60. filmów oraz spotkania z twórcami filmowymi i koncerty – to wszystko złożyło się na tegoroczny 65. OKFA – Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby Konin 2019 r. Jury przyznało trzy Grand Prix, jedną z nagród specjalnych ufundowała Konińska Fundacja Kultury.
OKFA jest najstarszym w Polsce projektem kinowym spoza oficjalnego obiegu dystrybucyjnego. Część konkursowa wydarzenia jest, jak twierdzą jego organizatorzy: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, „adresowana do twórców amatorów, filmowców niezależnych oraz do studentów szkół filmowych. Jej celem jest stymulowanie i promowanie offowego ruchu filmowego oraz prezentacja najnowszych dokonań w niekomercyjnym nurcie kina. Co ważne, OKFA to więcej niż kilkudniowa akcja realizowana w corocznym trybie, ale proces, w którym kontynuuje się podjęte działania i utrwala zamierzone rezultaty. Wydarzeniami towarzyszącymi są m.in. wystawy o tematyce filmowej, warsztaty dla młodzieży, pokazy specjalne, koncerty, spotkania z artystami”. Współorganizatorem OKFA jest Federacja Niezależnych Twórców Filmowych, imprezie patronuje PWSFTviT w Łodzi.
Do udziału w 65. OKFA komisja artystyczna (Michał Szcześniak, Marcin Radomski, Witold Kon) zakwalifikowała 60. filmów. W czasie konkursu filmy obejrzało (w Kinie Centrum Konińskiego Domu Kultury) i oceniło jury w składzie: Krzysztof Majchrzak – przewodniczący, Magdalena Łazarkiewicz, Anna Zamecka, Łukasz Maciejewski i Tomasz Drozdowicz. Filmy oceniano w trzech kategoriach. Oto werdykt jurorów:
Kategoria – film amatorski
Grand Prix OKFA 2019 im. Stanisława Pulsa
dla filmu „Ylva” w reżyserii Jakuba Słabka (nagroda5000 zł)
Nagroda
dla filmu „Wściekła samotność” w reżyserii Daniela Zagórskiego (nagroda2000 zł) Wyróżnienie honorowe
dla filmu „Dzieci video” w reżyserii Sławka Podwojskiego
Ponadto jury postanowiło przyznać pozaregulaminowe wyróżnienie dla filmu „Lampa” w reżyserii Konstancji Taraszki.
Dodajmy, że w tej kategorii zaprezentowany był także film „Z pasją się nie dyskutuje”, zrealizowany przez młodych filmowców z AKF „Muza” w Konińskim Domu Kultury: Jana Bobrowskiego i Sebastiana Wałęsę. „Dziwnym” trafem jury zakwalifikowało i oceniło obraz jako reportaż, nie przyjmując do wiadomości, że to film dokumentalny. Tak na marginesie dyskusji przy okazji tego filmu odnieść można było wrażenie, że z OKFA – czyli konfrontacji filmu amatorskiego, określenie „amatorskiego” jest już, przede wszystkim dla jurorów, tylko listkiem figowym.
Kategoria – film niezależny
Grand Prix OKFA 2019 – nagroda honorowa
dla filmu „JM” w reżyserii Stanisława Buczkowskiego
Nagroda
dla filmu „Kobieta budzi się rano” w reżyserii Olgi Chajdas (nagroda 2000 zł) Wyróżnienie
dla filmu „Nieoczywista wnuczka rabina” w reżyserii Tomasza Wiśniewskiego (nagroda
500 zł)
Kategoria – film studencki
Grand Prix OKFA 2019
dla filmu „Tama” w reżyserii Natalii Koniarz (nagroda 5000 zł)
Nagroda
dla filmu „Przygotowanie” w reżyserii Aleksandry Żabierek (nagroda 2000 zł)
Wyróżnienie
dla filmu „Casting” w reżyserii Katarzyny Iskry (nagroda 500 zł)
Ponadto jury postanowiło przyznać pozaregulaminowe nagrody:
– aktorską nagrodę honorową dla Marty Mazurek – film „Casting”
– honorowe wyróżnienie dla filmu „Baba Joga” w reżyserii Michaliny Przewdzing
Jury Młodych 65. OKFA, obradujące w składzie: Weronika Aleksander, Olga Bejm, Anna Pęcak, postanowiło przyznać swoją nagrodę filmowi „Wiki” w reżyserii Veronici Andersson z Warszawskiej Szkoły Filmowej (nagroda 1000 zł i rzeczowa). W uzasadnieniu jury napisało: „Film, który nagrodziłyśmy, jest poruszający i wzbudza skrajne odczucia, jednak nie bazuje na banalnych emocjach. Stanowi świetny punkt wyjścia do rozpoczęcia dyskusji na tematy często pomijane i niewygodne. Mówi o rzeczach trudnych i problematycznych w niezwykle zręczny i nienachalny sposób, nie popadając przy tym w pułapkę moralizatorstwa i kina czysto społecznego. Znakomicie wykorzystuje formę krótkiego metrażu, łącząc świetną narrację z wyrazistą poetyką”.
Trzeci z zespołów oceniających, jury społeczne 65. OKFA w składzie: Marta Duszyńska, Sebastian Zaradzki i Jakub Lebiedziński zdecydowało przyznać nagrodę filmowi „Tsantsa” w reżyserii Robina Lipo ze Szkoły Filmowej w Łodzi (nagroda 500 zł).„Film porusza tematykę kultu młodości połączonego z naiwnością. W ciekawy sposób przedstawia obraz wymarzonych wakacji i nastoletnie wyobrażenie związane z nadchodzącą dorosłością i jej konsekwencjami oraz w punkt przedstawia problem relacji ojca z synem” – oceniali jurorzy.
Dodajmy, że widzowie i uczestnicy tegorocznej 65. OKFA mogli obejrzeć, na pokazie specjalnym, film „Eter” i spotkać się z reżyserem Krzysztofem Zanussim. Na pokazie specjalnym zaprezentowano także obraz „Maksymiuk. Koncert na dwoje”; po prezentacji odbyło się spotkanie z reż. Tomaszem Drozdowiczem, które poprowadził (jak i dzień wcześniej z Zanussim) Łukasz Maciejewski. Organizatorzy zaprosili także widzów na pokaz specjalny filmu „Córka trenera” w reż. Łukasza Grzegorka i koncert Mika Urbaniak & Victor Davies „Art Pop”. Festiwalowi towarzyszyła wystawa Jana Kantego Pawluśkiewicza „Voyage”.
Andrzej Dusza