Flet, harfa i organy

Instrumentarium dzisiejszego koncertu udało nam się dobrać, nie wiedząc o tym, że dzisiaj będzie chowany papież Franciszek. Flet, harfa i organy – ten oryginalny zestaw pasuje, jak żaden inny, do tej smutnej uroczystości – mówił Andrzej Majewski, zapowiadając 26 kwietnia 2024 r. kolejny z koncertów cyklu „Muzyka w Ratuszu – prezydent Konina zaprasza”.

– Organy kojarzą się z metafizyką – wyjaśniał dalej organizator koncertów „Muzyka w Ratuszu”. – Dźwięki fletu mają łagodne, kojące brzmienie obniżające hormon stresu. Wykorzystywane są w medytacjach i relaksacjach, profesjonalnej muzykoterapii.
Dźwięki harfy są delikatne, eteryczne i naturalnie kojące. Uspokajają układ nerwowy. Brzmienie harfy określane jest często, jako „anielskie”. Dzisiejszy koncert zaczniemy od organów.

Każda „Muzyka w Ratuszu” rozpoczyna się od części promocyjnej, w czasie której prezentują się młodzi bardzo obiecujący artyści. Tym razem było to dwóch organistów. Maksymilian Tomczak jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie, w klasie organów Hanny Buczkowskiej-Bartczak. W trakcie krótkiej edukacji w Szkole Muzycznej I stopnia, w cyklu 4-letnim rozwinął swoje umiejętności gry na organach w bardzo szybkim tempie i osiągnął poziom daleko odbiegający od wymogów ucznia szkoły muzycznej I stopnia. Brał udział w licznych konkursach organowych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest laureatem nagród, od Grand Prix i trzech pierwszych nagród w tym jednej ze szczególnym wyróżnieniem, po liczne drugie i trzecie. W czasie koncertu w Ratuszu wykonał Toccatę c-moll, op. 26, nr 2 Ernsta Halseya.

Drugi z muzyków, Bartosz Wódczak, też z klasy Hanny Buczkowskiej-Bartczak, jest – jak mówi jego pedagog: „bardzo uzdolnionym, młodym organistą. Nadto miłym i kulturalnym człowiekiem. Ma sprecyzowane plany życiowe, związane z muzyką i grą na organach. Posiada rzadko spotykaną wśród dzisiejszej młodzieży cechę – łączy talent z pracowitością”. Bartosz, podobnie jak jego kolega Maksym jest laureatem wielu konkursów regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Andrzej Majewski mówił, że „naliczyłem sześć pierwszych miejsc, siedem drugich i sześć wyróżnień. I news z wczoraj: na Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym CEA „Muzyczna Wiosna” Bartosz zdobył I miejsce w kategorii – organy”. Dla konińskiej publiczności wykonał J.S. Bacha Preludium i fugę a-moll BWV 543.

W zapowiedziach młodych muzyków nie było przesady – obydwaj stanęli na wysokości zadania, grając z dużą dojrzałością.

Po organach nastał czas na flet i harfę, czyli koncert Cezarego Traczewskiego i Krzysztofa Woloszczyka. Flecista Cezary Traczewski jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Swoje umiejętności doskonalił w Szwajcarii i w Niemczech m.in. u Petera Lucasa Grafa. Koncertował, jako solista i kameralista, w Polsce, Szwajcarii i Niemczech. Dokonał wielu nagrań dla polskiego radia i telewizji. W latach 1981-1997 był solistą Opery Wrocławskiej. Często występuje w roli jurora wielu konkursów krajowych i zagranicznych. Jest wybitnym pedagogiem. Jego najznakomitszym wychowankiem jest światowej klasy wirtuoz fletu Łukasz Długosz. Harfista Krzysztof Waloszczyk naukę gry na harfie rozpoczął pod kierunkiem swojej mamy Janiny Waloszczyk w Państwowym Liceum Muzycznym we Wrocławiu. Studia muzyczne ukończył z wyróżnieniem w Krakowie, pod kierunkiem doc. Bogumiły Lutak-Modrinić. Kursy mistrzowskie kończył w Wiedniu u prof. Josefa Molnara. Koncertował jako solista w Polsce, Austrii i Niemczech. Obecnie pracuje, jako solista NOSPRiT w Katowicach. Tam też w Akademii Muzycznej prowadzi klasę harfy.

Muzycy koncert w Koninie ułożyli z XIX- i XX-wiecznych miniatur, specjalnie dobranych pod kontem In Memoriam papieża Franciszka. Zaczęli Requiem Kazuo Fukushimy. Środek programu wypełniły miniatury klasyczne i romantyczne. Na koniec wykonali szczególny ukłon w stronę Franciszka, grając kompozycje dwójki jego ulubionych kompozytorów: Celso Machado, brazylijskiego mistrza gitary i Astora Piazzolli, króla argentyńskiego tanga (papież w młodości uczył się tańczyć w argentyńskim klubie tanga). Jak grali? Grali sercem! Doceniła to publiczność brawami. Muzycy zrewanżowali się na bis snując arabeskę Manuela de Falli zatytułowaną Kołysanka.


oprac. A.D.

Wykonawcy i organizatorzy koncertu z cyklu „Muzyka w Ratuszu – prezydent Konina zaprasza” (od lewej): Ewa Majewska – organizatorka koncertów, Cezary Traczewski – flecista, Bartosz Wódczak – organy, Hanna Buczkowska-Bartczak – nauczycielka organów, Maksymilian Tomczak – organy, Andrzej Majewski – organizator koncertów w Ratuszu, Krzysztof Waloszczyk – harfista.