,,bezsilność”

Historia nastoletniej Bianki mogła dotyczyć każdego z widzów. Może dlatego w niezwykłej ciszy i skupieniu oczekiwali na zakończenie historii bohaterki, widz filmu „bezsilność”. Premiera „bezsilności”, filmu w reżyserii Patrycji Chęcińskiej, odbyła się 13 czerwca 2022 r. w kinie Centrum (KDK). Producentem filmu są Koniński Dom Kultury i Amatorski Klub Filmowy „Muza”.

„bezsilność” to etiuda fabularna opowiadająca o samotności nastoletniej Bianki, którą – podobnie jak miliony jej rówieśników – zamknęła w domu pandemia. Bohaterka, w postać której wcieliła się Szantal Strzelińska, jeszcze niedawno uczennica Liceum w podkonińskim Żychlinie a dzisiaj studentka II roku Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, całe dni spędza samotnie w dużym domu, żyje w rytmie powtarzalnych czynności i próbuje zdobyć choć odrobinę ciepła ze strony zapracowanej matki. Zagubiona w życiu rodzinnym, pozbawiona kontaktu z koleżankami i kolegami, z dnia na dzień ,,gaśnie”. Problem samotności pogłębiają także szkolne zajęcia realizowane zdalnie, na których dziewczyna nie potrafi się odnaleźć.

Przeżycia związane z zamknięciem bohaterki w domu, wyrażają dodatkowo w filmie trzy cechy: obraz zrealizowany został w formacie 4:3 (symbolizującym zamknięcie w czterech ścianach), film jest czarno-biały, pozbawiony niemal dialogów i muzyki. – Ta cisza w filmie jest bardzo wymowna. To, co ja pamiętam z nauki zdalnej, to właśnie wszechobecna cisza – mówiła jedna z licealistek biorących udział w seansie.

Premiera filmu odbyła się 13 czerwca w kinie Centrum. Wzięli w niej udział twórcy filmu, aktorzy oraz uczniowie II Liceum z Konina, z którego wywodzą się twórcy obrazu. – Premiera to ważne wydarzenie dla twórcy. To zwieńczenie okresu długiej pracy nad spektaklem teatralnym, operowym, filmem. Jestem bardzo mile zaskoczony tym obrazem. Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy młodych ludzi – podkreślał Andrzej Moś, opiekun artystyczny AKF „Muza”.

– Pewnego dnia powstało marzenie: kiedyś zobaczę swój film na dużym ekranie. I oto – po kilku latach rozwijania się, dążenia do celu, pracy i przede wszystkim wspaniałej zabawy – udało się! – mówiła Patrycja Chęcińska, dziękując jednocześnie współtwórcom filmu. Zdjęcia i montaż filmu są dziełem Kacpra Wierzyńskiego. Dźwięk na planie zarejestrował Tomasz Korytkowski. Dla młodych twórców to było ostatnie dzieło zrealizowane w AKF „Muza”, bowiem kończą edukację w konińskich szkołach średnich. Dodajmy, że w rolach rodziców Bianki wystąpili Dorota Gapska i Michał Rybacki. Opiekunami artystycznymi filmu byli Andrzej Moś i Jakub Ratajczyk. Z twórcami współpracował też Zdzisław Siwik. Zdjęcia do filmu zrealizowane zostały w Koninie w sierpniu 2021 r.

* * *

Przy okazji premiery „bezsilności” przypomnijmy, że koniński AKF „Muza” jest najstarszą formą amatorskiego ruchu artystycznego w Koninie oraz drugim, po słynnym AKF „AWA” w Poznaniu, najstarszym wielkopolskim klubem filmowym, działającym nieprzerwanie jako amatorska grupa twórcza, realizująca własne, autorskie filmy nieprofesjonalne. Narodził się w 1973 roku pod patronatem Domu Kultury Zagłębia Konińskiego. Następnie patronem „Muzy” był Wojewódzki Dom Kultury, od 1988 roku do chwili obecnej klub działa w ramach Konińskiego Domu Kultury pod opieką artystyczną Andrzeja Mosia. Zachowane w archiwum AKF „Muza” taśmy 16 mm, m.in. pierwszy film dokumentalny „Ziemia przemian i przyszłości”, Koniński Serwis Filmowy i monografia Konina pt. „ Z koniem w herbie”, stanowią w tej chwili unikatowy zapis historyczny miasta z lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku. Filmografia „Muzy” liczy ponad 70 tytułów dokumentalnych, fabularnych i animowanych, a filmowcy z Konina za swoje filmy otrzymali wiele nagród i wyróżnień na regionalnych i ogólnopolskich festiwalach i przeglądach. Wśród byłych członków klubu są również późniejsi absolwenci różnych kierunków szkół filmowych i artystycznych.

Dorota Gapska

Oprac. Andrzej Dusza

Zdjęcia: Marcin Oliński