– Długo wzbraniałem się przed koncertowaniem z dziećmi. Nie chciałem usłyszeć zarzutu, że znany tata promuje dzieci. Nie chciałem też, by Misza Kozłowski, mój przyjaciel i znakomity pianista kameralista, powiedział: no, pograliśmy sobie, to teraz chodź, zagramy z fachowcami. Dzisiaj córka i syn grają na takim poziomie, że mogę cieszyć się z wykonania z nimi, i z Miszą, kwartetu fortepianowego Brahmsa – mówił Janusz Wawrowski.
To był 260 (!) koncert „Muzyka w ratuszu – prezydent miasta zaprasza”. Jego organizatorem od ćwierćwiecza jest Konińskie Towarzystwo Muzyczne, wspierane finansowo przez samorząd Konina. Spiritus movens przedsięwzięcia, Andrzej Majewski z żoną Ewą, na koncert 11 grudnia 2021 r. zaprosili rodzinę, albo jak powiedział „dynastię” Wawrowskich z przyjaciółmi. Na maleńkiej scenie konińskiego ratusza koncertowała „dynastia”: Janusz Wawrowski – uważany za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia, Bogumiła Dziel-Wawrowska – sopranistka, Julia Wawrowska – altowiolistka i Tadeusz Wawrowski – wiolonczelista. Razem z nimi przyjaciele: skrzypaczka Amelia Mońko i pianista Misza Kozłowski.
Cały koncert to kameralistyka w najlepszym wykonaniu. Na początek Amelia Mońko z towarzyszeniem Miszy Kozłowskiego wykonała „Intermezzo” Zoltána Kodály’ego. Amelia Mońko ma 17 lat, uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Pracowała ze świetnymi pedagogami i muzykami, jak Janusz Wawrowski, Agata Szymczewska, Natan Dondalski, Jakub Jakowicz czy Yair Kless. W artystycznym dorobku ma już wiele nagród; tylko w tym roku wygrała między innymi I miejsce na międzynarodowym konkursie Talents for Europe, I miejsce na osobowość artystyczną w konkursie Jana Romanowskiego, I miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie „Talenty skrzypcowe”, I miejsce na Bach Solo Competition w Poznaniu. „Intermezzo” Kodály’ego zagrała brawurowo, ze smakiem oddając motywy węgierskiej muzyki. Miał w tym udział także Misza Kozłowski, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Piotra Palecznego oraz kameralistyki fortepianowej prof. Macieja Paderewskiego, prof. Jerzego Marchwińskiego i prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej. Studiował także w Szwajcarii, w Die Hochschule der Künste w Bern, a od 2018 roku jest asystentem w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej UMFC w Warszawie.
Tadeusz Wawrowski, grając na włoskiej wiolonczeli z 1842 roku, wykonanej przez Antonio Gilbertiniego w Parmie, na ratuszowej scenie oczarował pięknym wykonaniem utworu Camille Saint-Saëns’a „Łabędź”. Tadeusz jest uczniem warszawskiej OSM im. Z. Brzewskiego w klasie prof. Stanisława Firleja oraz prof. Piotra Hausenplasa. Jest też laureatem wielu międzynarodowych i krajowych konkursów, m.in. I miejsca na Międzynarodowym Konkursie w Pradze, I miejsca na Międzynarodowym Konkursie „Music Competition Online” we Francji, I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, II miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Wiolonczelistów we Wrocławiu i III miejsca na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Zagrzebiu. W Wykonaniu „Łabędzia” towarzyszył mu Misza Kozłowski.
Julia Wawrowska jest studentką UMFC w Warszawie w klasie dr Katarzyny Budnik oraz studentką Wyższej Szkoły Muzycznej w Berlinie. Na koncie ma liczne nagrody zdobyte na konkursach muzycznych m.in. w Monachium, II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie na Altówkę Solo im. Prof. Stefana Kamasy, nagrody Osobowości Muzycznej w Pile, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Miniatur w Zamościu i II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu. Umiejętności doskonaliła pod kierunkiem m.in. Lawrenca Powera, Tatiany Masurenko, Agaty Szymczewskiej, Marcina Zdunika. Koncertowała w Filharmonii Berlińskiej, Filharmonii Narodowej w Warszawie i warszawskim Teatrze Wielkim Operze Narodowej oraz Centro Cultural de Belem w Lizbonie. W Koninie wykonała dwie kompozycje Rebecca’i Clarke: „Kołysankę” i „Chińskie puzzle”. Towarzyszył jej Misza Kozłowski.
