Państwowa Szkołą Muzyczna I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego wkroczyła w 51. rok działalności. W czasie minionego półwiecza jej mury opuściło 1408 absolwentów: 1151 to wychowankowie szkoły muzycznej I stopnia, 257 zdobyło dyplomy szkoły muzycznej II stopnia. Wszyscy uzdolnieni, utalentowani i bardzo pracowici.
Wszystko zaczęło się 8 marca 1974 roku. To wtedy Minister Kultury i Sztuki wydał Zarządzenie nr 12, w którym powołał do życia Państwową Szkołę Muzyczna I stopnia w Koninie. Początki były nad wyraz skromne. Po egzaminach wstępnych przyjęto 85 osób, uczyło ich dziewięcioro nauczycieli. W roku szkolnym 1975/76 mury szkoły opuścili pierwsi absolwenci (na zdjęciu poniżej).

Pierwsi absolwenci PSM I st. w Koninie. Od lewej: Robert Kujawiński, Krystyna Liberkowska, Andrzej Gaertner, Lidia Malinowska, Grażyna Kozłowska, Andrzej Majewski, Magdalena Wajszczuk, Jarosław Piąstka.
1 września 1977 roku utworzono II stopień nauczania, tworząc Państwową Szkołę Muzyczna I i II stopnia w Koninie. Do szkoły średniej przyjęto wówczas 12 osób. Pięć lat później dyplomy ukończenia otrzymali: Urszula Kierkowicz, Piotr Sanigórski, Tadeusz Grzanka, Ewa Rzanny i Mirosław Nożewski.
Po pół wieku funkcjonowania prof. Katarzyna Popowa-Zydroń o konińskim Muzyku napisała: „Szkoła to przede wszystkim LUDZIE. Mając to na względzie mogę z czystym sercem oznajmić, że szkoła muzyczna w Koninie to NAJLEPSZA SZKOŁA W POLSCE!”
Prawie 1,5 tysiąca absolwentom miłość do muzyki wpajali pedagodzy pasjonaci. Oni także uczyli ich kunsztu gry na instrumentach, dzięki czemu wielu swoimi osiągnięciami przyniosło szkole splendor ogólnopolski, niektórzy także uznanie międzynarodowe. Absolwenci konińskiej PSM to znakomici instrumentaliści, muzykolodzy, kompozytorzy, teoretycy muzyki, tancerze, reżyserzy dźwięku, ale także lekarze, naukowcy, prawnicy, duchowni, ludzie różnych profesji doceniający wpływ edukacji w szkole na ich osobowości i zawodowe życie, słowem – twórcy kultury i jej świadomi odbiorcy. Spróbujmy prześledzić losy kilkudziesięciorga z nich od razu dodając, że niektórych trudno będzie jednoznacznie zdefiniować, bo to postaci wielowymiarowe, działające jednocześnie w kilku światach muzycznych lub z muzyką w jakiś sposób powiązanych.
W grupie artystów powszechnie uważanych za najwybitniejsze postaci, które opuściły mury konińskiej PSM, jednym tchem wymienia się skrzypka Janusza Wawrowskiego, dwóch gitarzystów: Łukasza Kuropaczewskiego i Roberta Hornę oraz kompozytora Dariusza Przybylskiego. Obok nich pojawiają się altowiolistka Ewa Guzowska, gitarzysta Robert Horna czy bracia Wójcińscy, jazzmeni. O nich mówi się najczęściej, ale przecież inni tworzą renomowane orkiestry symfoniczne, że wymienimy Pawła Cala – NOSPR Katowice, Janusza Dąbrowskiego – OKPR Amadeus, Marzenę Dopytalską-Mazurek – Filharmonia Narodowa Warszawa, Pawła Majewskiego i Aleksandrę Majewską – Filharmonia Szczecińska, Aleksandrę Glinkę – Orkiestra Symfoniczna w Düsseldorfie, Jarosława Kaliskiego – Royal Opera w Sztokholmie, Monikę Reśkiewicz – Opera Nova w Bydgoszczy, Agnieszkę Lewandowską – NFM Wrocław.

Janusz Wawrowski
Janusz Wawrowski jest niekwestionowanym wirtuozem skrzypiec. To nie tylko artysta koncertujący, ale też wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali. Koncertował m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein w Wiedniu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Litewskiej Filharmonii Narodowej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, De Doelen Concertgebouw w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center czy Stuttgarter Philharmoniker. Współpracował z takimi dyrygentami jak m.in. Conrad van Alphen, Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura, Mykola Diadiura, Agnieszka Duczmal, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Tomáš Netopil, Juozas Domarkas, Daniel Raiskin i Antoni Wit. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali promujących muzykę polską – Muzyka na szczytach w Zakopanem (2009-2010) i Muzyczne przestrzenie w Wielkopolsce (od 2011). Od 2018 Wawrowski gra na pierwszym od II wojny światowej w Polsce stradivariusie zakupionym dla niego przez polskiego prywatnego mecenasa.
