Big bandowa Wielkopolska i Dolna Saksonia

Międzynarodowe Warsztaty Big-bandowe Wielkopolska – Dolna Saksonia odbyły się w Wolfenbüttel od 15 do 23 września 2019 roku. To były już 15 warsztaty – pierwszy wspólny projekt zrealizowany został w 2004 roku w Krzyżowej na Dolnym Śląsku.

Jak przystało na jubileusz, skromy, był czas na refleksję, wspomnienia i świętowanie. Przez całe warsztaty uczestnikom przypominały o jubileuszu okolicznościowe polskie krówki ze stosownym napisem. Był także wspólny uroczysty wieczór w Hofcaffe, który obecnością swoją zaszczycił prof. Bernhard Mergner, postać niezwykle ważna dla wszystkich dotychczasowych warsztatów, ale nieobecny przy realizacji projektu przez ostatnie dwa lata. Było to niewątpliwie wzruszające spotkanie zarówno dla Profesora, jak i uczestników warsztatów oraz specjalnie przybyłych muzyków z poprzednich edycji projektu.

W rozmowach z prof. Mergnerem uczestnicy zastanawiali się, co jest siłą polsko-niemieckiego big bandu, grającego nieprzerwanie już 15 lat. Odpowiedzi było wiele. Niewątpliwie jest to siła muzyki jazzowej, towarzyszące jej emocje, które przekładają się na silne więzy międzyludzkie. Wskazywano też na profesjonalizm osób prowadzących (Bernhard Mergner, Wolf Kerschek, Grzegorz Nagórski, Torsten Mass), uczestnictwo wielkich indywidualności muzycznych (Maurycy Wójciński, Stefan Schultze, Martin Schulte, Dominik Gawroński, Adam Wendt, Piotr Pawlak). Za chyba najważniejsze uznano, że ten projekt nie jest już dawno projektem tylko inicjatorów polsko-niemieckiego przedsięwzięcia, ale utożsamia się z nim wiele osób, które chcą go realizować, współtworzyć i rozwijać. Stephan Weil, premier Dolnej Saksonii, drugiego co do wielkości kraju związkowego Niemiec, wręcz uznał warsztaty za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych landu, a Samorząd Województwa Wielkopolskiego co roku pomaga finansowo w ich organizacji. Warsztaty miały także elementy nieobecne do tej pory: po raz pierwszy odbyła się profesjonalna sesja fotograficzna, zrealizowana w pięknej willi Rady Muzycznej Dolnej Saksonii.

Jak na każdych warsztatach najistotniejszy był czas poświęcony na jazzowanie. Zajęcia z młodymi muzykami i koncerty prowadził Torsten Mass z Hamburga, wybitny niemiecki kompozytor, aranżer i trębacz. Repertuar wykonywany przez big-band składał się w prawie wyłącznie z kompozycji i aranżacji Torstena. Jednak myliłby się każdy, który sądziłby, że mieliśmy do czynienia z jednorodnym i monotonnym zestawem utworów. Były to różne stylistycznie kompozycje: wokalne, instrumentalne, ballady, utwory oparte na rytmach latynoskich, pastisze standardów i melodii popularnych itp. Łączyły je świetna instrumentacja, efektowność i przyjemność słuchania.

Dwa koncerty odbyły się w Wolfenbüttel a ostatni w Hannowerze. Po kilku latach przerwy pojawił się w programie warsztatów edukacyjny koncert szkolny dla młodzieży. Trzeba wszak dbać o budowanie i wychowywanie publiczności. Na ostatnim koncercie, w pierwszej jego części, pojawił się młody KKS Big Band z Hanoweru. To też był powrót do przeszłości: w taki sposób poznali się przecież w 2003 roku muzycy z Polski i Niemiec.

Krzysztof Pydyński

« of 3 »