Po tych muzycznych miniaturach młodych muzyków zaczęło się wielkie granie: Kwartet fortepianowy nr 3 c-moll op. 60 Johannesa Brahmsa wykonali: Janusz Wawrowski (skrzypce), Julia Wawrowska (altówka), Tadeusz Wawrowski (wiolonczela) i Misza Kozłowski (fortepian). Po tym koncercie Janusz Wawrowski mówił, że „trzeba być naprawdę dobrze przygotowanym muzykiem kameralistą, by móc zagrać ten koncert.
Dla mnie to była przyjemność,
bowiem grałem z moimi dziećmi. To jedna z takich niezwykłych chwil, kiedy ja mogę im jeszcze coś od siebie dać i jednocześnie mogę się też od nich wiele nauczyć. Oni, w ogóle młodzi muzycy, mają niezwykłą energie, są pomysłowi, kreatywni. Lubię z młodzieżą grać, lubię ich uczyć i nadal się uczyć. Na dodatek koncert Brahmsa grał z nami Misza Kozłowski, którego uważam za najlepszego pianistę kameralistę”.
Janusz Wawrowski jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali, za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Koncertował jako solista m. in. w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein we Wiedniu, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, De Doelen w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Seoul Arts Center i Teatro Teresa Carreño w Caracas. Dwukrotnie, w 2017 i 2019 roku, był laureatem nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk. Na swoim koncie ma również nominację do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej”, w kategorii „Osobowość Roku” 2018. Gra, dzięki uprzejmości Romana Ziemiana, na skrzypcach Antonio Stradivariego, zbudowanych w 1685 r.
Na finał „Muzyki w ratuszu” zabrzmiała „Chanson perpétuelle”, melodia autorstwa Ernesta Chaussona. Partię solową wykonała Bogumiła Dziel-Wawrowska, towarzyszył jej kwintet złożony z Wawrowskich i Przyjaciół. Bogumiła Dziel-Wawrowska jest sopranistką, doktorem sztuk muzycznych. Regularnie występuje w spektaklach teatralnych i galach koncertowych w kraju i zagranicą (m.in. w Niemczech, Austrii, Holandii, Luksemburgu, Szwajcarii, Francji, Czechach, Szwecji, Izraelu i Palestynie). Istotnym polem jej działalności jest interpretacja i badania nad muzyką polską, którą stara się od wielu lat przybliżać publiczności, pełniąc funkcję prezeski Fundacji im. Zygmunta Noskowskiego oraz dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne przestrzenie” w Wielkopolsce.
I jakkolwiek, solistka i muzycy po wykonaniu „Chanson perpétuelle”, zostali nagrodzeni wielkimi brawami, to musimy zauważyć jeszcze jeden…
Uwaga: talent!
Publiczność grudniowej „Muzyki w ratuszu” podbił zaledwie 7-letni Szymon Gośliński, występując w ramach koncertu promocyjnego. Szymon jest uczniem II klasy Zespołu Szkół Muzycznych im. Apolinarego Szeluty w Słupcy, w klasie fortepianu Danuty Gościńskiej. O jego talencie świadczy zdobycie wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych dla dzieci, jak choćby w tym roku tytułu Laureata na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim na Mazowszu, I nagrody oraz wyróżnienia specjalnego dla najmłodszego uczestnika na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Zambrowie czy I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu. Szymon w Koninie błysnął wykonaniem Poloneza g-moll Fryderyka Chopina, kompozycji Janiny Garścia „Kamienny ogród” i Williama Gillocka „Koliber”. Mamy wielką nadzieję, że zaczyna rosnąć Artysta.
Andrzej Dusza
Zdjęcia – Mirosław Jurgielewicz