Na koncie ma kilka płyt wysoko cenionych w świecie muzycznym, począwszy od nagranych w 2007 roku, nakładem wytwórni CD Accord, 24. Kaprysów op. 1 Niccolò Paganiniego (ponownie wydanej w 2016 nakładem Warner Music). Obecnie Janusz Wawrowski współpracuje z wytwórnią fonograficzną Warner Music Group w ramach wieloletniego kontraktu artystycznego. Pierwszym efektem tej współpracy była nominowana do Fryderyka 2014, płyta „Aurora” z muzyką Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Maurice’a Ravela i Eugène’a Ysaÿe’a. W październiku 2016 ukazała się płyta „Sequenza”, która zawiera utwory m.in. Luciano Berio, Krzysztofa Pendereckiego i Eugène’a Ysaÿe’a oraz światowe premiery utworów Tomasza Opałki i Dariusza Przybylskiego. Album został nagrodzony Fryderykiem 2017 w kategorii muzyka poważna – album roku recital solowy oraz został nominowany do International Classical Music Awards 2018. Skrzypek nagrał też w listopadzie 2017 r., ze Stuttgarter Philharmoniker pod dyrekcją Daniela Raiskina. Album „Brillante”, zawierający II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego oraz Fantazję szkocką Maxa Brucha.
Łukasz Kuropaczewski – gitarzysta, z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, po czym na osobiste zaproszenie Manuela Barrueco doskonalił swoje umiejętności w jego elitarnej klasie w Peabody Conservatory of Johns Hopkins University w Baltimore, w stanie Maryland (Stany Zjednoczone). Pobierał również lekcje mistrzowskie u Jorge’a Cardosa, Štěpána Raka, Joaquína Clercha, Pavla Steidla oraz Carla Marchione. Koncertował w Polsce, Niemczech, we Francji, w Hiszpanii, Anglii, Czechach, na Białorusi, Słowacji, Islandii, w Grecji, Bułgarii, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku i Panamie. Grał recitale w takich salach, jak London Royal Festival Hall, Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Poznańska i Carnegie Hall w Nowym Jorku. Koncertował solo i z towarzyszeniem wielu orkiestr symfonicznych, współpracując z takimi artystami, jak Jan Stanienda, Bartosz Bryła, Martin Chalifour (koncertmistrz Los Angeles Symphony), Igor Yuzefovich (koncertmistrz Baltimore Symphony) oraz muzykami z Concerto Avenna, New York Philharmonic Orchestra, San Francisco Symphony, San Antonio Symphony, Cleveland Symphony – wykonując kwintety Luigi Boccheriniego i koncerty Antonio Vivaldiego.

Łukasz Kuropaczewski
Łukasz Kuropaczewski nagrał osiem płyt: „Recital Gitarowy” (Professional Music Press, 1998), „Łukasz Kuropaczewski wykonuje muzykę hiszpańską” (Professional Music Press, 2000), „Concierto de Aranjuez” (Soliton, 2003), „Portrait” (CD Accord, 2006), „Polish Music” (Polskie Radio, 2008), „Aqua e Vinho” (Polskie Radio, 2010), „Adela” z Aleksandrem Dębiczem i Jakubem Józefem Orlińskim (Warner Music Poland, 2021) oraz „Victoria” z akordeonistą Maciejem Frąckiewiczem i perkusistą Bartoszem Milerem (Warner Classics, 2025).
Dariusz Przybylski – organista i kompozytor; studiował kompozycję pod kierunkiem Marcina Błażewicza i grę na organach w klasie Andrzeja Chorosińskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie, a jako stypendysta programu Socrates/Erasmus studiował w Hochschule für Musik w Kolonii – kompozycję w klasie Yorka Höllera, kompozycję elektroniczną u Hansa Ulricha Humperta, instrumentację pod kierunkiem Krzysztofa Meyera oraz grę na organach w klasie Johannesa Gefferta.
Jako organista koncertował w wielu miastach Polski oraz za granicą. W jego repertuarze szczególne miejsce zajmuje muzyka nowa. Na swoim koncie ma wiele prawykonań, m.in. utworów Jacka Wiktora Ajdinovića, Wojciecha Blecharza, Aliny Błońskiej, Mateusza Dębskiego, Andrzeja Dziadka, Krzysztofa Grzeszczaka, Marcina Gumieli, Ante Knesaurka, Bartosza Kowalskiego-Banasewicza, Rodrigo Lópeza-Klingenfussa, Marcina Łukaszewskiego, Tomasza Jakuba Opałki, Michała Ossowskiego, Tomasza Praszczałka Prasquala, Pawła Przezwańskiego, Mateusza Ryczka, Maxima Shorenkova, Michała Sławeckiego, Piotra Tabakiernika, Kanstantsina Yaskou.

Dariusz Przybylski
Jest twórcą kilkudziesięciu kompozycji i jednocześnie kompozytorem koncertującym; najnowszą swoją kompozycję zatytułowaną Stone Toccata II wykonał na organach w NOSPR w Katowicach, w czasie wręczenia Fryderyków 2025 – Muzyka Klasyczna (30 III 2025). Jego dzieła zostały zarejestrowane na kilkunastu płytach kompaktowych (DUX, Megavox, POLMIC).
Robert Horna – gitarzysta, ceniony i uznany solista i kameralista, zaliczany do czołówki polskich gitarzystów klasycznych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego oraz Konserwatorium Muzycznego w Enschede w Holandii. Studiował również jazz u znakomitego polskiego gitarzysty Artura Lesickiego. Podróże koncertowe wiodły go przez niemal całą Europę oraz Amerykę Południową.

Robert Horna
Regularnie prowadzi klasy mistrzowskie i zasiada w jury festiwali i konkursów gitarowych o międzynarodowym zasięgu. Horna koncertuje jako solista, kameralista oraz wykonuje koncerty z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych. Jego bogaty repertuar obejmuje utwory muzyki dawnej, dzieła klasyków, kompozycje współczesne a muzyczne zainteresowania sięgają rożnych stylów. Na stałe współpracuje z czołowymi artystami muzyki klasycznej i jazzowej, między innymi: Krzysztof Pełech – gitara, Izabella Kopeć – mezzosopran, Klaudiusz Baran i Wiesław Prządka – bandoneon, Janusz Strobel – jazzowa gitara klasyczna.
