Ponad 50 koncertów, warsztatów gitarowych i kursów mistrzowskich w Wielkopolsce, w tym dwa koncerty w Koninie, to efekt XI Festiwalu Akademia Gitary. Dyrektorem artystycznym festiwalu był Łukasz Kuropaczewski, wychowanek m.in. konińskiej PSM I i II stopnia. Festiwal odbywał się od 17 sierpnia do 2 września.
Festiwal zainaugurował 17 sierpnia w Katedrze Gnieźnieńskiej wybitny polski gitarzysta Łukasz Kuropaczewski oraz soliści słynnej grupy Il Giardino Armonico. Muzycy wykonali m.in. koncert na smyczki i koncert D-dur na gitarę i smyczki Antonio Vivaldiego.
Na trasie festiwalu znalazł się także Konin (poza Poznaniem i Gnieznem na muzycznej mapie festiwalu pojawi się również Szamotuły, Kórnik, Czarnków, Kalisz, Pniewy, Połajewo i Tarnowo Podgórne. W czasie pierwszego koncertu, 24 sierpnia w kościele Św. Ducha parafii ewangelicko-augsburskiej, zaprezentował się Erlendis Quartet. Zespół powstał w 2013 roku na Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie Ania, Adrian, Karol i Wojtek studiowali pod kierunkiem… Łukasza Kuropaczewskiego.
Wśród licznych zdobytych nagród, najważniejszymi są: pierwsze miejsce na Konkursie Muzyki Kameralnej Programu Drugiego Duńskiego Radia (Dania, 2017), pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów organizowanym przez Guitar Foundation of America (USA, 2017), pierwsze miejsce i Nagrodę Publiczności na Konkursie Muzyki Kameralnej w Aschaffenburgu (Niemcy, 2016), Nagrodę Specjalną na Konkursie Muzyki Kameralnej „Orlando” (Holandia, 2016) oraz wiele innych. Erlendis Quartet odwiedził dotychczas USA, Kanadę, Niemcy, Włochy, Holandię, Hiszpanię, Łotwę, Ukrainę oraz regularnie koncertuje w Polsce i w Danii.
W języku islandzkim „Erlendis” oznacza poza granicami. Znajduje to swoje odbicie w filozofii zespołu, który sięga po bardzo różnorodną muzykę, nie ograniczając swojej wyobraźni. Andrzej Majewski, nauczyciel gitary m.in. Ł. Kuropaczewskiego w konińskiej PSM, po koncercie mówił:
„Erlendis Quartet tego wieczoru wykonał zróżnicowany stylistycznie program (od baroku, poprzez klasycyzm, romantyzm, flamenco, do czasów współczesnych. Ta rozmaitość stanowiła walor mówiący o szerokich możliwościach interpretacyjno-wykonawczych. A i tak, wychodząc zdążyłem się zorientować, że słuchaczom najbardziej podobała się pełna ognia i rozmaitych innych fajerwerków muzycznych, hiszpańska Malaguena. Prezentację artystów wyróżniała duża kultura dźwięku, dbałość o szeroką paletę barw i znajomość niuansów interpretacyjnych”.
Skład zespołu:
Anna Chorążyczewska – gitara
Adrian Furmankiewicz – gitara
Wojciech Jurkiewicz – gitara
Karol Mruk – gitara
Dodajmy, że przed koncertem Erlendis Quartet wystąpiła Weronika Wałęśa. Jak komentował A. Majewski: „Niosące nadzieję na dalszy, dobry rozwój dziecko, grające w części promocyjnej, wyłaniane jest na drodze specjalnych przesłuchań”.
Tydzień później, 31 sierpnia, w kościele Św. Bartłomieja na konińskiej starówce, koncertował się zespół Jacaras. Andrzej Majewski:
„Dużą radość sprawił mi urozmaicony skład zespołu: niesztampowe instrumenty perkusyjne, gitara basowa, dwie gitary klasyczne, timple canario, kastaniety, sopran i wokalne wsparcie całego zespołu. Kierownik, aranżer i pomysłodawca kapeli Piotr Zaleski co jakiś czas odkrywa nowe, nie grywane wcześnie kompozycje hiszpańskiego baroku i prezentuje słuchaczom nie szczędzącym braw po prezentacji. Jacaras tworzą dojrzali muzycy grający z kapitalną swobodą i radością, która natychmiast udziela się publiczności. Tak było i tym razem w naszej farze. Kompozycje, które prezentowali wyszły w większości spod piór autorów Półwyspu Iberyjskiego (w dużej części mnichów i kleryków). Miały świecki charakter i emanowały tak charakterystyczną dla tego kręgu kulturowego pochwałą życia i jego uroków. Rytmiczne, pełne werwy, zaskakujące subtelnym humorem podobały się naszym słuchaczom o czym świadczyły gorące brawa”.
Zespół „Jacaras” powstał w 2009 roku. Tworzą go studenci i absolwenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Kierownikiem zespołu jest prof. Piotr Zaleski, prowadzący w uczelni klasę gitary.
Zespół wykonuje tańce Hiszpanii okresu baroku, znajdujące się w XVII i XVIII-wiecznych tabulaturach gitarzystów hiszpańskich, opracowane na współczesne instrumentarium.
Skład zespołu:
Julieta Gonzalez-Springer – wokal
Łukasz Figiel, Mateusz Ławniczak, Łukasz Oleszek – gitary, wokal
Piotr Zaleski – timple, wokal
Jakub Persona – instrumenty perkusyjne
W części promocyjnej wystąpił Filip Furmańczyk, który -jak skomentował A. Majewski: „sprostał wyzwaniu”.
Tekst: Andrzej Dusza
Współpraca (nieoceniona): Andrzej Majewski
Zdjęcia: Marcin Oliński