Piętnastego listopada w Katowicach miało miejsce niezwykłe wydarzenie artystyczne – prapremiera powstałego w 2024 r. koncertu Dariusza Przybylskiego na fortepian i orkiestrę pod programowym tytułem Sapphirus.
Dwudziestominutowa kompozycja składa się z siedmiu części granych attacca: Fluorescence I – Thermal conduction (Love conduction) – Two Sapphires (Eyes of Szafirek) – Fluorescence II – Padparadscha – Fluorescence III – Echo. Feerię migoczących barw i refleksów tytułowego Szafira dobrze oddawała prawa ręka pianisty, w sposób bez mała ciągły, operująca w wysokich rejestrach fortepianu. Prawykonującym partię fortepianu był Ignacy Lisiecki, zaś filharmoników Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach poprowadził maestro Christian Schumann. Orkiestrę symfoniczną Filharmonii Śląskiej ubogaciły: harfa, czelesta, wibrafon i zwielokrotnione instrumenty perkusyjne. Dariusz Przybylski znany jest z zamiłowania do niezwykle barwnych narracji orkiestrowych.
Poza wszystkim, to było duże święto naszego miasta i Państwowej Szkoły Muzycznej, jako że Dariusz Przybylski jest koninianinem i absolwentem wspomnianej szkoły. Obecnie jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, uznanym kompozytorem i organistą, znanym w Europie i na świecie.
Tego wieczoru można było także usłyszeć, pod batutą tego samego dyrygenta,
Felixa Mendelssohna Uwerturę koncertową Hebrydy op. 26, Franciszka Lista Poemat symfoniczny nr 9 Hungaria i Edwarda Griega Koncert fortepianowy a-moll op.16, w brawurowym wykonaniu pianisty Zbigniewa Raubo.
Wysłuchał i spisał Andrzej Majewski
Nauczyciele konińskiej PSM I i II st. z kompozytorem w foyer filharmonii. Od lewej: Maria Figaj, Ewa Majewska, Dariusz Przybylski, Andrzej Majewski, Urszula Kozłowska i Hanna Buczkowska-Bartczak – pierwsza nauczycielka kompozytora w PSM.