Ma na swoim koncie trzy solowe płyty: „Milonga del Angel” (CD Accord 2000), „Las Cuatro Estaciones Porteñas” (CD Accord 2005) oraz „Suity barokowe” (2009). Jest autorem aranżacji i transkrypcji na gitarę, docenionych zarówno przez środowisko gitarowe jak i przez krytyków muzycznych.
W orkiestrach symfonicznych grają:
Paweł Cal – waltornista, kameralista, od 2016 solista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Paweł Cal
Janusz Dąbrowski – II skrzypek w Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, inspektor orkiestry (w PSM Konin miał pseudonim Janosik)
Marzena Dopytalska-Mazurek – skrzypaczka Filharmonii Narodowej w Warszawie

Marzena Dopytalska-Mazurek
Aleksandra Majewska – altowiolistka w Filharmonii Szczecińskiej
Paweł Majewski – I flecista w Filharmonii Szczecińskiej
Michał Walczak – tubista w Filharmonii Łódzkiej
Monika Reśkiewicz – waltornistka w Opera Nova w Bydgoszczy
Maciej Gwóźdź – trębacz w Orkiestrze Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu
Szymon Gwóźdź – trębacz w Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa w Warszawie
Martyna Jurczak – skrzypaczka Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej
Elżbieta Kozłowska – skrzypaczka, orkiestry w Belgii, Hiszpanii (mieszka w San Diego)
Jarosław Kaliski – pianista, pracuje w Uniwersytet Sztuk Pięknych w Sztokholmie (SKH) a także jest wykładowcą sztuki muzycznej w SKH Opera; doświadczony nauczyciel chóru w Królewskiej Operze w Sztokholmie i kilku europejskich teatrach operowych
Anna Środecka-Mieszkowska – skrzypaczka, jest stałym członkiem orkiestry Musique des Lumières oraz Sinfonietta de Lausanne w Szwajcarii oraz współpracuje z zespołami: Berner Kammerorchester czy Ensemble Symphonique Neuchâtel
Eliza Pawłowska – pianistka,występuje jako kameralistka i solistka (m.in w Filharmonii Krakowskiej, Capelli Cracoviensis, Fortepianarium oraz podczas festiwali takich jak: Przemyska Jesień Muzyczna, Festiwal Bachowski w Świdnicy czy Festiwal Muzyki Dawnej w Utrechcie)
Aleksandra Glinka – skrzypaczka w Orkiestrze Symfonicznej w Düsseldorfie
Rajmund Główczyński – altowiolista, pracuje w Antwerpskiej Orkiestrze Symfonicznej.
Kompozytorzy
Bez wątpienia pierwszym pojawiającym się nazwiskiem jest Dariusz Przybylski – organista i kompozytor, absolwent PSM II st. w Koninie w klasie organów Hanny Buczkowskiej (dyplom w 2003 r.), prof. UMFC. Katalog wygranych przez niego konkursów i skomponowanych dzieł jest tak obszerny, że… zapraszamy na np. https://chopin.edu.pl/pracownicy/92_dariusz-przybylski
Krzysztof Grzeszczak – od 1999 wykłada w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w Łodzi na stanowisku profesora. W 2004 uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w specjalności kompozycja, a w 2013 – stopień doktora habilitowanego. To nie tylko kompozytor, ale także teoretyk muzyk, organista i pedagog. Jego kompozycje doczekały się już ponad 700 udokumentowanych wykonań na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych na wszystkich kontynentach.
Marcin Zieliński – kompozytor i fagocista; absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, a także podyplomowych studiów Muzyki Filmowej, Komputerowej i Twórczości Audiowizualnej w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Specjalista w zakresie muzyki komputerowej. Współpracował z Filharmonią Poznańską im. Tadeusza Szeligowskiego, Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz Filharmonią Kaliską. Jako fagocista orkiestry Sinfonietta Polonia koncertował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Karola Szymanowskiego w Pekinie. Będąc członkiem an_ARCHE NewMusicEnsemble brał udział w prawykonaniach utworów kompozytorów muzyki współczesnej. Współpracował ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (projekt z wykorzystaniem live electronic).
Zdzisław Smucerowicz – kompozytor,organista, pedagog. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Marka Toporowskiego. Koordynator projektu Katowicki Orkiestrowy Uniwersytet Ludowy, nauczyciel rytmiki w przedszkolach. Prowadzi cykliczne minikoncerty dla dzieci oraz warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży w świetlicach specjalistycznych w Katowicach. W swojej pracy z dziećmi wykorzystuje improwizację fortepianową, tworząc do niej zabawy umuzykalniające i rozwijające wyobraźnię muzyczną młodego słuchacza. Wprowadza „przyszłych melomanów” w świat muzyki klasycznej, ukazując im znanych kompozytorów w ciekawym świetle, przedstawiając jednocześnie utwory znanych mistrzów, dostosowane do percepcji dziecka.
Krzysztof Kaliski – gitarzysta i autor muzyki do spektakli teatralnych jak: Geniusz w golfie [Narodowy Stary Teatr], Niewidzialny chłopiec [Wrocławski Teatr Współczesny], Wojny, których nie przeżyłam, Afryka, Komuna Paryska, Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy, Workplace [Teatr Polski, Bydgoszcz], K̨lęski w dziejach miasta, K. Albo wspomnienie z miasta [Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, Kalisz], In Dreams Begin Responsibilities [zobowiązania rozpoczynają się w snach] [Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków]. Gitarzysta w zespołach Alameda 4 i itzan svihm.
