrieli Lityńskiej (z klasy fortepianu Danuty Gościńskiej) usłyszeliśmy Mazurka B-dur op. 9. Nr 4. Myśli, motta i cytaty Patrona, w tym cytowany na wstępie „Przepis na artystę”, zaprezentowała grupa uczniów (przygotowanych przez Marię Figaj) z klasy I czteroletniego cyklu nauczania. Ci jeszcze młodsi, pierwszaki z cyklu sześcioletniego, pod opieką Julity Rybczyńskiej przygotowali taniec ludowy regionu Wielkopolskiego, zatytułowany „Kłaniany”, zaś Chór PSM I stopnia, przygotowany i prowadzony przez Kamilę Pacześną, wykonał uroczą kompozycję Grzegorza Miśkiewicza Mój balonik. Troje uczniów z pierwszej klasy, ale II stopnia: Julian Klamrzyński – saksofon tenorowy, Borys Woziński – perkusja i Bartosz Radecki – gitara, wspomagani przez starsze koleżanki i kolegów: Julię Konpras – saksofon tenorowy, Miłosza Kontleszkę – fortepian, Wojciecha Borowiaka – bongosy i Lenę Kurzawińską – gitara basowa, błysnęli wykonaniem Impressions Johna Coltrane’a. Tych muzyków z kierunku instrumentalistyka jazzowa przygotował Szymon Wieczorkiewicz. Inna grupa uczniów pierwszej klasy II stopnia, pod opieką Jakuba Unolta, przekonywała, że Piosenka jest dobra na wszystko. Ducha Kabaretu Starszych Panów pomagała im przenieść na scenę PSM Gabriela Lityńska, pianistka, ich szkolna koleżanka.

Dzień Patrona zakończyło ślubowanie pierwszaków i pasowanie na uczniów. Dyrektor Pydyński akty pasowania wręczył 20. uczennicom i uczniom klas pierwszych sześcioletniego cyklu nauczania, 18. czteroletniego cyklu oraz 16. z klasy I PSM II stopnia o specjalności instrumentalistyka i 7. instrumentalistyka jazzowa. Dyrektor wręczył też szczególne podziękowania za zaangażowanie w funkcjonowanie szkoły Markowi Kulczewskiemu, wieloletniemu przewodniczącemu Rady Rodziców. A Katarzyna Broj, przywołując zdanie Patrona, że „Najważniejsze to trzymać się właściwej ścieżki, która wiedzie po stronie dobra” i wyrobić w sobie „wręcz nałóg pracy”, cytowała także, zwłaszcza pierwszakom, słowa Jana Petryszyna: Kiedy podnieść się nie możesz / i ogarnia cię zwątpienie, / wtedy nie płacz, ptaku, nie płacz. / Podnieś głowę w stronę nieba, / uwierz skrzydłom, / własnym skrzydłom, / one kiedyś ci pomogą / unieść się nad ziemię, wstać. / Lot twój będzie tak wysoki, / lot twój będzie tak daleki, / ile wiary i nadziei / własnym skrzydłom możesz dać.

Andrzej Dusza

Zdjęcia: Mirosław Jurgielewicz