Wakacyjne miesiące młodzi filmowcy z Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza” wykorzystali w bardzo pracowity sposób. Po długich przygotowaniach, dyskusjach nad pomysłem i żmudną pracą nad scenariuszem i scenopisem, w sierpniu udało się zrealizować zdjęcia do kameralnej etiudy fabularnej pt. „Bezsilność”.
Patrycja Chęcińska, scenarzystka i reżyserka filmu, zaznacza, że wakacje w 2021 roku były dla niej okresem „twórczego wypoczynku”. Pisząc scenariusz, odwołała się do smutnych realiów covidowej izolacji, wyobcowania, problemów nastolatków z dostosowaniem się do trudów zdalnej nauki.
„Bezsilność” jest pierwszym autorskim, samodzielnym dziełem, które najmłodsze pokolenie „Muzy” tworzy pod opieką Andrzeja Mosia, animatora „Muzy”, działającej w Konińskim Domu Kultury. Wszyscy realizatorzy są uczennicami i uczniami konińskich szkół średnich: obraz reżyseruje Patrycja Chęcińska, autorem zdjęć i montażystą jest Kacper Wietrzyński, za dźwięk odpowiada Tomasz Korytkowski, który dodatkowo pełnił funkcję kierownika planu. Dla wszystkich jest to debiut w gatunku krótkometrażowego filmu fabularnego. W trudną, psychologiczną rolę Blanki, licealistki zmagającej się z samotnością i obojętnością najbliższych, wcieliła się koninianka Szantal Strzelińska, studentka II roku Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi (absolwentka Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w podkonińskim Żychlinie). Młoda aktorka podkreśliła, przed powrotem do studenckich obowiązków, że udział w tym projekcie był dla niej cennym doświadczeniem i zapowiedziała, że trzymać będzie kciuki za ekipę filmu w okresie montażu i postprodukcji.
Choć wśród pierwszych filmów realizowanych w AKF „Muza” w latach 70-tych było wiele prób fabularnych, to jednak w długiej filmografii klubu przeważały filmy dokumentalne i to one przynosiły ich autorom najwięcej nagród i wyróżnień. Lata 2008-2013 to okres, gdy
Łukasz Rembas zapisał się w historii „Muzy” jako pasjonat opowieści fabularnych; powstało wtedy aż 8 filmów fabularnych (!), wśród nich kilka nawiązujących do nurtu „fantasy”. Po ośmiu latach, najmłodsze pokolenie filmowców-amatorów z Konina znów odważnie zmierzyło się z trudną materią fabularną. Ta krótkometrażowa fabuła jest pierwszym filmem
w historii AKF „Muza”, który zarejestrowano w rozdzielczości 4K, co daje twórcom dodatkowe możliwości nie tylko w korekcji, ale też w kreowaniu plastyki obrazu.
Mimo powrotu do obowiązków szkolnych i nauki stacjonarnej, z koniecznością odrabiania zaległości po pandemii, i mimo zbliżającej się matury Patrycja Chęcińska i Kacper Wierzyński zapewniają, że film będzie zakończony do końca grudnia. Czekamy wiec na premierę!
Oprac. Andrzej Dusza
Zdjęcia: Andrzej Moś