Jarosław Papaj – pianista i kompozytor muzyki filmowej, m.in. do filmu „Lincz”.
Edukację muzyczną rozpoczął w wieku czterech lat pod okiem ojca – kompozytora i dziennikarza muzycznego. Filharmonia Białostocka w 2000 roku zagrała na koncercie jego Mszę g-moll. Przez wiele lat był gitarzystą death metalowego zespołu Ubiquitous. Ukończył wydział kompozytorski Akademii Muzycznej w Poznaniu, a warsztat doskonalił w Konserwatorium Cherubiniego we Florencji. Głównym nurtem jego twórczości jest muzyka poważna, ale z entuzjazmem podchodzi też do komponowania muzyki filmowej i teatralnej. Interesuje się kosmologią oraz historią cywilizacji. Mieszka w Warszawie.
Jakub Chojnacki – saksofonista, pracownik Instytutu Sztuk Muzycznych w Cieszynie i wykładowca w Instytucie Sztuk Muzycznych na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, kompozytor muzyki do gier komputerowych; pedagog, aranżer, reżyser dźwięku, operator kamery, montażysta. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach gdzie studiował jazz i muzykę estradową oraz absolwent projektowania gier i przestrzeni wirtualnej na Uniwersytecie Śląskim. Współpracował muzycznie z artystami takimi jak Kami Wasicki, Maria Kępisty, Martyna Kwolek, Piotr Matusik, oraz zespołami Propaganda Dei, Big Silesian Band. Owocem współpracy jest kilkanaście pozycji płytowych. Jako realizator i reżyser dźwięku zrealizował kilkanaście produkcji krótko i średniometrażowych, m. in. „Halo Babciu”, „Packed Suitcases”, „Hrozny”, „Dziku”, „Sfora”, „Part Ways”, „Backfist”, „Kinky”. Tworzył dźwięk ambisoniczny do filmów interaktywnych dla Muzeum Górnośląskiego Park Etnograficzny w Chorzowie, oraz w projekcie VR „Self”.
Jazzmani
Całkiem spore jest środowisko absolwentów konińskiej PSM związanych z jazzem. Ba – można nawet mówić o rodzinnych jazzowych koteriach braci Chojnackich i braci Wójcińskich, zwłaszcza że często występują razem, a nawet nagrywają. Przykładowo w kwietniu 2016 r. ukazała się płyta „Delusions” Wójciński/Szmańda Quartet – projektu tworzonego przez braci Wójcińskich z perkusistą Krzysztofem Szmańdą, którą później z powodzeniem prezentowali w USA, Kanadzie i Izraelu, w tym również na scenie klubowej Jazz at Lincoln Center w Nowym Jorku.
Jakub Chojnacki to saksofonista, pedagog, aranżer, reżyser dźwięku, operator kamery, montażysta (pisaliśmy już o nim przy okazji prezentacji kompozytorów). Bartłomiej Chojnacki tokontrabasista jazzowy zakorzeniony w klasycznym, akustycznym brzmieniu. Współpracował z takimi formacjami jak m.in. Tomasz Wendt Quartet, Łukasz Bzowski Trio, Jan Kantner Quartet, Harmony Trejo oraz DPJJO Big Band pod kierownictwem Bernarda Mergnera. Odnosi sukcesy na festiwalach i konkursach – do największych z nich należy zdobycie II miejsca w Getxo Jazz Competition 2015 oraz I miejsca w Blue Note Poznań Competition 2017. Trzeci z braci – Jan Samuel Chojnacki to trębacz, kompozytor i aranżer. Współpracuje z wieloma zespołami: Chojnacki/Miguła Contemplations, Bartosz Pernal Orchestra, Grubson, Natalia Szczypuła, Vertigo Band, The Crackers, SD Music. Występował m.in. z: Thomas de Pourquery & Supersonic, Tina Raymond, Adam Makowicz, Henryk Miśkiewicz, Jerzy Główczewski, Lora Szafran, Anna Serafińska. Wciąż poszukuje nowych ścieżek rozwoju biorąc udział w warsztatach prowadzonych przez m.in. Wyntona Marsalisa, Jacka DeJohnette, Kenny’ego Ramptona.
Z trójki braci Wójcińskich chyba najbardziej nam znany jest Ksawery Wójciński.To jeden z najbardziej rozchwytywanych kontrabasistów jazzowych na polskiej scenie. Stał się jedną z najlepiej rozpoznawalnych postaci polskiego jazzu m.in. dzięki regularnym koncertom w warszawskim klubie Pardon, To Tu, w którym występował z takimi formacjami jak Hera lub Charles Gayle Trio, w duecie z trębaczem Wojciechem Jachną czy na koncertach solowych. W 2014 r. do sklepów trafił solowy album Ksawerego, „The Soul”, na którym zagrał na kontrabasie, fortepianie, gitarze, perkusji, a także zaśpiewał. Współpracował już z takimi twórcami jak m.in. amerykański pianista Uri Caine, saksofonista Charles Gayle, który jest jedną z najważniejszych postaci nowojorskiej awangardy jazzowej, a także z Michaelem Zerangiem, Nicole Mitchell czy Marco Eneidim. Występował i nagrywał również z polskimi twórcami, takimi jak Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Wacław Zimpel czy grupy Emergency i Hera. Wraz ze śpiewaczką Maniuchą Bikont kontrabasista tworzy duet Maniucha i Ksawery, wykonujący muzykę tradycyjną; w 2017 r. ukazał się album duetu pt. „Oj borom, borom”.

