Bardzo młodzi, utalentowani. Pracują zdecydowanie więcej niż wielu ich rówieśników. Ale czego się nie robi dla pasji, zwłaszcza, gdy jest nią muzyka. Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki mieliśmy okazję posłuchać kilkoro z uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie, już odnoszących sukcesy w kraju i zagranicą.
Koncert odbył się w szkolnej auli PSM 1 października; to tego dnia obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Muzyki. Jego obchody w 1975 roku zainicjował Yehudi Menuhin, amerykański wirtuoz skrzypiec i dyrygent, ówczesny prezydent Międzynarodowej Rady Muzyki przy UNESCO. W tym roku to już 44. Dzień, którego celem, jak napisał Piotr Paleczny, pianista i pedagog muzyczny, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju: jest zwrócenie uwagi na nadzwyczajną wartość, ważność, dobro i miejsce, jakie zajmuje w życiu nas wszystkich Muzyka. W przesłaniu, sformułowanym przez P. Palecznego na prośbę Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie, czytamy ponadto, że Jako sztuka wysoce abstrakcyjna, niedająca się namacalnie uchwycić, Muzyka pozostaje często trudna w odbiorze, czasem rodzi nawet pytania o swój sens i znaczenie, o jej wykonanie i interpretację. Muzyka nie zawiera pojęć, trudno ją opisać słowami. Nie da się też jednoznacznie zdefiniować. Dlatego jest wyjątkowo tajemnicza. Ale owa tajemniczość i zdolność bezpośredniego oddziaływania na słuchacza, czynią ją bardziej zagadkową, pełną atrakcyjnej siły. Więcej – bez jejczęsto niezauważalnego oddziaływania, nasze życie byłoby o wiele uboższe, a ludzie bez dostępu do Muzyki nie byliby sobą.
Pianista dodatkowo zauważa, że Podstawowym i zarazem niezwykle istotnym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Muzyki jest promocja artystów jako tych, którzy poprzez Muzykę tworzą i przekazują piękno. Pomoc, uznanie i docenienie pracy młodych, wybitnie uzdolnionych muzyków jest i powinna być satysfakcją dla nieco starszych, doświadczonych przedstawicieli środowiska muzycznego.
Koncert w konińskiej PSM rozpoczął duet skrzypcowy: Milena Kubacka i Zuzanna Oksiak, wykonaniem piosenki karaibskiej „Tinga Layo” (akompaniowała im Beata Stanisławska). Dziewczynki, pracujące pod okiem Magdaleny Matejuk, zdobyły I nagrodę w I szkolnym konkursie smyczkowym.
Pianistka Julia Kołodziejczak zdobyła II miejsce w VII Szkolnym Konkursie Pianistycznym „Moje granie na fortepianie” w Koninie oraz wyróżnienie na II Konkursie Pianistycznym im. Kazimierza Serockiego w Solcu Kujawskim. Julia, na co dzień pracująca z Mariolą Tarczyńską, wykonała Etiudę 29 Franza Hüntena.
Hanna Pacześna, skrzypaczka z klasy Jana Szkalskiego, błysnęła w tym roku w I szkolnym konkursie smyczkowym, zdobywając Grand Prix. W czasie koncertu wykonała Polkę Charlesa Dancla; akompaniował jej na fortepianie Filip Pacześny, uczeń PSM.
Puzonista Damian Kołodziejczak, pracujący ze Zbigniewem Kołodziejczakiem, wygrał III miejsce w XXII Wielkopolskim Konkursie Uczniów klas instrumentów dętych w Poznaniu i I miejsce w 17. Wielkopolskim Turnieju Muzycznym w Kole (pod patronatem marszałka województwa wielkopolskiego). Na scenie PSM wykonał, z akompaniamentem Teresy Kaczmarek, kompozycję Halle Aschera Vandercooka „Opal”.
Skrzypaczka Olga Laskowska (z klasy Jana Szkalskiego) zdobyła I miejsce w tegorocznym VII Międzyszkolnym Konkursie Instrumentalnym w Miliczu. Słuchaczom w PSM zaproponowała „Piosenkę” Franza Josepha Haydna; akompaniowała jej na fortepianie Beata Stanisławska.
Mikołaj Marciniak zagrał „Orientale” Josepha Edouarda Barata (akompaniował mu pianista Michał Ziobrowski). Mikołaj został wyróżniony w tegorocznym XXVII Poznańskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych. Jego nauczycielem trąbki jest Piotr Żurek.
Pianistka Antonina Waliszewska jest uczennicą Andrzeja Wójcińskiego. Jedenastolatka w tym roku zdobyła wyróżnienie w Europejskim Konkursie Pianistycznym Dzieci i Młodzieży w Zielonej Górze, II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Libiążu, I nagrodę i status Złotego Wirtuoza podczas Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” w Sanoku oraz III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla dzieci i młodzieży im. F. Chopina w Turzynie. Konińskiej publiczności zaprezentowała Sonatę fis-moll op. 26 nr 2 cz. I Muzio Clementiego.
Organista Bartosz Wódczak, uczeń Hanny Buczkowskiej-Bartczak, otrzymał wyróżnienie w IX Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie. W PSM wykonał Preludium i fugę c-moll BWV 549 Jana Sebastiana Bacha.
Trębacz Korneliusz Czaja został wyróżniony w XXVII Poznańskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Poznaniu. Uczeń Krzysztofa Lityńskiego wykonał Pietro Balassariego Sonatę B-dur cz. I, akompaniował mu Michał Ziobrowski.
Lista laurów Filipa Pacześnego, pianisty z klasy Danuty Gościńskiej, jest długa. Ten stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w tym roku, jak informowała Katarzyna Broj, prowadząca koncert: wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Jeno Takacsa dla Młodych Pianistów w Grazu, II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim, I nagrodę oraz udział w koncercie laureatów na Zamku Królewskim w Warszawie w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach, II nagrodę w I Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Turzynie, II nagrodę w IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Broumovska klavesa” w Czechach, III nagrodę i specjalne mini-recitale w Szafarni i w Żelazowej Woli w 27. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży oraz I nagrodę w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Moniki Sikorskiej-Wojtacha w Wieliczce. Laureat tych nagród na zakończenie koncertu w PSM wykonał Nokturn Des-dur op. 27 Fryderyka Chopina.
Piotr Paleczny w cytowanym już przesłaniu dodawał: pragnę przekazać serdeczne gratulacje wraz z życzeniami wspaniałego dalszego rozwoju talentu i osobowości artystycznej. Ale przede wszystkim pragnę życzyć spełnienia w tym trudnym zawodzie oraz prawdziwej, naturalnej, z głębi duszy płynącej radości z możliwości przekazywania piękna Muzyki wszystkim tym, którzy tego pragną, potrzebują i oczekują od nas muzyków!
Andrzej Dusza
Zdjęcie – Mirosław Jurgielewicz