Maurycy i Ksawery Wójcińscy
Maurycy Wójciński to trębacz jazzowy. Jest pracownikiem (od niedawna doktorem) Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, laureatem bardzo wielu prestiżowych konkursów i festiwali jazzowych. Współpracował z zespołami: Lena Romul Quintet, Big Band Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Big Band Filharmonii Opolskiej, Deutch-Polnisches Jugendjazzorchester, Dziki Jazz, Boo-bop Project, Pernal/Szkil Quintet, Emergency Sextet, Funk’n’tronic, oraz z japońskim zespołem Quasimode. Ponadto przy różnych okazjach występował m.in. z Grzegorzem Nagórskim, Maciejem Sikałą i Leszkiem Możdżerem.
Szymon Wójciński jest przede wszystkim prawnikiem (Kancelaria Radcy Prawnego Szymon Wójciński, Poznań),pianistą zaś z potrzeby niespokojnego ducha. To jednocześnie improwizator, kompozytor, aranżer, poruszający się w rozległym spektrum stylistycznym, nieustannie eksplorujący muzykę od klasycznej, poprzez jazz, skończywszy na współczesnej muzyce improwizowanej. Współpracował i współpracuje z takimi muzykami, jak Krzysztof Szmańda, Jakub Gucik, Paweł Postaremczak, Wacław Zimpel, Robert Rasz, Sylwia Białas, Halina Zimmermann, Marek Kądziela, Hans-Peter Salentin, Jarosław Bothur, Greg Ward. W 2018 r. we współpracy z muzykami związanymi ze Spółdzielnią Muzyczną w Krakowie powstał projekt, nagrodzony na Fama Festiwal 2018 r. – IPT Wójciński/Bańdur Gucik, wykonujący współczesną muzykę improwizowaną.
Na liście muzyków związanych z jazzem umieszczamy jeszcze Magdalenę Iwińską, któraw konińskiej PSM ukończyła klasę fortepianu,ale jest teżwokalistką, mieszka w Krakowie i m.in. wygrała 41. Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu (2014). Do grona jazzmenów trafia też Szymon Wieczorkiewicz, nauczyciel i niestrudzony propagator jazzu w PSM Konin; Wieczorkiewicz jest także doktorantem w Akademii Muzycznej w Poznaniu, której jest absolwentem na wydziale instrumentalnym w zakresie gry na kontrabasie klasycznym, kontrabasie jazzowym, gitarze basowej jazzowej oraz kompozycji i aranżacji w zakresie muzyki jazzowej i rozrywkowej. W tej grupie postacią nietuzinkową jest Kacper Grzanka – skrzypek (w PSM Konin), trębacz jazzowy po AM Poznań, edukator muzyczny, związany twórczo z poznańską sceną. Pasjonat grania z tłumikiem typu harmon i efektami przestrzennymi; jego zainteresowania muzyczne przekładają się na jego hobby – na codzień zajmuje się malarstwem figurkowym i tworzeniem dioram, czyli trójwymiarowych konstrukcji modelarskich z recyklingowych materiałów. Postać, którą koniecznie trzeba zauważyć, jest Piotr Pawlak – perkusista po studiach na wydziale jazzu Uniwersytetu Muzycznego w Grazu (Austria), potem w Nowym Jorku. Jego zespół „Piotr Pawlak Jazztet” był laureatem konkursu Jazz nad Odrą w 2012 r. Dzisiaj mieszka w Korei Południowej tworząc między innymi projekt „KOsmoPOLityczny”.
Wykładowcy w akademiach muzycznych
Sukcesów absolwentów konińskiej PSM nie byłoby bez pracy znakomitych pedagogów. Sensem ich pracy są właśnie absolwenci – wyjątkowe osobistości i zapamiętywalni indywidualiści, dzisiaj też spełniający się w rolach pedagogów. To bardzo liczna grupa, w której są również wirtuozi o międzynarodowym uznaniu:
Łukasz Kuropaczewski – gitarzysta, dr hab. Akademii Muzycznej w Poznaniu, prof. AM oraz Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (Austria)
Janusz Wawrowski – skrzypek, dr hab. Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. UMFC
Dariusz Przybylski – kompozytor, organista, dr hab., profesor UMCF wykładający kompozycję, instrumentację i kontrapunkt; prowadził również klasę kompozycji w Keimyung University w Daegu (Korea Południowa) oraz wykładał gościnnie w Stambule, w Rzymie i Cuneo
Ewa Guzowska – altowiolistka, prof. dr hab. AM w Poznaniu, Wydział Instrumentalistyki, Wykonawstwa Historycznego, Jazzu i Muzyki Estradowej

Ewa Guzowska
Kuba Stadnik – reżyser dźwięku, UMFC Warszawa
Michał Walczak – tubista, prof. AM w Łodzi w Katedrze Instrumentów Dętych

Michał Walczak
Szymon Jabłoński – akordeonista, AM im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku ( kontroler lotów)
Robert Horna – gitarzysta, prowadzi klasę gitary w AM w Gdańsku (obronił doktorat w 2024 r.) dr Robert Horna
Piotr Podlipniak – flecista, profesor UAM w Poznaniu, dyrektor Instytutu Muzykologii
Maurycy Wójciński – trębacz jazzowy, pracownik (od niedawna doktor) Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
Szymon Wieczorkiewicz – AM Poznań, doktorant (kontrabas, gitara basowa, aranżer), nauczyciel w PSM I i II st. w Koninie

Szymon Wieczorkiewicz
dr Ewa Żanny – pracownik biblioteki AM Poznań
Anna Królik – AM Poznań, biblioteka
Beata Kosmalska – Kalisz, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny, filia UAM
Adam Trzos – akordeonista, dr hab. Uniwersytet Jana Kazimierza w Bydgoszczy Katedra Badań nad Edukacją Estetyczną Wydział Pedagogiki (akordeonista)
Jarosław Kaliski – pianista, klawesynista, dyrygent-korepetytor; profesor-asystent na wydziale operowym Akademii Sztuk w Sztokholmie, uczelni specjalizującej się w kształceniu młodych śpiewaków operowych; ceniony akompaniator, dyrygent-korepetytor oraz wykonawca barokowej muzyki operowej
Jakub Chojnacki – wykładowcą w Instytucie Sztuk Muzycznych na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego; saksofonista, pedagog, aranżer, reżyser dźwięku, operator kamery, montażysta
Adam Nowaczyk – od 2013 roku kierownik XIII Pracowni Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu; zajmuje się rysunkiem, malarstwem, działaniami dźwiękowymi i dźwiękowo-rysunkowymi oraz sporadycznie performansem
Arkadiusz Białak – pianista, doktorat obronił w AM Poznań, mieszka w Singapurze gdzie uczy w LASALLE College of the Arts.
Dyrektorzy szkół muzycznych
Mocna i wpływowa ekipa. Tworzą ją (bądź tworzyli):
Krzysztof Pydyński – dyrektor PSM I i II st. w Koninie od 2006 roku. Jego zainteresowania nie ograniczają się tylko do nauki muzyki (klarnet) i kierowania szkołą. Jest także czynnym muzykiem. Prowadził zespół jazzowy ,,Dixieland Band”, który wielokrotnie uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego ,,Złota Tarka” w Iławie, grał na ,,Poznań Jazz Fair” oraz ,,Herner Jazz Festiwal”, a teraz jest szefem artystycznym i dyrygentem Big-band PSM I i II stopnia w Koninie oraz organizatorem Młodzieżowych Warsztatów Jazzowych Wielkopolska-Dolna Saksonia.
Marek Kłaniecki – dyrektorPSM I st. w Kole od 1999 r.
Henryk Kranc – dyrektor PSM I st. w Turku w latach 1991-2011
Andrzej Czaja – dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Pile od 2022 r.
Grzegorz Konopczyński – dyrektor PSM I i II st. w Stargardzie Szczecińskim w latach 1991-2022; inicjator powołania i dyrektor artystyczny Orkiestry Camerata Stargard
Paweł Majewski – dyrektor PSM I st. w Szczecinie, flecista (głos solowy) Filharmonii Szczecińskiej do 1989 r.
Do tego szacownego grona trzeba dodać jedną postać, tym razem prezesa: Andrzej Majewski, gitarzysta, jest prezesem Konińskiego Towarzystwa Muzycznego w Koninie prowadzącego Społeczne Ognisko Muzyczne. Majewski od 30. lat jest organizatorem koncertów z cyklu „Muzyka w Ratuszu – Prezydent Konina zaprasza”, promujących m.in. uczniów szkół muzycznych.
Nauczyciele w szkołach muzycznych:
Lista absolwentów PSM II stopnia w Koninie, którzy po ukończeniu akademii muzycznych zostali nauczycielami jest długa. Tylko do swojej szkoły w roli nauczycieli wróciło ich kilkanaścioro. Funkcje kierownicze (i nauczycielskie) pełnią Krzysztof Pydyński – dyrektor (klarnet, muzykologia) oraz Urszula Kozłowska – wicedyrektor (teoria muzyki). Nauczycielami są: Danuta Gościńska (fortepian), Michał Bonczysty (fortepian, dyrygent szkolnej orkiestry symfonicznej), Maria Figaj (muzykologia), Michał Koszykowski (gitara), Andrzej Majewski (gitara), Artur Matejuk (akordeon, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej), Julita Rybczyńska (rytmika), Przemysław Stadnik (akordeon), Beata Stanisławska-Zielak (fortepian, od 20 lat prowadzi Konin Gospel Choir), Mariola Tarczyńska (wychowanie muzyczne), Szymon Wieczorkiewicz (kontrabas, gitara basowa, kompozycja i aranżacja), Andrzej Wójciński (fortepian), Michał Ziobrowski (fortepian), Piotr Żurek (trąbka) i Barbara Oblizajek ucząca gry na wiolonczeli w Koninie i w Kole.
Nauczycielami są także: Jan Samuel Chojnacki – PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu (trąbka jazzowa), Andrzej Kotwasiński – ZSM nr 1 w Rzeszowie (perkusja),
Agata Gierłowska-Nowicka – PSM w Słupcy (gitara, kształcenie słuchu), Katarzyna Drapińska (z d. Zielińska) – PSM w Kole (nauczycielka fletu), Robert Kaźmierczak – flecista, pracuje w Szkole Muzycznej w Świebodzinie oraz Adam Zok pełniący w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy funkcję kierownika sekcji fortepianu II stopnia. W Internecie natrafiamy też na informację, że Katarzyna Studzińska w Hamburgu uczy gry na klawesynie i koncertuje.
Muzykolodzy
„Tylko” trzy nazwiska udało nam się ustalić w kategorii muzykologia: Piotr Sebastian Podlipniak – flecista, dr hab. nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny, szef Instytutu Muzykologii Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Marta Mielcarek – fagocistka, polska filolog, teatrolożka, badaczka teatru muzycznego XIX wieku, krytyczka muzyczna; producentka teatralna, dramaturg, animatorka kultury oraz jurorka podczas wydarzeń muzycznych; Jerzy Ligocki – pracownik Wydawnictwa Rytmus.
Orkiestry wojskowe
Liczna grupa absolwentów PSM, często po ukończeniu akademii muzycznych, trafiła do orkiestr wojskowych. Wśród nich są: Marcelina Dyner – ukończył AM w klasie fletu w Poznaniu oraz Szkołę Podoficerską Wojsk Lądowych im. gen. bryg. Franciszka Seweryna Włada w Poznaniu; pracuje w Orkiestrze Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu na stanowisku pierwszej flecistki; Jakub Jóźwiak – trąbka Poznań, Dawid Janicki – tuba Świnoujście, Mateusz Wojtyński – róg Poznań, Mateusz Osowski – klarnet Poznań, Kornel Grzybowski – klarnet Siedlce, Krzysztof Błażejawski – puzon Poznań, Jakub Gradomski – puzon Poznań, Sebastian Szupienko – tuba Żagań, Kamil Jóźwiak – puzon Warszawa, Robert Rusek – puzon Dęblin i Maciej Kończak – trąbka Koszalin.
Życie z uprawianiem muzyki związali:
Agnieszka Lewandowska – w NMF Wrocław jest akompaniatorką chóru; Adam Nowaczyk – pianista, to „pożądany i świetny akompaniator, gdzieś tam w petrodolarach” (podajemy za Andrzejem Wójcińskim, nauczycielem fortepianu w konińskiej PSM); Mirosław Grzanka – skrzypek, jest kierownikiem Działu Artystycznego w Konińskim Centrum Kultury oraz kierownik artystyczny Kameralnego Zespołu Smyczkowego Ad Libitum i zespołu wokalnego Fantazja; Krystian Panfil – skrzypek, również w Ad Libitum; Maciej Pietryk – gitarzysta, jest instruktorem gry w Szkole Muzycznej Yamaha w Koninie; Larysa Napierała-Gruszka – dyrektor Społecznego Ogniska Muzycznegow Koninie; Krzysztof Matlewski – skrzypek, mieszka w Brukseli, pracował też w PSM Konin i Andrzej Rogalski – grający w Orkiestrze Górniczej KWB „Konin”.
Idący drogą niemuzyczną, ale z muzyką związani
Andrzej Dragan – fizyk teoretyk i artysta fotograf, kompozytor oraz twórca filmowy, a także popularyzator nauki. Profesor nauk fizycznych, profesor na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i profesor wizytujący na Narodowym Uniwersytecie Singapuru. Pracował w Imperial College London oraz w University of Nottingham. Zdobywca nagród krajowych i międzynarodowych. Jako fizyk zajmował się m.in. informacją kwantową w wersji relatywistycznej, habilitując się z tego tematu i uzyskując tytuł profesora. Jako fotograf stworzył własny styl portretu. W latach 90. tworzył, pod pseudonimem „Dreamer”, muzykę na komputerach Amiga. Stworzył także: nagradzane krótkometrażowe filmy artystyczne, inspirowane teoriami fizycznymi, krótkie filmy i reklamy, do których tworzył także muzykę m.in. dla HBO oraz Netflixa, teledyski, m.in. dla Behemotha, Quebonafide i Hani Rani
Katarzyna Łapaj i Agnieszka Łapaj-Lewandowska – animatorki Konińskiego Teatru Tańca
Przemysław Domagalski – klarnecista, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Kramsku, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na wydziale Pedagogiczno-Artystycznym oraz Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na kierunku informatyka; dzisiaj kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Kramsku
Mateusz Siwek – altowiolista, studiuje ekonomię w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ale – jak mówi „swoje muzyczne pasje kontynuuję w Konińskim Kameralnym Zespole Smyczkowym Ad Libitum. Poza tym swoje umiejętności poszerzyłem o grę na gitarze basowej, dzięki czemu przez trzy lata miałem okazję grać i koncertować jako basista w zespole trash metalowym”
Patrycja Wodzyńska – Warszawa, aktorka, wokalistka: m.in. filmy „Planeta Singli”, „Czempion”, „Nowa”, serial „Gliniarze”
Alicja Gaertner – rytmiczka, ukończyła w Genewie (Szwajcaria) Instytut Jaques-Dalcroze: multidyscyplinarna pedagogika oparta na muzykalności ruchu, łączy naturalne ruchy ciała, artystyczne rytmy muzyki oraz zdolności wyobraźni i refleksji. W szczególności improwizacja jest integralną częścią jego nauczania na wszystkich poziomach. Szczególnie znany jest z nauczania improwizacji na fortepianie
Marta Kapuścińska jest sędzią w Krakowie; Katarzyna Wąsowicz – polskim adwokatem działającą na terenie Hiszpanii i zrzeszoną w Izbie Adwokackiej w Murcji; Olga Radziemska – weterynarzem w Poznaniu zaś Waldemar Jabłoński to akordeonista, „który potem zrobił błyskawiczne postępy jako pianista i poszedł na… prawo” – inf. A. Wójcińskiego i został radcą prawnym w Zielonej Górze. Marta Pocztowska – utalentowana skrzypaczka, zaczynała w PSM Konin a po ukończeniu Szkoły Talentów w Poznaniu w klasie prof. Marcina Baranowskiego rozpoczęła studia na Wydziale Instrumentalnym AM w Poznaniu w klasie tego samego profesora. Niestety choroba uniemożliwiła jej kontynuację nauki gry na skrzypcach. Obecnie studiuje prawo na UAM w Poznaniu a Eliza Łoś-Strychowska – flecistka, od 15 lat jest Partnerem Zarządzającym w IPOPEMA Business Consulting (absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i studiów podyplomowych w Instytucie Sztuki PAN, University of Bradford, Yale University –Yale School of Management i Uniwersytecie Warszawskim).
Natalia Maćkowska jest architektką; Jacek Kałużny – akordeonista, specjalistą od pomp ciepła; Martyna Noskowiak – farmaceutką; Joanna Majewska – gitarzystka, farmaceutką (z konińskiego klanu muzycznego Majewskich); Grażyna Kozłowska – lekarz otolaryngolog w Lublinie; Andrzej Gaertner – flecista,absolwent pierwszego rocznika I stopnia, zajmuje sięhipoterapią w Lubuskiem; Bartosz Lewandowski – realizator dźwięku w CKiS Konin Dom Kultury „Oskard”.
Paweł Ryś – przyjechał na Karaiby kilka lat temu, Znalazł tam drugi dom i idealne miejsce do pracy. Jedną połowę roku spędza w Polsce, a drugą na Martynice. – Zawodowo zajmuję się produkcją i postprodukcją wideo. Chociaż pierwsze pieniądze, które zarobiłem na Martynice, pochodziły z nauki Polaków gry na pianinie. Z wykształcenia jest dyrygentem i instrumentalistą – mówi na swoim vlogu „Caribbean Lynx”; Magda Bartczak – mieszka i pracuje na Islandii.
Sylwia Marciniak – altowiolistka i organistka, w zakonie Misjonarek Chrystusa Króla; ks. Marek Jurzyk – parafia św. Ferdynanda w Chicago.
Uczniowie i studenci

Jacy i kim będą kolejni absolwenci PSM I i II stopnia w Koninie? Trudno wyrokować, ale kilkoro z całą pewnością zwiąże swoje życie z muzyką. Oto kilka nazwisk:
Kamila Olas – akordeonistka, absolwentka AM w Gdańsku, mieszkająca w Kopenhadze (Dania), obecnie na studiach podyplomowych w Syddansk Musikkonservatorium w Odense (Dania); Filip Pacześny – pianista, PSM I i II st. w Koninie w klasie Danuty Gościńskiej, uczeń OSM II st. im. Zenona Brzewuskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just; Katarzyna Bidzińska – ukończyła POSM II st. w Poznaniu, studiuje na Wydziale Jazzu AM w Poznaniu; Jagoda Dębowska – zamieniła skrzypce na altówkę w szkole muzycznej II st. w Poznaniu; studiuje grę na altówce w Królewskim Duńskim Konserwatorium Muzycznym w Kopenhadze; Joanna Koralewska – skrzypaczka, po trzech latach nauki w PSM II st. w Koninie przeniosła się do POSM II st. w Poznaniu, ukończyła AM w Poznaniu na Wydziale Instrumentalnym w klasie prof. Wojciecha Malińskiego; Joanna Czarny – flecistka, jest studentką UAM na wydziale muzykologii i w poznańskiej Akademii Muzycznej na wydziale kompozycji; Wojciech Oliński – gitara, studiuje w AM w Poznaniu na wydziale jazzowym i intensywnie koncertuje.

Wojciech Oliński
I jeszcze wielce symptomatyczna korespondencja, którą otrzymaliśmy w czasie dokumentowania tego materiału. Sandra Napierała napisała: – Absolwentką Szkoły Muzycznej zostałam w roku 2023 (w tym samym czasie również ukończyłam szkołę podstawową). Przez większość swojego życia miałam styczność z instrumentami, począwszy od nauki gry na skrzypcach w szkołach prywatnych, do altówki i fortepianu w szkole państwowej. Nauczyło mnie to oczywiście przeróżnych umiejętności oraz wiedzy o muzyce, ale również organizacji i systematyczności, która przydaje nam się przez całe życie. Mój ostatni rok był niestety troszkę bardziej wymagający ze względu na egzaminy ósmoklasisty oraz te na zakończenie I stopnia, jednak postarałam się i dałam radę przebrnąć. Obecnie jestem uczennicą 1 klasy II Liceum Ogólnokształcącego na profilu biologiczno-chemicznym. Tam właśnie starałam się dostać, dlatego jestem zadowolona, że mimo całej presji udało mi się osiągnąć swój cel. Niestety swoją edukację w Szkole Muzycznej musiałam zakończyć na I stopniu, lecz swój wolny czas dalej poświęcam grając na skrzypcach oraz pianinie, dodatkowo udoskonalając swoje zdolności artystyczne, które również były mi bliskie na przestrzeni tych lat. Swojego życia nie wiążę zawodowo z muzyką, jednak możliwość bycia uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej jest jedną z najlepszych decyzji jaką kiedykolwiek podjęłam. Jestem wdzięczna, że byłam w stanie się tam uczyć i nie żałuję ani minuty spędzonej w murach tej szkoły.
Andrzej Dusza
Zdjęcia: Mirosław Jurgielewicz, Jan Sochacki, Wojciech Ziemski, Foto-Sypniewski, archiwum PSM I i II st. w Koninie